Dekorasyon JÜT İPİ KETEN TELKARİ İLE HARİKA ÇALIŞMALAR DETAYLARI İLE

JÜT İPİ KETEN TELKARİ İLE HARİKA ÇALIŞMALAR DETAYLARI İLE

2628
keten-iple-kagit-ustu-motifli-lamba

İşte sizlere Jüt İpliği Keten İp ile Kağıt üstünde oluşturulan Motiften yapılan İp Telkari Gece Lambası. Resimli anlatımda da gördüğünüz gibi Motifi oluşturmak için üzerine desen çizilen Kağıt kullanılıyor.

Oldukça ilgi çekici bir Hobi çalışması için ana malzeme Keten ip.

Keten ipi Kağıt üzerine çizilen Desen üzerine tutkal (Şeffaf Tutkal) ile yapıştırmış daha sonra ucu sivri Kretuar bıçağı yardımı ile çok dikkatli bir şekilde kağıt motiften kesilerek ayrılıyor.

Ne düşündüğünüzü biliyorum! Aklınıza ilk gelen Gece lambası olarak kullanılan bu Keten ipten yapılan motiflerin lambanın ısısına dayanıp dayanmayacağını düşünüyorsunuz.

Bu tarz çalışmalarda Elektrikçiler den satın alabileceğiniz Tasarruf lambası denilen ısınmayan lambalardan kullanmanız gerekiyor.

Siz Elektrikçiye Isınmayan Lamba,Ampul almak istiyorum dediğiniz de o size yardımcı olacaktır.

Elbette sadece Gece lambası dışında bu tarz Keten İp Motiflerinden daha bir çok şey yapılır. En altlara indiğinizde Mumluk olarak yapılmış bir çalışmayı görebilirsiniz.

Keten İp diğer adı ile Jüt İp olarak ta bilinir. Jüt ip Jüt bitkisinden yapılan bir nevi Keten ip çeşididir.

Jüt Telkari denildiğinde de bu tarz çalışmaları Google’da görebilirsiniz. Sizler için bazı çalışmaları sayfa altında örnek olarak göstereceğim.

Jüt ipin her tür kalınlıkta olanı var dediğim gibi bizler Keten ip ya da kalın olanları içinde Urgan İpi tabirini de kullanırız.

Eğer bir Vazo ya da Şişe gibi nesnelerin şeklinde Jüt İp Telkari yapmak isterseniz Streç film ile kaplayıp üzerine desen çizin ve desenlerin üzerine Jüt ipleri yapıştırın.

Daha sonra iyice kuruduktan sonra çalışmayı tam ortadan çok düzgün bir şekilde kesip yine aynı formı vererek yapıştırmak gerekiyor.

Ben size altta iki örnek resim ekliyeyim kafanız karışmasın.

136-e1360766185523
Evet burada ki İp Jüt Telkari Vazo resimlerin üzerinde de yazdığım gibi ilk olarak Mutfaklarda kullandığımız Streç film ile kaplanmış. Daha sonra keçeli kalem ile Telkari yapılacak desen çizilmiş. Bu işlemi parça ,parça da yapabilirsiniz veya doğaçlama da çalışabilirsiniz. Tutkal ile Jüt ipi yapıştırılıyor.
156-e1360766223763
İyice kuruduktan sonra içindeki nesneyi çıkarabilmek için tam ortadan uygun bir yerden kesilmiş.
166-e1360766235323
Evet şimdi yine aynı yerden dikkatli bir şekilde yapıştırın.
186-e1360767572926
Son haline baktığımız da oldukça şık ve hafif süs bir Telkari Vazo görüyoruz. Şimdi diğer çalışmalara bakalım.

ipkari-jut-ipligi-ile-yapilanlar
ipkari-jut-ipligi-ile-yapilanlar

Burada ki çalışmalar dan bazıları içlerindeki nesneler yani Şişe veVazolar çıkarılmadan Cam yüzeye yapıştırılarak yapılmış.

keten-jut-ip-telkari-pano
keten-jut-ip-telkari-pano

Burada gördüğünüz gibi Jüt ipinin değişik kalınlıkta olan türleri de kullanılmış

jut-ip-telkari-keten-sus
jut-ip-telkari-keten-sus

Eminim salonda çok şık durur özellikle Tv ünitesi,Konsol ve Masa üstün de. Burada Renkli Keten İp Jüt Telkari görüyoruz. Ne kullanarak renklendirme yapıldı bende bilmiyorum. Bildiğim Jüt ipliği tek renk olarak satılıyor yan, kumaş boyama boyası ile boyanmış olabilir.

jut-ip-telkari-ısık-dugmelerine-dekor
jut-ip-telkari-ısık-dugmelerine-dekor

Işık anahtarlarının çevresine Dekor amaçlı yapılan İp Telkariler oldukça şık görünüyor. Belki başlangıç olarak böyle bir çalışma yapabilirsiniz.

ip-telkari-vazo-keten-ip
ip-telkari-vazo-keten-ip

Bu arada Rs vatandaşları bilhassa bayanları Hobi işlerinde gerçekten çok yaratıcılar. İşte bir Rus bayan tarafından yapılan bir Telkari Vazo çalışması daha

ipkari-sekerlik-sandik
ipkari-sekerlik-sandik

Yine çok şık bir Sandık İpkari ya da diğer adı ile Jüt keten Telkari Sandık çalışması. İnci boncuklar veya benzer renkli taşlar ile süslendiğinde çok daha şık oluyorlar.

keten-iple-kagit-ustu-motifli-lamba
keten-iple-kagit-ustu-motifli-lamba

keten-iple-kagit-ustu-motifli-lamba-2
Burada Jüt Keten ip ile yapılan Gece lambasının motifinin nasıl yapıldığını görüyoruz. Burada kağıt üzerine deseni çizmişler ve yine streç film ile kaplamışlar. Burada streç film olmadan yapılmıyor ve kağıt erime yumuşama yaptığı sonra da motif zor ayrıldığı için böyle bir teknik uygulanıyor diye düşünüyorum.
keten-iple-kagit-ustu-motifli-lamba-3
Renkli boncuk ve taşlar ile motif süsleniyor
keten-iple-kagit-ustu-motifli-lamba-4
Motifler gece lambasının kasnağının şekline göre oluşturulmuş.İyice kuruduktan sonra streç film dikkatlice çıkarılıyor ve kesiliyor.
keten-iple-kagit-ustu-motifli-lamba-5
Tabi size böyle bir lamba kasnağı bulun yapın demiyorum bu sadece yapım aşamaları hakkında bize fikir veriyor. Ama eliniz iyice alıştıktan sonra neden olmasın?
keten-iple-kagit-ustu-motifli-lamba-6
Dediğim gibi gece lambası güvenli olması için ısınmayan tasarruf lambası kullanılması gerekiyor.
keten-iple-kagit-ustu-motifli-lamba-1

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz