Tatil KAÇKAR DAĞLARININ ETEKLERİNDEKİ TATİL MERKEZİ AYDER YAYLASI

KAÇKAR DAĞLARININ ETEKLERİNDEKİ TATİL MERKEZİ AYDER YAYLASI

125

Ayder Yaylası Kaplıcaları , Tesisleri

Ayder Yaylasını gitmemiş olabilirsiniz fakat Rize İli’nin bu güzel yaylasını duymayan kalmamaıştır.  Rize’ye bağlı olan Çamlıhemşin ilçesine yaklaşık 19 Kilometre uzakta olan Ayder Yaylası yaz ve kış aylarında temiz havada bol oksijen sayesinde  doğa ile iç  içe tatil geçirmek isteyenlerin Karadeniz tatil turları arasında vazgeçilmezidir Ayder yaylası. Ayder yaylasında konaklamak isteyenler için yldızlı oteller de ucuza ve kaliteye en güzel kış tatilini geçirebilir kar keyfi sürerken temiz havayı teneffüs ederek yöre halkının heryıl belirli zamanlarda düzenlediği festivallerle tatilin tadını çıkarabilirsiniz. Tamda kar’ın eksik olmadığı bu zamalarda kayak keyfi harika olurdu.

Yaz aylarında çevredeki yöre halkı yaylaya çıkarak yayladaki yerleşim alanlarına yerleşirler. Çamlıhemşin ilçesinin Güneydoğu’suna düşen Ayder yaylası 1350 metre yüksekliğinde sizlere bulutların arasında izlenimi yaşatırken yaz ve kış aylarında  unutulmaz  her anıyla hafızanıza kazınacak dingin kalabileceğiniz bir tatil vadeder.

Yöre halkının samimi ve içten davranışları ile kendinizi evinizde kendi memeleketinizde hissederek sizde buraya ilk tatile gelenler gibi bir dahaki tatil planlarınızın içine mutlaka bu güzel yaylayı dahil edersiniz.  Fırtına deresi boyunca yol güzergahını takip ederek yaylaya ulaşırken çevrede bir çok Restoran ve otelle karşılaşırsınız. Bazı oteller yöre halkının yakından bildiği batıda kiler dediğimiz Karadeniz halkının yiyeceklerini muhafaza etmekte kullandıkları özel yapılar olan Serende tarzında odaları bulunan otelleri çam ağaçlarının çay bahçelerinin arasında doğa ile iç içe tatil keyfei yaşarken akşamları ateş başında yöre halkı ve misafirlerin katıldıkları Tulum ve Kemençe eşliğinde horonlara eşlik ederek unutulmaz bir tatik keyfi sürersiniz.

kackarlar485

Yol boyunca Fırtına deresinin güzergağında bulunan Restoranlarda yöreye özgü yöresel yemeklerin tadına doyamayacağınızı garanti ediyorum. Her sene düzenlenen Fırtına Rafting Festivali ile dahada şenlenen restoranlar çevre illerden hatta yabancı ülkelerden gelen insanlarla Rafting yapma ve  izleme keyfini yaşarken Sadece Fırtına deresinde yetişen Kırmızı benekli Alabalığın tadına doyum olmayacaktır. Mığlama dedikleri mısır unu , kaşar ve taze tereyağından yapılan özel yiyeceklerini mutlaka tadmanınzı öneririm.

IMG00085

Yol üstünde seyir ederken arabasını yol kenarına çekmiş Tulum ve Kemençe çalarak horon tepenleri gördüğünüzde sanırım sizde çok şaşıracak ve bu insanlar böyle ne yapıyor diyeceksiniz fakat bir süre sonra her duyguyu içten yaşayan bu doğal insanların içinde kendinizi de Horon teperken bulursanız hiç şaşırmayınız. Ayder yayla’sında bir çok şelale göreceksiniz muhteşem güzellikleriyle nefesinizi kesecek bu güzelliklerin adlarını sıralamak gerekirse Çamlıhemşin hudutları içerisinde bulunan Ayder Gürgen dibi, Aşağı ve Yukarı Ambarlık (Gelin Tülü) Şelalerini mutlaka ziyaretinize tatilinize dahil etmenizi öneririm.

ayder-yaylasi4

Meşhur Kaçkar dağlarına sırtını yaslayan Ayder Yaylası sadece tatil ve eğlence amacıyla değil aynı zamanda şifa arayabileceğiniz Kaplıcalarıyla, Kaynak sularına sahip otellerinde ve kaplıca tesislerinde  sağlık ve zindelik kazanabileceğiniz özel bir tatil Tatil Merkezi ,Tatil cennetidir.

ayder-yaylasi

Binbir türlü çiçeten elde edilen özel Balları ve Kaplıcalarıyla  Ayder Yaylası Bakanlar Kurulu Kararı ile 1987 yılında “Turizm Merkezi” olarak ilan edilmiştir. 55 derece sıcaklığındaki şifalı Kaplıca sularına hakim olan çevrede bir çok Otele rastlayacaksınız. Bu oteller İl özel idaresi ve Özel kurumlar tarafından yapılarak halkın hizmetine sunulmakta.

Ayder’deki Kaplıca tesislerinden faydalanmak için hem yaz hem kış aylarında özel Karadeniz Yayla Ayder Turları,Kaplıca turları düzenleyen Tur şirketleri buraya Dünyanın değişik yerlerinden  yerli ve yabancı Turistleri taşıyarak bu güzel Cenneti herkesin keşfetmesini sağlar.

Ayder yaylasındaki Kaplıca tesislerinde tatil keyfini sürerken kaplıca suları sayesinde  romatizmal hastalıklar, iç hastalıkları, kadın hastalıkları ve cilt hastalıklarına  şifa bulabilirsiniz. Hiçbir maden suyuna benzemeyen şifalı kaplıca suyundan şişeler içinde satılır ve bu suda dünyada hiç bir maden suyunda olmayan özel bir tad olduğu mineraller olduğu söylenir.

ayder_kardan_adam_senligi_basliyor_h22689

Ayder yaylasında bulunan Modern Tesislerde 50 kişi kadar insanın girebileceği özel kaplıca havuzları, fizik tedavi bölümleri, Özel kabinleri insanların rahatları ve huzurları düşünülerek döşenen modern ve rahat odaları,basınçlı su odaları,dinlenme salonları,rahat yatakları, yöreye özgü organik sağlıklı yemekleri ve tabiki Karadeniz insanının hep gülen yüzü ile misafirlerine en iyi hizmeti veren Otelleri ve Kaplıca Tesisleri ile yaz kış her daim hizmet için sizleri beklemekteler.

Ben Ayder yaylasına ilk gittiğimde ömrümü burda bu Kaçkar dağlarının eteklerinde geçirebileceğimi düşünmüştüm. Tabiki benim en büyük avantajım eşimin Rize Ardeşen’li olmasından sebeble bana Rehberlik yapan ailesinin akrabalarının burayı bütün özellikleriyle çoktan keşfetmiş ve bu yörenin insanları olmasından kaynaklı olarak buraları iyi bilmelerinden dolayı çok şanslıydım.

firtina-deresi-ayder-yaylasi-zilkaleBizim Ayder yaylasına ilk çıkışımız Festivallerin bol olduğu zamana denk geldiği için çok  şanslıydık. Fakat sizlere tavsiye edebileceğim önemli bir nokta daha var. Ayder yaylasında 4 mevsimi yaz ayında yaşamanız olası onun için yakıcı yaz sıcaklarında Tatile çıkacağınız bu güzel yaylaya giderken yanınızda yaz ayıda olsa mutlaka Hırka ve bir kaç uzun kollu giysi götürün derim zira unutmayın bu yayla tepesinden yılın neredeyse 12 ayı kar eksik olmayan Türkiye’nin meşhur güzellik ve yükseklikteki Kaçkar Dağlarının eteklerindedir.

Ayder yaylasındaki Kaplıca Tesislerinde,Otellerinde ve Pansiyonlarında tatilinizi uygun fiyatlarda yaparken iç huzuru yakalayabilmiş olmanın tadını mutlaka çıkarın. Zira tatil bittiğinde bu tatilden elde edeceğiniz motivasyon sayesinde hayatınızda olumlu ve pozitif yönde değişimler olacaktır. Sizde en güzel anıları bırakırken çevrenizde eşinize dostunuza Ayder yaylasının güzelliklerinden, Karadeniz insanının içten samimiyetlerinden gülen yüzlerinden,nefis yöresel yemeklerinden,ikamet ettiğiniz yerdeki insanların hitmetlerinden ve tabiki tüm bunlardan duyduğunuz memnunuyetlerden sıkça bahsettiğinizi fark ettiğinizde artık Ayder yaylası hatta Rize sizin için artık ayrı bir yer ifade edercektir.

Balığın her daim taze yendiği yeşilliğin ve mavinin bu kadar güzel bir arada göründüğü böylesine güzel insana huzur veren yerleri görmek her insana nasip olmayabilir. Sizlere tavsiyem mutlaka bu kış ya da yaz ayında tatil planlarınızın içine Ayder Yaylasını dahil etmeyi unutmayınız. Tatilin keyfini çıkarırken lütfen benim içinde tatil yapınız.

Nazar.com: Dilek Özatmaca–Özsoylu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz