Menü Kapat

ÇİLEKLİ TART YAPILIŞITart yapmayı sevenler ve yemeye bayılanlar için çok hoş bir sunumu olan çilekli tart tarifi. Tabi mevsim meyvelerine görede istediğiniz meyvayla bu tartı yapabilirsiniz.Önümüz ramazan ,ramazanda yiyilebilir hafif bir tatlı türü.

TART HAMURU HAZIRLAMA

Büyük bir kabın içinde 100 gr. tereyağını parmak uçlarınızın yardımıyla parçalara ayırın. Üzerine 200 gr. elenmiş un katın. Bir tutam tuz ekleyerek bekletmeden yoğurup hamur haline getin. Hamurun ufalanmış ekmek kabuğuna benzer bir görünüm almasına dikkat edin. Kabı hızlıca döndürerek sallayın ve tereyağının iyice karıştığına emin olun. Hamurun ortasına bir çukur açın. Küçük bir kasede 1 adet yumurtayı çatal yardımıyla hafifçe çırpıp ortasını açtığınız bu çukura dökün. Tereyağı, un, yumurta karışımını gerektiğinde her seferinde tatlı kaşığıyla su ekleyerek iyice yoğurun. Karışım birbiriyle tamamen karışmaya başlayınca hamuru mutfak tezgahında bir top haline getirin. Sert olmaması için gereğinden fazla yoğurmamaya dikkat edin. ortalama 15 dakikada175 derecede pişirebilirsiniz.

Hamuru bir oklava yardımıyla kullanacağınız kalıbın çapından 5 cm. daha büyük açıp oklavaya sarın. Hamuru oklavaya sararken fazla germemeye özen gösterin.

   

Tart hamurunu hazırladıktan sonra içine çuklata,krema,marmelat neisterseniz sürün.eşit parçalardaki tart hamurunun bir tanesinin ortasına kalp şeklinde kesin.kalp şeklinde kestiğiniz çileğinizi yada muz hangi meyveyi isterseniz onuda kalp şeklinde kesip tam ortaya yerleştiriniz.

 

iki tart hamurunu üst üste koyun ve üzerine biraz şeker serpiştiriniz rengi pembeleşinceye kadar fırında pişiriniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir