KARTONDAN TERLİK YAPIMI
Kartondan Terlik Yapılışı

KARTONDAN TERLİK YAPIMI


Atık Malzemeler Bir Çok Şey Yapılıyor,Peki Siz Hiç Kartondan Yapılan Terlik Gördünüzmü? İlginç Geldi Değilmi.Hem Masrafsız,Hafif Kendi Yapımınız Bir Terliğiniz Olur.Hemde Evimizdeki Boş Karton Kutularını Farklı Bir Alanda Daha Değerlendirmiş Olacağız.Buyrun.

Malzemelerimiz.
Koli kutusu
Kendi ayak numaranızda bir çift terlik (Ölçü almak için kullanacağız)
İşaretleyici kalem/kalem
Makas/Maket bıçağı (Tarifte testere kullanılmıştır)
Yapıştırıcı
Ambalaj kağıdı (isteğe bağlı)
Cetvel
Gazlı boya (isteğe bağlı)
Cırt cırt bant (4 adet: 2tane sol, 2 tane sağ ayak için)

Üzerine kalıbı çizeceğiniz boş bir koli kutusu bulun. Kalıbı oluşturmak için kendi ayak numaranızdaki terlik ya da ayakkabınızı karton kolinin üzerine yerleştirin. 4 adet sol ayak tabanı, 4 adet sağ ayak tabanı şekli çizin. Ayrıca 4 adet ön bant, 4 adet de arka bant çizmelisiniz (Bunların 2’si sağ ayak, 2’si sol ayak için olsun). Bantların şeklini istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Şekilden emin değilseniz tabanlara yerleştirerek kontrol edebilir, sonrasında gereken değişiklikleri yapabilirsiniz.

Kartondan Terlik Yapılışı

Çizdiğiniz şekilleri maket bıçağı ya da makas yardımıyla kesin (Bu tarifte şerit testere kullanılmıştır)

Bantlar için nasıl yer açılacağını görmek için resimlere bakınız. 2. kattaki tabanın iki kısmını bantların girebileceği ölçüde kesin. Boşluklara bantları yerleştirdikten sonra üzerine iki ayak tabanı daha koyun.

Tüm parçaları aynı anda yapıştırmanız gereklidir. Bunun için bolca yapıştırıcı kullanın ve yapıştırıcının kuruması için terliği bir gece bekletin.
Bu arada şu ana kadarki işlemlerin aynısını diğer ayak tabanına da uygulamayı ihmal etmeyin.

Eğer terliğinizin kendine has, özel kenarları olmasını istiyorsanız elinize ambalaj kağıdı alın. Ambalaj kağıdından cetvel ve maket bıçağı yardımıyla, resimdeki gibi, iki şerit oluşturun. Bu şeritleri bandın kenarlarına yapıştırın. Yapıştırıcının kuruduğundan emin olduktan sonra bu kenar şeritlerini gazlı boyayla dilediğiniz renge boyayabilirsiniz.

Bantların sabit durmasını sağlamak için cır cırt bant kullanmanız gerekecek. Bantları ayağınıza göre ayarlayıp, istediğiniz kısımlara yapıştırın.

Terlikleriniz BitmiştirGüle güle Kullanınız.

Bir cevap yazın