FİMO HAMURU GÜZEL TAŞ KOLYE YAPILIŞI
fimo-hamuru-guzel-tas-kolye-yapimi

FİMO HAMURU GÜZEL TAŞ KOLYE YAPILIŞI


Fimo hamurundan neler yapılır sürekli sizlerle Resimlerini ve nasıl yapılır paylaşıyorum.Bugünde sizlere Fimo hamurundan mavi bir kolye nasıl yapılır onu sunmak istedim.Fimo hamuru nedir hakkında fikri olmayanlar için Fimo hamuru kırtasiyelerde satılan fiyatı tek paket,tek renk 56 gr civarı ve hamur gibi açıldığında A4 dosya büyüklüğüne gelen takı,biblo,çerçeve,süsler,takılar, daha bir çok şeyin yapıldığında pişirilebilir ve piştiğinde, çok sert taş gibi,porselen gibi olan içinde plastik maddeler barındıran ve kırtasiyelerden alabileceğiniz bir çeşit oyun hamuru gibi hobi malzemesi.Fimo Bölümüne Burdan bakablirsiniz.

fimo-hamuru-guzel-tas-kolye-yapimi

 

Öncelikle beyaz fimo hamurumuzu rulo haline gitiriyoruz.Merdaneyle hamur gibi açtığımız ve fazlalıklarını keserek düzeltiğimiz siyah fimo hamurunu beyazın çevresine sarıyoruz.

 

Bakın şimdi burda siyah hamurunun çevresine yine aynı teknikle beyaz hamur onun üstünede uzun mavi bir fimo hamurunu 2 kere dolayarak 2 katlı sarınız.Fakat şuna çok dikkat edinki rulolarımız resimlerde göründüğü gibi büyük olmayacak. Bu ruloların yada fimo blokları diyelim bu blokların her biri 50 kuruş kadar genişliğinde biz şimdi bu sarma işlemibitince hamuru fayans,mermer bir yüzeye koyarak elimizle ileri geri ovarak şekl bozmadan tabi rulomuzu up uzuuun aynı sosis gibi olucak şekle sokuyoruz.O 50 kuruş büyüklüğündeki şimdi çapı bir yani 1 demir kuruş kadar olucak.

 

Şimdi Her biri 7 santim uzunluğunda 1 kuruş kadar ancak genişliğiolan hamur blokumuzu 7 eşit parçaya bölünüz.

6 tanesinide çevresine sararak kalın 7 bloktan oluşan yeni bir blok yapıp 2.resimdeki görüntüyü elde etmeliyiz.Bunun için resimlerde eksik gösterilmiş o bölümü atlanmış fakat siz etrafına yani blokun çevresine mavi tek kat bir rulu sarıyor ve yine o kalınlaşmış o bloku elimizle ileri geri ovuşturarak 2.bloktaki gibi yine 1 kuruşluk oluncaya kadar ovuşturuyoruz. Yine 7 santimlik 7 eşit büyüklükte blok kesiyoruz.

Bakın lütfen burayıda dikkatli okuyunuz.Şimdi  ortaya bir tane gelicek şekilde

 

Yine aynı şekilde mavi bir yaprak hamurla sarıp yine elinizle ovarak 10 kuruş çaapında bir blok elde edinceye kadar şekil ve deseni bozmadan ovuşturuyoruz ve 2. resimdeki gibi bir desen çıkıyor ve biz o bloku aynı salam dilimler gibi resimdeki kalınlıkta dilim ,dilim doğruyoruz,kesiyoruz.Metal bir halka yardımıyla düz mavi bir hamurdan aynı bloklardan kesilen dilimlerin genişliğinde olucak.Onları tahta yani ağşap yada plastik olan boncuklar varsır hani onlardın etrafına resimdeki gibi sararak önce maviden bir boncuk yapıyoruz sonrada o mavi boncuğun üstünede desenli dilimleri sararak desenlibir boncuk elde ediyoruz.

 

sarma işlemini görüyorsunuz.Ve değişik bir boncuk daha yanlız şunu untmayınızki boncukların deliğini sarma işini yaparken işaret koyun boncukları pişirince sert oluyor biliyorsunuz .Onun için delik ararken boncuğu deşmeyelim:) Bütün boncukları evde kullandığımız fırına ilk soğuk olarak atarak 30 dakika kadar 130 derecelik fırında pişiriyoruz.Fırın tepsisine metal bir folyo serinki altı yanmasın.

 

Fırından çıkıp iyice soğuduktan sonra kil verniği yada onun yerine bildiğimiz tırnaklara sürülen şeffaf cila ojede sürebilirsiniz.

Resimde değişik ebatlarla yapılmış değişik desenlerdeki boncukları ve deri,metal parçalarla bütünleştirerek kolyemizi yapıyoruz.

fimo-hamuru-guzel-tas-kolye-yapimi

Evet kolyemize son şeklini verdik.

Bir cevap yazın