CANLI DENEN İNSANOĞLU’NUN HAYVANLAR VE BİTKİLER ÜZERİNDEKİ HAKİMİYETİ

CANLI DENEN İNSANOĞLU’NUN HAYVANLAR VE BİTKİLER ÜZERİNDEKİ HAKİMİYETİ


Biz Adem oğulları ve kızları !

HAYVANLAR-VE-BİTKİLER-ALEMİAllah İlk dünya’yı sonrasında  havayı, su’yu ve toprağı yaratmış.İçinde yaşayabilsinler diye ete ruh kattağı  insanları, Hayvanları ve Bitkileri yaratmış. Düşünüyorumda Yaradan her şeyi ne kadar güzel yaratmışki bu öyle bir sistem ki sürüp gidiyor.

Düşünseniz ya! İnsanlar, hayvanlar ve bitkiler hava su ve toprak olmadan yaşayabilirlermi? Ne kadar yaşayabilirlerki ! İnsanların bu kadar havasını suyunu kirlettiği toprağını kuruttuğu bir Dünya‘da Bitkiler ve Hayvanlar yaşayabilirler mi?

Şöyle bir baktığımızda Bitkilerin ya da Hayvanların çevreye zarar verdiğini gördünüz mü?  Demekki yaradılanların içinde en teğlikeli tür olan biz İnsanlarız. Benim bildiğim Yaradan Hayvanları biz insanlara hizmet için bu dünya ya göndermiş. Malesefki biz İnsanlar Hayvanlara her türlü işkenceleri her türlü kötülükleri yapıyoruz . Bize Allah’ın birer emaneti olan bu Hayvanların aç olması soğuktan ölmesi çok zor birer yaşamlarının olduğunu görmezden geliyoruz.

Siz hiç bir Kedi yada Köpeğin bir insanına zevk için eziyet ettiğini gördünüzmü? Ama ben tam tersi İnsanların hayvanlaraettikleri  eziyetlere bir çok kez  yakınen tanık oldum. Buna benzer olaylara tanık olduğumdan bir çok kez tartışmaların ortasında bulmuşumdur kendimi.

Maymunlar ceğennemi diye bir film izlemiştim hiç unutmam o filmi beni çok etkilemişti. Filmin konusundan şöyle kısacık bir cümleyle bahsedeyim. Filimde insanlar ve hayvanların yer değiştiği , inanların Maymunlar tarafından hizmet için beslendiği , insanların kafeslerde hayvan gibi beslendiği bir dünya düşünün.

Zaten içinizdeki insanlıktan hiç kaybetmemişseniz biraz empati yapıp filmden alınması gereken insanlık dersini almışsınızdır.  Tabi biz insanlar zulmümüzü sadece hayvanlar üzerinde uygulamıyoruz aynı şekilde beslenmemiz ve doğanın dengesi için yaradılan canlılar Bitkilere de çok iyi davrandığımız söylenemez. Halbuki Bitkilerin ve hayvanların olmadığı bir dünya’da yaşam olmaz, hayat biter.

Ben bir senarist olsaydım eğer Hayvanların ve Bitklilerin olmadığı İnsanlığın ve yaşamın sona ermeye başladığı bir Bilim kurgu filmi senaryosu yazardım. Bu arada fikrimi gerçekleştiren bir Senarist olursa %10 luk hakkımı bana gönderir herhalde:)

Daha önce sitemde paylaştığım bir Kampanya başlatmış ve kızım Masal’ın Öğretmeni Şirin Evren hocamızdan tam destek alarak projemin 2 sınıfta gerçekleşmesini sağlamıştı. Sağolsun değerli hocamız Şirin Evren hanımefendi süt kutularından kuş yemliği yapılışını resimlerle ve anlatımımla sunduğum projemi desteklediği için sınıflarda yapılan Kuş yemlikleri sayesinde kışın bir çok karnı doyacak.Yoğurt kabından  Kuş Yemliği yapmak isteyenlerde burdan bakabilirler. Evlerimizin balkonlarına, pencere kenarlarına ve bahçelerine kuş yemliği içinde ekmek, buğday ya da yem gibi yiyecekler koyarak kışın soğukta zor geçen hayatların da en azından beslenme sorunları olmasın, açlıktan ölmesinler diyenler için bu proje.

Kuş yeminin kilosu 2 ile 3 tl arası değişiyor haftada ya da 10 günde 1 kilo alsanız yüzlerce kuşun karnını doyurur hayatını kurtarırsınız.  1 uemlik + 1 yemlik eder 2 yemlik eder yüzlerce Kuş. Yoğurt kabından yaparsanız içine bayat eklemeklerinizi de koyarak verebilirsiniz. En azından çöpe ekmek atıp günaha girmektense kuşları doyurup sevaba girmiş oluruz.

Tabi sitemizde görüp yapan herkezin ve okulda sınıflarında öğrencilerine yaptıran öğretmenlerin sayesinde bir çok kuşun hayatı kurtulacak. Hocamız kendi sınıfında öğrencilere yaptırdığı etkinliği diğer sınıf 3d  öğretmeniylede paylaştığında oda öğrencilerine Kuş yemeliği yaptırmıştı. Buradan Kuş yemliği faliyetime destek veren tüm öğretmenlere ve  çocuklara çok teşekkür ederim.

Nihayetinde hepimiz bu Dünya’da misafiriz kimse kök salmayacağına göre hiç bir canlının hiç bir canlıya zulm etmesine gerek yok. Hala insanım diyebilmek istiyorsak hayvanlardan bir farkımız olmalı.

nazarca.com

Bir cevap yazın