Benim Kalemimden İNSAN NASIL OLUNUR ÇOCUKLARIMIZA ÖĞRETEBİLİYOR MUYUZ?

İNSAN NASIL OLUNUR ÇOCUKLARIMIZA ÖĞRETEBİLİYOR MUYUZ?

160

İnsanoğlu denen en acımasız canlılar

Bazen düşünüyorum İnsanlık nerde? İnsanlığa ne oldu? diye. Çocuklarım daha o kadar küçüklerki  hadi ben onları Rabbiminde yardımıyla inşAllah koruyabildim diyelim ya büyüdüklerin de bu kirli, çıkarcı ve acımasız Dünya’nın çirkefinden koruyabilecek miyim?

Ya onlarda yollarını şaşırırlarsa cirkefin bir parçası olurlarsa diye uykularım kaçıyor bazen.  Evlatlarım üçü de Dünya’ya geldiklerinden itibaren Rabbime her gece yatmadan önce ellerimi açıp evlatlarımın Ahlaklı, Dürüst, Merhametli, Vijdanlı, Çalışkan, İmanlı ve hayırlı birer evlat ,Vatanları için hayırlı birer vatandaş ve tabiki Yaradanımıza iyi birer Kul olsunlar diye dua ediyorum.

Evlatlarıma da Merhamet, Vijdan, İnsaf gibi bir insanda en başta olması gereken erdemlerin ne kadar önemli olduğunu faziletli birer insan olmaları konusunda onlara telkinlerde bulunuyorum. Mutlaka ki hiç bir Anne ve Baba evlatlarının büyüdüklerinde kötü birer insan olmasını istemez ve bu doğrultuda evlatlarını yetiştirmeye çalışır fakat tabiki insanın içinde de olmalı.

Evlatlarım 11 yaşında oğlum Gurur , 8.5 yaşında kızım Masal ve en küçük yavrum Nazar Allahıma şükürler olsunki çok küçük olmalarına rağmen erdem sahibi Allah korkusu ve sevgisi olan, merhametli ve vijdanlı çocuklar. Şimdiye kadar evlatlarım beni çok üzecek başımı öne eğecek anneliğimi bana sorgulatacak hiç bir davranışta bulunmadılar inşAllahta hep böyle gider bozulmazlar. Bir görseniz o kadar zeki ve akıllı çocuklarki harikalar.

Hani kargaya yavrusu şahan görünürmüş derler fakat gerçekten de benim evlatlarım pırıl, pırıl çocuklar. Hiç bir gün asla hiç kimsenin ne malına ne parasına el sürmediler, hiç bir gün hiç bir Hayvana merhametsizlik yapmadılar kötü davranmadılar aksine Hayvanları onlarda Anneleri gibi sevip korudular.

Çevrelerindeki engelli ya da kusuru olan hiç bir insanla dalga geçtiklerini ya da küçümsediklerine çok şükür hiç şahit olmadım. Okullarında sınıfın en çalışkan çocukları içindeler üçüde. Daha bugün kızım Masal 40 soruluk Matematik çarpma işlemleri olan sınavından tam 100 puan almış soruların hepsini bilmiş her zaman ki gibi gurur duydum yavrumla.

Her zaman üçünlede kişilikleri ve çalışkanlıkları için gurur duydum hiç üzmediler beni. Rabbimden her daim duacıyım ki inşallah hiç bozulmaz küçüklüklerindeki kadar Erdemli ve iyi birer insan olarak yetişmeye devam ederler.

Ben malesef artık ne Tv ne de Gazete ile medyayı takip etmiyorum medyada gördüklerim beni dehşete düşürüp kahrediyor. Bir bakıyorum kocaman bir Delikanlı insanlıktan çıkmış ve masum bir Hayvanı eziyet ederek sırf zevk için öldürecek kadar zalim olmuş. Yasalarda bu çocuğa sadece para cezası veriyor. Aslında bu olayda sanırım Kediden sonra en büyük darbeyi Anne ve Babası alıyor.

Düşünseniz ya kendinizi bu çocuğun Annesi ve Babasının yerine koyun ne hissederdiniz?  Demezmiydiniz kendinize “Ben nerde hata yaptım bu çocuğu yetiştirirken” diye? Kahrolmazmıydınız?  benim bir parçam olan yaşama hevesim evladım nasıl bu kadar vijdansız olur? nasıl bu kadar acımasız ve Allah korkusu olmayan bir kul haline gelir (insan diyemiyorum) demez miydiniz?

Bir başka evlada bakıyorum sevgilisi olan masum gencecik bir kızın canına kıymış ve onu paramparça keserek bir çöp parçası gibi ölüsünü bir bavulun içine koyarak Çöpe atmış.

Bu gibi olayları duyduğumuzda elbetteki bizlerde çok üzülüyor ölen için kahrolurken öldürenin nasıl insanlığını bu derece kaybedebildiğini düşünürken suçu onları yetiştiren Anne ve Babalarda buluyoruz. Halbuki kimbilir onların Anne ve Babaları her ne kadar evlatlarının arkasında dursalarda ” Bizim evladımız nasıl bu kadar cani olabildi? ne zaman bu hale geldi diye kahroluyorlardır elbette.

Hani bir söz vardır ben çok inanırım o söze – Oğlun varsa p…ta kızın varsa Or….ya mana bulma derler. Ne kadar doğru söylemiş atalarımız. Alın elinize mikrafonu sokakta gördüğünüz küçük çoçuğu olan tüm Anne ve Babalara sorun “Evladınız büyüdüğünde hangi mesleği icra edecek ” diye.

Hepsi başlayacaktır  Doktor,Pilot,Mühendis,Hemşire,Öğretmen,İş Adamı, Mimar vs gibi Kariyer ve iyi bir maaş sağlıyacak meslek dallarını sayarlar. Hangi Anne ve Baba “Benim oğlum büyüdüğünde pu…şt kızım or….pu olacak diye. Onun için lütfen ne olursa olsun hiç kimse hiç kimsenin evladına mana bulmasın diyeceğim fakat diyemiyorum.

İnsanoğlu elimizde değil insanların acımasızlık, merhametsizlik ve vijdansızlık yaptığını gördüğümüzde kayıtsız kalamıyor tepki gösteriyoruz. Hatta üstüne üstlük birde “Benim çocuğum yapsa onu gebertirim” diyecek kadar büyük konuşuyoruz.

Hadi gençlere cahil  işte dedik diyelim ya yetişkinlere ne demeli bu saydığım Erdemlerden yetişkinlerde yoksun değillermi?  Hayvanlara acımasız davranan yetişkinler yokmu?  Başkalarının paralarını ve mallarını çalan hatta bu uğurda cinayet dahi işleyen yetişkinler yok mu?

Annesi ve Babası yaşlanınca elden ayaktan düşünce onlara bakmayan sokağa atan sahip çıkmayan vijdansız evlatlar yok mu? Yıllarca eşine eziyet eden en sonunda eşi artık onu istemiyor diye eşini öldüren caniler yok mu? Yetimin, öksüzün hakkını yiyen Allah’tan hiç korkmayan insanlığından utanmayan gözünü para bürümüş insan nüspetteleri yok mu? var elbetteki daha neleri var hemde.

Ya ırk ve mezhep ayrımı yapan kendini başka Etnik kökene sahip olanlardan daha üstün gören zavallılar yok mu? o da var. Yani saysam yazsam bitmez ki insan görüntüsü içinde dolaşan ama ruhunu şeytana satmış çok insancıklar var malesef. Onun için büyük konuşmayalım yarın bizim evlatlarımız büyüdüklerinde nasıl birer insan olacaklarını bilmiyoruz.

Unutmayınki her ne kadar tek Anne ve Baba terbiyesi yetmez insanın içinde de insanlık olması gerekiyor desem de malesef çocuklarımız bizlerin birer Aynası bunu bazen unutuyoruz. Onlar ne görüyorlarsa onu uyguluyorlar.

Hele ki Kadınlara ve hatta çocuklara cinsel istismarda bulunan şerefsizlere ne demeli?.  Küçücük canları bir cinsel obje gibi gören kişiliksiz karaktersiz zavallılara ne demeli?. Bu şerefsizleri sadece hapse atan az bir ceza ile bırakan Anayasa’mıza pes demeli.  Malesef çevremizde çok az iyi insan var onlarda parmakla sayacak kadar azlar.

579095_2666901731710_2087277097_n

Lütfen çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmek için çaba gösterelim ve Rabbim inşAllah iyi insanların karşılarına hep iyi insanlar çıkarırlar.  Yüce Rabbim bizi evlatlarımızla imtihan etmesin onları her daim kalbinde merhamet ve vijdan olmayan insan nüspettelerinden uzak tutsun ,  korusun.

Dilek Özatmaca -Özsoylu- Nazarca.com Admini

Daha Fazlasına Bakabilirsiniz..
SİZ SEVGİLİ OKUYUCULARIMDAN RİCAM

Biliyormusunuz ? sevgili okuyucularım burada sitemde Nazarca.com 'da çalışırken sizler Devamına Bak

KİMLER OKUYACAK?

Cevapları Alalım! Şimdi sizlere bir Merhaba der demez yazımı uzun Devamına Bak

BENİM İÇİN ÜZÜLME DİZİSİ NE OLDU

Benim İçin Üzülme yeni bölümü neden yayınlanmıyor? Benim İçin Üzülme Devamına Bak

DOWN SENDROM HASTASI BEBEĞİN ANNESİNE MESAJ

21 Dünya Dovn Sendromu Günü 21 Mart gününün en özel Devamına Bak

HÜZÜNLÜ GÜNLERİMDE BİR DOST ELİ İSTİYORUM

Merhaba Sevgili Okuyucularım Son zamanlarda bir çoğunuzda olduğu gibi bu Devamına Bak

BEN HİÇ ABLAMIN ŞANSLI KARDEŞİ OLMADIM Kİ

Klasik başlıktır hani Günlük tutanların başlıkta yazdığı "Sevgili Günlük" çocukken Devamına Bak

DEPRESİF GÜNLER UMUTLARIM DAKİ PEMBE RENGİNİMİ ALIYOR NE

Ah günlüğüm Ah! bir Dost elini tutar gibi tutunur oldum Devamına Bak

ŞİŞLE ELF CÜCE BERE MODELLERİ VE YAPILIŞLARI
elf-cuce-beresi-yapilisi

Tutorial Elf Knitting Beanie Crochet Hat Easy .Örgü Şişleri ve Devamına Bak

2 YORUMLAR

  1. evlat kötüyse herseyden herkesten daha üstün olan anne babayı suçlamamak lazım.anneler evlatlarının herkesten hatta kendisinden bile daha iyi ahlaklı olmasını isterler.bu dünyada baska kim bunu ister ki…makaleyi yazan sayın dilek hanıma sonsuz teşekkürler saygılar :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz