Sağlık BEBEK GAZI NASIL ÇIKARILIR

BEBEK GAZI NASIL ÇIKARILIR

175
Kolik Sancı

Nihayet bebeğiniz dünyaya geldi ancak sürekli ağlaması mutluluğunuza engel mi oluyor? Bebeğiniz özellikle beslendikten sonra uzun soluklu ağlama nöbetleri geçiriyorsa kolik olabilir.
Kolik ağlaması nedir
Kolik ağlaması ilk 3 ayında olan sağlıklı bebeklerde, özellikle akşam saatlerinde  başlayan ve saatlerce sürebilen ağlamalardır. Bu ağlamalar bebeğinizin 9 aylık olmasına kadar sürebilir. Bebeklerinin kolik rahatsızlığı sebebiyle  anne ve babalar doktorları sıklıkla ziyaret etmektedir.

Kolik ağlamasının nedenleri
Bu rahatsızlığın temel nedenlerinden biri bebeğinizi emzirirken yapılan hatalar olabilir zira bu durum bebeğinizin fazla hava yutmasına sebebiyet vererek gaz sancısını artırır. Bir başka sebep ise bebeğinizin sindirimini gerçekleştirmesi için gerekli olan pankreas ve bağırsak enzimlerinin ilk aylarda yetersiz olmasıdır. Diğer nedenler arasında  ise annenin aldığı gıdalar, bebeğin beslenmesindeki düzensizlikler ve annenin endişeli olması gibi durumlardır.  Kolik rahatsızlığı bebeklerin %10 ile %40?ı arasında görülebilir. Bebeğinizin ağlaması sizi endişelendirmesin. Ciddi sanılan bu rahatsızlığın aslında bebeğe bir zararı yoktur.

Kolik ağlamasının belirtileri
Sütünü içtikten sonra ağlayan her bebek kolik olarak nitelendirilemez. Bebeğiniz üç saati aşkın bir süre ağlamaya devam ederse kolik olabilir. Bunun yanında diğer belirtiler bebeğinizin ağlarken yüzünün kızarması, karnının şiş ve gergin, ayaklarının ise soğuk olması olabilir.

Gaz sancısını gidermek için yapılabilecekler

-Bebeğinizi dik ve yüzü omuza gelecek şekilde tutup sırtına hafifçe bir masaj yapın.
-Annenin gergin olması bebeği de germektedir. Bu sebeple mümkün olduğunca eşinizle büyük tartışmalar yaşamamaya özen gösterin.
-Bebeğinizin aşırı gazlı olduğunu düşünüyorsanız mutlaka doktorunuza danışın.
-Bebeğinizin gaz sancısı akşamları tutuyorsa beslenmesinden bir süre sonra ona banyo yaptırın. Bu uygulama onun daha rahat uykuya dalmasına yardımcı olur.
-Bebeğinizi gereğinden fazla emzirmeyin ve beslenme sırasında ağzının hava almamasına dikkat edin.
Bunların yanında anne de yediklerine dikkat etmek durumundadır. Fazla gaz yapan içecek ve yiyeceklerden uzak durmaya özen gösterin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz