FİMO HAMURUNDAN BALIK ANAHTARLIK YAPMAK
fimo-polimer-kil-ile-balik-anahtarlik

FİMO HAMURUNDAN BALIK ANAHTARLIK YAPMAK


Fimo hamuruna yeni başlayanlar veya başlayacaklar için kolayca yapabilcekleri Balık şeklindeki anahtarlık başlangıç için iyi olacaktır.Anahtarlık demirini nerden bulurum demediniz herhalde :) Eski bir anahtarlık işinizi görür. Tabi bu balığın üzerinde bir takım değişikliklerde yapabilirsiniz ben sizlere fikir sunarım geliştirmek sizin yaratıcılığınıza kalmış. Bu balıktan sadece Anahtarlık değilde duvar süsü,mobil (rüzgar çanı),magnet (buzdolabı süsü) gibi şeylerde yapabilirsiniz. İçinizde benim gibi çılgınlık varsa minik boyda yapıp küpe,kolye taım dahi yapabilirsiniz. Bu arada bu takı fikrim hoşuma gitti ben tipik bir balık burcuyumda :) Bu arada bu Fimo hamuruda nemişki diyenler mutlaka olacaktır. En iyiyisi ben biraz bahsedeyim hatta başka neler yapabilirsiniz Burdan size göstereyim. Fimo hamurunun diğer adı polimer kildir. Fimo hamuru 56 gramlık paketler halinde tek renk bir pakette olmak üzere paketi 4 veya 5 tl satılır. Fimo polimer kil pişirildiğinde aynı bir porselen,taş gibi sert olur ve bir çok şeyi yapılır bunlar ne derseniz şu yukardaki kırmızı burdan yazısına mutlaka tıklayınız. Fimo hamurunu büyük kırtasiyelerden,internetten ve çarşıdaki hobi malzemesi satan mağazalardan temin edebilirsiniz. Fimo hamurundan takı,biblo,süs,dekoratif süsler daha bir çok şey yapıp satan ve geçimini sağlayan çok insanlar var. Hani bazen bir tespiğ veya biblo,takı vs görürüz şöyle dişimize vururuz ne olduğunu anlamak için. Taş desen değel,porselende değil,cam hiç değiş acaba bu ne dediğimiz şeylerdendir Fimo hamuru. Şimdi bakalım nasıl yapmışlar ve nasıl pişirilir detaylı bir şekilde anlatacağım.

fimo-polimer-kil-ile-balik-anahtarlik
fimo-polimer-kil-ile-balik-anahtarlik

fimo-polimer-kil-ile-balik-anahtarlik-1 fimo-polimer-kil-ile-balik-anahtarlik-2
Öncelikle hamurunuzdan koparacağınız bir parça hamuru resimdeki gibi şekillendiriniz ve bir delik açın . Bu arada Fimo hamuru almaya karar verdiyseniz Fimo klasik alın Fimo soft daha sonra sertleşen bibloyu ahşap oymacılığında oyma yapıcaksanız terciğ edin. Fimo klasik yumuşak olduğundan rahat şekillendirirsiniz.

fimo-polimer-kil-ile-balik-anahtarlik-3

Bu resimde deliklerin küçüldüğü dikkatinizi çektiyse eğer fimo balık pişirilip sertleştiği için delikler biraz küçülür ona göre delik açın. Şimdi gelelim nasıl pişireceğinize. Fırın tepsisine yağlı pişirme kağıdı veya Alüminyum folyo mutlaka serin aksi taktirde hamurunuz yanacağı gibi tepsinizde gıda pişirdiğinizide göz önünde bulundurunuz. Fırın ilkten soğuk olacak fırın tepsisini fırına koyun ve 110 derecede 30 dakika pişiriniz. Fırından çıkardığınız fimo balık çok sert olmazsa korkmayıniyice soğuduktan sonra taş gibi sert olacaktır. Kimileri fırından çıkardıktan sonra yaptığı fimo ürünlerini soğuk suyun içine atıyorlarmış o zaman hem daha parlak hem daha kalıcı oluyormuş ben hiç denemedim fakat banada mantıklı geldi. Eğer fimo anahtarlık balığınızın mat olmasını istemiyor ve parlak olmasını istiyorsanız kil verniği veya bildiğimiz tırnak parlatmada kullandığımız cila ojelerden soğuduktan sonra sürebilirsiniz. Kolay gelsin.

Bir cevap yazın