İŞLENMEMİŞ SEDEF TAŞI, SEDEFKARLIK

İŞLENMEMİŞ SEDEF TAŞI, SEDEFKARLIK


Sedef Taşı Nasıl Bir Taştır?  Sedef Taşı Ne İşe Yarar?   Sedef Taşı Ustası Sedfkarlar

Sedef taşı bir çok hobi ve aksesuar yapımında kullanılan aynı zamanda şifalı olduğuna inanaılan İstiridye ve Midye gibi deniz ürünlerinden  diğer adıyla Deniz kabuklularının içinden çıkan şifa getirdiğine inanılan özel bir taştır.  Organik taşlar grubunda olan bu taş aynı zamanda bir çok hastalığa şifa verdiği ve şifalı bir taş olduğu söylenir

Sedef Taşı Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Sedef göz hastalıklarında kataraktta iyi geldiği bilinir. Karaciğer rahatsızları içinde şifa getiren taş sedftir diye bilinir. Mide rahatsızlıkları ve baştaki dönmeler üzerinde çok etkisi olduğu iddia edilir.  Bereketin ve cesaretin temsilcisi simgesi sedef taıdır diye rivayetler arasındadır. Gözlemlere ve iddalara göre şifalı olduğu iddia edilen sedef taşının Bilimsel olarak şifalı olduğu kanıtlanmamıştır.

Sedef Taşından Neler Yapılır?

Sedef taşı bir çok yerde ve alanda kullanılır başlıca takı imalatın da ,tespih yapımın da,   Kolye,Yüzük ve küpe yapımında. Bayanlar için Broş yapımında. Erkekler için en çok Tespih ,Yüzük ve kravat iğnesi süslemelerinde kullanılırken aynı zamanda Hobi işlerinde   Ceviz gibi ağaçlardan yapılan mobilya,  sandık  ve mücevher süs kutularında  üzerine vitray şekli oluşturmakta özel bir oyma ve yapıştırma işlemi ile sıkça terciğ edilen bir taş cinsidir.  Sedef taşı mobilya gibi ağşap malzemeler üzerinde motif çizimlerinin içine döşenip yapıştırılarak kullanılmasına Sedef kaplama denilir.

sedef-kupesedef-isli-ahsapsedef-tasli-kelebek-kolye

1g 2

8

10

Resimler alıntı: sonugarantitarifler.blogspot.com.tr-www.lelaq.com – gumusdukkani.com

Sedef ustaları Kimlerdir?

Halk arasında çok bilinmeyen özel sedef ustalarına sedefkâ denilir. Sedefkârlık mesleği artık günümüzde bu mesleği icra eden çok usta bulunmasa da Sedef ustaları mesleklerini icra edebilmek ve bu mesleğin unutulmaması için çaba harcayan özel sanatkarlardır. Bilinen en büyük  sedefkâr Vasıf ustadır. Sedefkar Vasıf ustanın en bilinen çalışmaları içinde ağşapları sedef ile bezemesi olduğu için Vasf ustaya Ahşap bezeme ustası denilirdi.  Belkide takılardan sonra en çok ağşabın üzerinde sedef kullanımı bu ustanın sayesinde yayılmıştır. Sedef taşı en yoğun olarak Gaziantep ilimizde Sedefkar ustaları tarafından işlenen bir taştır. Sedefçiliğin Suriye’den Gaziantep iline geldiği söylentiler arasındadır.  Sedefkarlığın en yoğun olduğu Gaziantep2te 54 adet sedef atölyesi  ve Gaziantep Üniversitesi’nde 55. atölye bulunmaktadır.

Sedefkarlık Sanatı Ne Zamandan Beri Vardır?

Osmanlı döneminden önceki dönemlere hatta medeniyetlerde sedef kullanımı vardı. Sedef zamanla takı ve ahşap işlerinde kullanılarak günümüze kadar geldi.

sedef taşının özelliklerisedef taşının yararlarısedef taşının anlamı– sedef taşı fiyatı

This Post Has 3 Comments

  1. Bahar

    Merhaba bende mevcut

  2. Aydın

    Merhaba
    İşlenmemiş satılık Sedef taşlarınız mevcutmu?

Bir cevap yazın