Menü Kapat

dolgu-fistikli-orumcekli-tig-ornegi

DOLGU FISTIK ÖRNEKLİ ÖRÜMCEKLİ ÖRGÜ YELEKÖrümcek ve Dolgu Fıstıklı Tığ İşi Yelek Örneği Tarifi. 5 li Dolgu Fıstıklı Örümcekli Tığ Örgü Modeli.

Angora Gold Örgü simli Yelek ipi ve 3 numara Tığ. Yeleğin Ön parçasına enine 8 Trabzan ile yapılan Yelek Etek Patı ile başlanır.

dolgu-fistikli-orumcek-motifli-yelek
dolgu-fistikli-orumcek-motifli-yelek

Her iki ön pat için 8 adet Trabzan ayırıp, ortaya Örneği kurabilirsiniz. Zikzak desenli Örnek Dolgu ve örümcekler ile yapılır.

Yeterli genişlikte Yelek Etek Lastiğini örüldükten sonra üzerinden model kurulmaya başlanır.

yelek-etek-tig-lstik-7-trabzan
yelek-etek-tig-lstik-7-trabzan

Lastiğin üst köşesinden 3 zincir ile örneği yapmaya başlayalım.3 Zincir ile buraya yelek ön lastik için 7 adet Trabzan yapalım.

Örneği yapmaya 1 örümcek ile başlayalım. Örümceklerin boylarını standart olmasına dikkat edin. Farklı boylarda olursa örnek güzel olmaz.

5-li-fistik-dolgu-1-orumcek
5-li-fistik-dolgu-1-orumcek

Yaptığınız örümceği 1 Trabzan atlayarak, diğer Trabzan’da kapatalım. İpi uzatarak aynı yuva içine bir fıstık yapalım. Fıstık 5 dolgu ile yapılır.

Fıstığı kapattıktan sonra 1 zincir çekin ve üzerine 1 adet örümcek yapın. 2. Trabzan içine örümceği sabitleyin. Buraya 5’li 1 Fıstık yapın.

tigda-orumcekli-fistik-dolgu
tigda-orumcekli-fistik-dolgu

Fıstığın üstüne 1 zincir çekin 1 örümcek yapın. Tekrar bir Trabzan atlayıp 2 Trabzan’a sabitleyin.Bu yuvaya 1 tane de fıstık yapın.

İlk sırayı bu şekilde örümcek ile atlayıp yuvaların İçine 5 li fıstık yaparak tamamlayın.

capraz-dolgulu-fistikli-tig-model
capraz-dolgulu-fistikli-tig-model

3 zincir ile örgünün arka yüzüne dönün. 2 sırada patlak lastik için ayırdığınız 7 Trabzan yaptıktan sonra örneğe geçiyoruz.

Bir örümcek yapın, bu örümceği ilk fıstığın tepesine kapatın. İlmeği uzatın örümceğin boyu kadar,aynı yere 1 fıstık yapın.

yelek-orgude-dolgulu-fistikli-orgu
yelek-orgude-dolgulu-fistikli-orgu

1 Zincir, 1 örümcek yapın önünüzdeki fıstık tepesinde kapatın.

Kapattınız yere bir fıstıklı yapınız. Bu sırada bir örümcek bir fıstık ile devam edin. 2 sırada örgü fıstıklı örümcekli modeli kurmuş olduk.

1-fistik-1-orumcek-kapat
1-fistik-1-orumcek-kapat

Bu Tığ modeli Örneğini, Fıstıklı Sıralı Fıstıklı Lif modeli çalışmasında görmüştük.

tig-dolgu-orumcek-fistik-yelek-model
tig-dolgu-orumcek-fistik-yelek-model

Dolgulu Fıstıklı, Örümcekli Örgü Örneği, Bayan Yeleklerinde Uzun Etoller de, Üçgen Şal Modelleri, ve Lif Modellerinde kullanılan bir örnek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir