Bilgisayar BİLGİSAYARA NASIL VİRÜS BULAŞIYOR

BİLGİSAYARA NASIL VİRÜS BULAŞIYOR

101
Bilgisayara Nasıl Virüs Bulaşır

Son zamanlarda sayısı gittikçe artan zararlı yazılımlar iki farklı türe ayrılabilir. Virüs denen zararlı yazılımlar bilgisayarınızda bulunan işletim sisteminizi yavaşlatmak, bazı özelliklerini kapatmak ve kullanılamaz hale getirmek için üretilmiş programlardır.

Trojan denen zararlı programlar ise bilgisayarınızı yavaşlatmaz ve kullanılamaz hale getirmez.

Bunun yerine bilgisayarınızda ve internet sayfalarında kullandığınız şifre gibi özel bilgilerinizi başka kişilere gönderir.

Bilgisayar virüsü nasıl bulaşır

Trojan oldukça tehlikeli bir türdür. Online bankacılık şifreniz gibi gizli kalması hayati önem taşıyan verileriniz başkalarının eline geçebilir.

Virüslerin ve trojanların bulaşması bir çok farklı yolla olabilir. En çok görülen bulaşma yolu usb taşınabilir bellek gibi yollarla virüslerin ve trojanların bilgisayardan bilgisayara geçmesidir.

Virüsler ve trojanlar bulaştıkları bilgisayara usb bellek takıldığı zaman bunu fark ederler ve siz işleminizi yaparken usb belleğinize bulaşırlar.

Virüs ve trojanların bir diğer bulaşma yolu ise tehlikeli internet siteleridir. Çoğu zaman kullanıcı virüsü bilgisayarına soktuğunu fark etmez. Trojan basit bir uyarıya hayır demenizle bile bilgisayara bulaşabilir.

İnternetten dosya indirmek için kullanılan programlar da virüslerin en çok dolaştığı alanlardan biridir.

Antivirüs programları virüs ve trojanlara karşı sürekli koruma ve temizleme sistemleri üretirler. Ancak virüs üretenler bu işin doğası gereği her zaman bir adım öndedir.

Antivirüs programlarının çoğu virüs güncellemelerini her gün otomatik olarak yapar. Ancak anti virüs programınız bunu yapmıyorsa güncelleme işini kendiniz de programdaki güncelle seçeneğini seçip yapabilirsiniz.

Bilgisayarınıza giren virüsler genellikle sistemde sürekli kullandığınız programları kullanılamaz hale getirir.

Bazıları işletim sisteminizi tamamen açılmaz hale de getirebilir. Bazı virüsler sürekli uyarı mesajı vererek rahatsız eder.

Trojanlar ise genellikle internet tarayıcınızın ana sayfasını değiştirirler. Daha önce görmediğiniz bir araç çubuğunu internet tarayıcınızın kenarına koyarlar.

Bazı durumlarda ise sürekli şifre girdiğiniz alanlara şifre girerken bir donma ve yavaşlama görürsünüz. Böyle durumlarda bilgisayarı bir teknik servise götürmeniz veya evde formatlamanız gerekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz