FİMO HAMURU İLE DESEN BLOGU YAPILIŞI
fimo-hamuruyla-desen-blogu-yapimi

FİMO HAMURU İLE DESEN BLOGU YAPILIŞI


Daha öncede nasıl rulo fimo hamuru desenleri yapılır göstermiştim.Bugün bu desenleri yapmanın amacını, nasıl yapıldığını ve fimo hamuru hakkındaki önemli bilgileri ve tekniğini,tekniklerini sizlerle paylaşıyorum.Buyrun Resimli ve Anlatımlı.

fimo-hamuruyla-desen-blogu-yapimi

     

Desen Blokları Nasıl Kullanılır?
Pişmemiş halde paketlenerek satışa sunulan desen bloklarını ince dilimler halinde kesip, kaplamak istediğiniz obje üzerine (ısıya dayanaklı) döşeyerek onları bu hazır desenlerle dekore edebileceksiniz. Desen bloğunu uzatarak deseni küçültmeniz mümkündür. Bu desen dilimleri ile oluşturduğunuz boncuklarla istediğiniz fimo takılarını da kolayca üretebileceksiniz.

Ayrıca, bloklardan 2 mm lik dilimler keserek fayans üzerinde pişirilir. Bu pişmiş dilimler (plakalar) ile mum, galvaniz gibi objeler süslenebilir. Bunun için bu plakalar süslenecek objenin üzerine yapıştırıcı ile yapıştırılır.

Hamurun havada kurumama özelliğinden yararlanarak blokları istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Bu yüzden kalan bloklarınızı stoklayabilir ve başka projelerde tekrar kullanabilirsiniz.

Ahşap üzerine döşemede;
Desen Bloğundan falçata ile ince dilimler kesilir. Kaplanacak yüzey akrilik boya ile boyanır. Boyanın kurumasına yakın (kurumadan) kesilen dilimler belirli aralıklarla, dilimler arasında çok fazla mesafe olmayacak şekilde yapıştırılır. Üzerinden rulo ile geçilerek dilimlerin kenarlarının birbirleriyle birleşmesi sağlanır. Obje 130 derecede yarım saat ev fırınında tutulur.

Cam üzerine döşemede;
Desen Bloğundan falçata ile ince dilimler kesilir. İnce bir poşet dosya üzerine kesilen dilimler belirli aralıklarla, dilimler arasında çok fazla mesafe olmayacak şekilde dizilir. Dizilen dilimlerin üzerine de poşet dosya örtülür ve bu poşetin üzerinden rulo ile geçilerek dilimlerin birleşmesi sağlanır. Üstteki poşet açılır. Alt taraftaki poşetten tutularak cam obje üzerine hamur yapıştırılır. Daha sonra poşet hamurun üzerinden sıyrılarak kaldırılır. Obje 130 derece de 20 dk. pişirilir.

Dikkat edilecek hususlar;
Cam veya ahşap yüzeye hamur kapladıktan sonra pişirmeden önce yüzeyle obje arasında hava kabarcığı kalıp kalmadığı kontrol edilir ve eğer varsa iğne ile delinerek çıkarılır.
Obje, fırın soğuk iken fırına konmalı ve soğuduktan sonra alınmalıdır.
Pişirme esnasında gerekmedikçe fırın kapağı açılmamalıdır. Açıldıysa fırındaki gaz teneffüs edilmemelidir.

This Post Has 4 Comments

 1. Deniz Yıldız

  Fimo hamurundan yapılan mumluğumun kırılması ile kendimi sizin sayfanızda buldum. Sayenizde nasıl ve ne kadar kolay yapılabileceğini öğrendim. Teşekkürler..

 2. Güler Tekin

  Fimo ile yeni tanıştım diyebilirim ve açıklamalarınız beni çok heveslendirdi. İşin inceliklerini ve püf noktalarını da anlatmış olmanız çok güzel. Bu güzel paylaşım için çok teşekkürler. Hoşcakalın, iyilikjlerle kalın

  1. admin

   Fimo hamuruyla neler yapılır sizlerle paylaşmaya devam edicem,Yorumunuz beni çok mutlu etti ben teşekkür ederim.:)

Bir cevap yazın