Menü Kapat
her-seyin-kenarina-cicek-oyasi

ÇİÇEK OYASI KENAR TIĞ OYASI HER UÇ OYASINA YAPILIŞIÇiçek Oyası Yapım aşamaları. Lila ve Sarı Rengin uyumu içinde Yeşil Rengin de katılımı ile Çiçek Oyası Tığ Model Tarifi ile Yeni Model Tarifi başlıyor.

Bu Model basit görünüyor ama aslına sadece Yazmalara değil Kenar Oyası isteyen bir çok Tekstil ürünü kenarları için de kullanabilirsiniz.

Mesela Kumaş ya da Etamin,Patiska Masa örtüsü kenarlarına bana göre güzel olur.Mutfak Perdeleri uçlarına,Peçete kenarlarına ya da Mutfak Havlusu,El Havlusuna yapılır.

uc-kenar-oyasi-cicek-modeli
uc-kenar-oyasi-cicek-modeli

Çiçek Oyası Nasıl Yapılır?Malzemeleri ve Açıklamalı Yapılışı

Kenar Oyasında Leylak Marka İpler seçilmiş. Lila renk no 508- Sarı renk no 444-Yeşil renk no 699-22 numara Tığ.

Uzuna bir örümcek yapılıp Yazmaya başlanır. Burada Yeşil renk ara ve at oya için kullanılır.Örümcekler 1 cm den biraz büyük yapılır.

Örümcek uzun çekilir başına ip alınır 3 kutu sonrası 4. kutuya girilir 2-2-2 çekilip 3 lü trabzan yapılır.Bu 4 trbzan olana kadar yapılır.

MOTİFLERİ RENKLİ OLAN RENK CÜMBÜŞÜ YAZMA İŞİ OYA YAPILIŞI

Hanımlar ara da isterseniz Renk Cümbüşü Tığ Oyası Tarifine de göz atmak istersiniz. Açıklamalı Oya Dersleri çalışmalarından

5 zincir ile oya çevrilir ilk trabzan tepesin de kapatılır 8 zincir çekilir. Oya düz yüzüne çevrilir ilk yuvaya 3 lü trabzan yapılır.

havluya-tigla-cicek-oyasi-kenari
havluya-tigla-cicek-oyasi-kenari

3 zincir ile aynı yuvaya tığa 2 kez ip sarıp tekrar 3 lü trabzan yapılır.Arada 3 zincir ile yuvanın içine 5 kutu olacak şekilde 3 ü trabzan yapılır.

Burada Bu yuvalar ve Trabzanlar Çiçeğin altın da olan Platform olmuş oluyor.1 zincir ve 1 Örümcek ile 3 kutu sonra 4. kutuda model tekrarlanır.

cok-amacli-cicek-oyasi-anlatimi
cok-amacli-cicek-oyasi-anlatimi

Çiçekler 5 adet trabzandan oluşan yapraklar şeklin de yapılır ve ip kırılır.Her Motifte 5 Yapraklı çiçek ile Sıralı Oya Örneği 2 sırada tamamlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir