Menü Kapat

FON KAĞITLARINDAN YAPILAN UGURBÖCEĞİ FALİYETİFon kağıtlarıyla ne yapılır diye düşünen çocuklarımız için gördüğünüz gibi oldukça sevimli ve şirin Fon kağıdıyla Uğur Böceği nasıl yapılır gelin hep birlikte öğrenelim. Okulda çocukların keyifle yapabilecekleri bu güzel fon kağıt etkinliği aynı zamanda okulların tatil olduğunda da evde yapabilecekleri oldukça az malzemeyle yapılan ugurböceği faliyeti.

Gelelim Fon kartonundan nasıl uğurböceği yapılır resimli ve açıklamalı anlatımına. Öncelikle kullanacağımız malzemeleri sıralamak istiyorum. 2 renk kırmızı,siyah ve beyaz fon kağıdı,Kırtasiyelerden paketini 1 tl gibi bir ücretle satın alabileceğiniz haraketli yapışkanlı oyuncak gözleri. Bu arada Oyuncak gözü paket halinde satılır içinde bir çok boyda göz bulunur. Kalan gözleri faklı etkinliklerde projelerinizde de kullanabilirsiniz. En son olarak makas,yapıştırıcı ve düzgün yuvarlak daire çizebilmeniz için kenarları düz bir tabak.

Öncelikle 2 değişik renkte kırmızı ve beyaz fon kağıdından birer adet eşit büyüklüklerde daireler keselim. Bir tanede uğur  bedeni ve böceğinin başı olacak büyüklükte 2 adet yuvarlak bir karton kesiyoruz. Siyah olan yvarlak fon diğer beyaz ve kırmızı olan yuvarlak fon kağıtlarından yaklaşık çevresi 1.5 santim olacak kadar küçük olmalı. Kağıdının üzerine küçük yuvarlak siyah kartonu başı olacak şekilde yapıştırdıktan sonra, küçük oval şekilde 6 adet bacak ve 2 adet resimdeki gibi anten keserek tüm bunları siyah fon kağıdındaki yuvarlak kartonun üzerine resimlere bakarak uygun yerlere yapıştırınız.

Burda dikkat etmeniz gereken beyaz ve kırmızı fon kağıdından kestiğiniz yuvarlak kağıtların siyah olan büyük yuvarlak kağıttan daha büyük olması gerekiyor. Resimleri dikkatli incelerseniz eğer uğurböceğinin gözlerinin tam altına kadar taşmış kırmızı ve siyak fon kağıtları. Kırmızı fon kağıdının üzerine tahta kalemi veya keceli siyah kelemle uğurböceğinin siyah puanlarını önce bir şişe kapağı kullanarak çizin sonra içini boyayın ki daireler düzgün olsun. Siyah puanların hangi dizaynda çizileceğini zaten resimlerde görüyorsunuz toplam 5 adet siyah puan çizerek 1 tanesini tam kırmızı fon kağıdının ortasına gözlerin tam altına ortalıyacak şekilde çizmelisiniz.

Puanları çizdikten sonra kırmızı olan yvarlak kağıdımızın her iki yanına 3. resimde gördüğünüz gibi iki dikdörtgen küçük parça keserek bu prçalar ile ikiye böldüğünüz kırmızı kartonu siyah kağıdın üzerine yapıştırın ve en son olarak beyaz fon kağıdını yapıştırdıktan sonra uğur böceğinin gözlerini yapıştırınız. Eğer oyuncak gözü yerine farklı birşey kullanmak isterseniz beyaz fon kağıdının üzerine biraz daha küçük beyaz yuvarlak kağıtları resimdeki gözlere benzeyecek şekilde yapıştırın üsteki küçük siyah göz için siyah kalemle boyayınız. Kolay gesin sormak istediklerinizi altaki yorum kutusundan sorabilirsiniz.

DIY-Ladybug-Postcard

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir