KAĞITTAN MİNİ KOKTEYL ŞEMSİYESİ YAPILIŞI


Hobi, Öğrencilere

Bu mini şemsiye assında kokteyler ,pastalar vs kullanılıyor. Fakat kendi kızlarımı düşündüğümde onların buna bayılacaklarını ve hemen bebek evleri ve bebekleri için yapacaklarını biliyorum :). Aslında bu şemsiye yapımını size başka fikirlerde sunmak içinde paylaştım. Siz isterseniz sadece şemsiye içinde kullanabilirsiniz. Şemsiyeyi oluşturmak için şu kubbe şeklini vermek için kullandıkları tekniği şeydede kullanabilirsiniz. Mesala kartondan veya meyve suyu kutusundan bir ev yapıyorsunuz yada bir cami maketi. Tepesindeki kubbe veya evin çatısını nasıl oluşturacağınızı bilmiyorsanız işte o noktada bu tekniği kullanabilirsiniz. Biz oğlumla beraber tarihi yerlerin maketini yapma ödevinde bir cami maketi yaptık , caminin ve minarelerin kubbelerini yaparken bu tekniği kullandık. Buyrun bakalım nasıl yapılmış bende resimlerin altına yazayım nasıl yapılır.

mini-semsiye-yapimi
mini-semsiye-yapimi

İçeceği niçin bir kavonoza koymuşlar anlamadım doğrusu:)
mini-semsiye-yapimi (300 x 199)  mini-semsiye-yapimi-1
1. Resimde şemsiye için düz ve desenli kağıtların nasıl kesildiğini gösteriyor. Bunun için bir bardak ağzı veya kavanoz kapağı kullanabilirsiniz. İkinci çember resmi ise kubbe görünümünü vermenin tekniğini gösteriyor. Yani yuvarlak kartona düz siyah gösterilen yerden kesildiği gibi keseceksiniz. Fakat dikkat edin noktalı gösterilen yer sadece tam ortasına merkezine kadar kesin diye gösteriliyor.

mini-semsiye-yapimi-2 (450 x 316)   mini-semsiye-yapimi-3 (405 x 450)

Yukardaki şekli verebilmek için tam ortadak kestiğiniz bölümleri üst,üste bindirerek güzelce yapıştırınız.. 2. resimde ise ucuna zamk yapıştırıcı sürülmüş kürdanı görüyorsunuz. Fakat şemsiyenin kürdanın altına doğru kaymaması için bitmiş bir tükenmez kalemin borusunu yani içindeki plastik bölümden bir parça azıcık keserek kürdanın ucuna yapıştırarak geçiriniz. Daha sonra kağıt şemsiyeyi kürdana geçirip yapıştırınız. Kolay gelsin.

Admin-Dilek Özatmaca

Ben Kimim daha fazla tanımak isterseniz sayfa altındaki Ben Kimim? menüsüne bakabilirsiniz. Sitemi Beğendiyseniz Lütfen Facebook ve diğer Sosyal Ağlar da Paylaşır mısınız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir