Benim Kalemimden BU GECE KARMATE VE LAZLARI KONUŞUYORUM

BU GECE KARMATE VE LAZLARI KONUŞUYORUM

185
lazlar

00:54 19.06.2012
Her keze iyi geceler.Kimler şu anda bu yazımı okuyorsa işte. İçimden geldi.Grup Karmate‘yi dinliyorum şu anda.Sular akar doldurur şarkısını söylüyorlar.Ne ilginç değilmi karadeniz insanını birde karadenizin Lazlarını her kez seviyor.Aranızda sevmiyen onlara Antipati besleyen varmıdır bilmiyorum.

lazlar

Ama
nasıl diyeyim Karadeniz insanında şeytan tüyü var.Onlarla ilgili herşey sevilir.Mesela ben bir göçmenim Annem Yugosllav Babamda Arnavut göçmeni.Tikveşli Macırız.

Yani benim Atalarım 85 yılkadar önce Dedem savaş savaş zamanı Ailesiyle Türkiyeye kaçmışlar.Annannem filan burda doğmuş burda büyümüş .Neyse biz oraları bilmiyoruz Dedelerimiz görmüş.
Ama yinede Göçmen olmaktan gurur duyarım.

Göçmenler Hırslı,Çalışkan,Dürüst insanlardır.Tembel bir Göçmen az bulunur.Hele benim gibi Süzme Göçmelerde :) Hamur işlerini ve Acıyı çok severiz.Kadınlarımız Çok Hamarattır Özelliklede Mutfakta,çok kısa bir süre içinde Harikalar Yaratabilirler.Neyse biz Karmateden bahsediyorduk değilmi.

Karmate Grubunu tanımıyanlar Yada onları dinlemeyi çok sevenler için Bu yazımın altına Karmatenin bir kaç videosunu ekliyeceğim.Karmate ne demekmiş biliyormusunuz? Lazların Ve Lazca bilenlerin hepsi Bilirler.Lazca Karmate Değirmen demekmiş.Valla bu isim bu ekibe tam uymuş.

Adamar nasıl değirmende un filan üretilir adamlar müzik üretiyorlar.Özelliklede karadeniz insanları bu grubu çok sever.
Bilmiyorum önceden yazdımmı Benim eşim Laz dır.Ben nasıl Süzme Göçmensem Oda Bir okadar Lazdır Süzme Laz :) Çünkü onun Annesi, Babası, Ataları Hep Laz.Benimde Göçmen Melezlik yok yani.Aklma geldi :) Şu an gülüyorum ha ha ha İki Harika Irktan olan çocukları merak ettiniz değilmi ? :).Tamam Tamam Alta bir kaçtanede Benim ve yavrularımın resimlerimizide eklerim Yazının altına :).
Şaka bir yana gerçekten bu Laz halkı özelliklede Rize’deki Lazlar Bambaşka insanlar ya.Mutlaka diğer illerdeki Lazlarda öyledir. Yaa Ne Bileyim Eşim Ardeşenli fakat burda sadece Rize Ardeşen’ de Laz Yok.Pazar,Fındıklı ve Ardeşen Lazlarn en çok olduğu Yer Artvin’ dede Hopa da Arhavi’de laz çok var.Nasıl anlatsam size Mesela  ben
şu an Köydeyim Eşimin Köyü Rize Ardeşen Sifat (pirinçlik) Köyündeyim.

Biz Kadınlar Tek olarak Çarşıya vs gitsek bir kişi bile Laf atmaz.Bırakın bizi hadi biz gelinleriyiz.Dünyanın en güzel kızı geçsin tabi bakarlar fakat en ufak rahatsız edici bir laf,Bir haraket kimse yapmaz, yapamazda zaten.Halk müsade etmez.
bakın ben şu an evdeyim değilmi saat gecenin 1,5 ğuna geliyor.

Evin altında bahçede yada kapını önünde kıymetli bir eşyam kalsa hiçbirşey olmaz.Kapılarını açık bırak kimse girmez.malın ortada olsun kimse almaz Asla. Burda hırsızlık Fuhuşla Zinayla bir tutulur.Affı olmaz.En küçük çocukları dahi bakkaldan bir sakız bile çalmaz.Çünkü hırsızlığın ne kadar günah, ve kötü olduğunun çok konuşulduğu Asla affedilmez bir suç olduğunu bilerek büyür büyütülür.
Adam gibi adamdırlar.Kadınları çok çalıkşkan.Erkekleri ise evlerine düşkün, yaşamayı ve yaşatmayı sever lazlar.İyi insanlardır hırçın ve çok şakacıdırlar.Burda diyelimki çayeli yolundasınız arabayLa Ayder Yaylasına doğru çıkıyorsunuz.Yolda bir minübüs vs bir araba kenarı çekmiş,İçindeki kadın,kız,adam ne varsa yolun kenarında tulum çalıyor horon tepiyorlar.Bu gayet normal  burda.Ya süper insanlar bunlar, burda kimse kimsenin açığını aramıyor .

Adamın içinden gelmiş derler.Gidip halaya katılsak hiç şaşırmazlar Aralarına alırlar.Çok insancıl ve insan severler misafirperverdirler.
Çocuklara karşı acaip bir Hoşgörüleri olur mesela.Türkiye’min her ırkından insanını severim laz,Kürt,Göçmen,Çingen,Roman,Alevi,Tat,Terekeme,Dadaş,Arap ya ne varsa hepsini Kimsenin kimseden üstün olmadığını düşünürüm.
Benim için her ırk ve mezhep birdir, Etnik kökeni ne olursa olsun benim insanımdır canımdır.İyiki bu ülkenin bir Vatandaşı,İyiki İzmirli,İyiki Bir Göçmen,İyiki Bir Laz Eşi Laz Gelini,İyiki Bir Kadın Bir Anne. İyiki Ben Benim Dilek Özatmaca Özsoyluyum.Sevgiler size :)

Not:Resimlerim İçin Burdan Lütfen

Karmate – Sular Akar Doldurur | izlesene.com

Daha Fazlasına Bakabilirsiniz..
GÖZÜME TAKILAN TRAMBOLİN EGSERSİZİ VİDEOSU

Gözüme Takılan Trambolin Egsersizi Videosu, Günün En Çok İzlenen Videosu,  Devamına Bak

BEN HİÇ ABLAMIN ŞANSLI KARDEŞİ OLMADIM Kİ

Klasik başlıktır hani Günlük tutanların başlıkta yazdığı "Sevgili Günlük" çocukken Devamına Bak

HÜZÜNLÜ GÜNLERİMDE BİR DOST ELİ İSTİYORUM

Merhaba Sevgili Okuyucularım Son zamanlarda bir çoğunuzda olduğu gibi bu Devamına Bak

DOWN SENDROM HASTASI BEBEĞİN ANNESİNE MESAJ

21 Dünya Dovn Sendromu Günü 21 Mart gününün en özel Devamına Bak

BENİM İÇİN ÜZÜLME DİZİSİ NE OLDU

Benim İçin Üzülme yeni bölümü neden yayınlanmıyor? Benim İçin Üzülme Devamına Bak

KİMLER OKUYACAK?

Cevapları Alalım! Şimdi sizlere bir Merhaba der demez yazımı uzun Devamına Bak

SİZ SEVGİLİ OKUYUCULARIMDAN RİCAM

Biliyormusunuz ? sevgili okuyucularım burada sitemde Nazarca.com 'da çalışırken sizler Devamına Bak

SÜPER YAT 15 MİLYON EURO DEĞERİNDE ADASTRA

Billionaire couple buy incredible £15million superyacht that can be controlled Devamına Bak

MUHTEŞEM YÜZYIL’DA ŞİMDİ NELER OLACAK

Muhteşem Yüzyıl'da Bundan Sonra Neler Olacak? Gerçek Hayatta Sultan Süleyman Devamına Bak

İNSAN NASIL OLUNUR ÇOCUKLARIMIZA ÖĞRETEBİLİYOR MUYUZ?

İnsanoğlu denen en acımasız canlılar Bazen düşünüyorum İnsanlık nerde? İnsanlığa Devamına Bak

DEPRESİF GÜNLER UMUTLARIM DAKİ PEMBE RENGİNİMİ ALIYOR NE

Ah günlüğüm Ah! bir Dost elini tutar gibi tutunur oldum Devamına Bak

2 YORUMLAR

    • Halt etmiş kürtleri sevmiyenler.Hepimiz bu ulusun değerli evlatlarıyız.İnsan ayrımı yapan ,Etnik kökenine göre insan kayıranlar insanmıki onları kafaya takmayın siz. onlar teröristlere olan hınçlarından öyle davranıyorlar. kürt demek terörist demek değil. her kürtte terörist değil. boşverin siz onları hepimiz kardeşiz. kimse kimseden üstün değil.Hepimizi Yaradan Yarattı Eşit Olarak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz