BATİK İPLE BONCUKLU EV BOTU TIĞ MODELLİ
kece-tabana-boncuklu-batik-bayan-bot-patik

BATİK İPLE BONCUKLU EV BOTU TIĞ MODELLİ


Keçe taban üzerine Batik iple Kadın Örgü Bot Modeli yapılışı. Uçları siyah boncuklu Ev de Giyilen Örgü Bayan Bot.

Bugün Hanımlar misafirliğe gittiğinizde yanınızda götürebileceğiniz, evinizde giyebileceğiniz, çok şık boncukla süslenmiş El Örgü Yapımı Bot Patik göstereceğiz.

yirtmacli-boncuklu-tigla-bot-orme
yirtmacli-boncuklu-tigla-bot-orme

38 -39 hazır keçe taban üzerine yapılan Bu modelde örgü tabanda yapabilirsiniz,Keçe taban üzerine bot uygulayabilirsiniz.

Satılık keçe ayakkabı tabanlarını ayakkabı tamircilerinde satın alabileceğiniz gibi, internet üzerinden satan şahıslara ulaşabilirsiniz.

boncuklu-37-numara-batik-orgu-botlar
boncuklu-37-numara-batik-orgu-botlar

Modelin yanına boncuklu çiçek pullar yapıştırılmış. Bilek uzunluğu siyah renk iple yapılan modelde. bilek uzunluğuna da kendiniz karar verebilirsiniz.

Bayan Patikler de,Botlar da Keçe Taban Tığlaması Nasıl Yapılır?

Ayakkabı keçe tabanına Kadın Patik ya da Bot yapımında tığlamak da yine patik ipi ve 2 numara tığ kullanıyoruz.

Tabanın Pamuklu dışarıya doğru gelecek şekilde bakmalı.Keçe Deri taban size dönük oluyor.

kece-taban-nasil-tiglanir
kece-taban-nasil-tiglanir

Tabanın topuk kısmına gelen yerden tam ortadaki deliğe 4 lü trabzan yapılır. Sağ taraftan 4 delik 3 lü Trabzan ,sol taraftan 4 delik 3 lü Trabzan ile doldurulur.

Arılar hiç zincir çekmeyin. Tabanın yanlarına 2 li trabzan uygulanır. Ancak tam taban ortasına her iki kenara birer tane 3 lü trabzan yapılır.

kenarlari-tiglanmis-kece-taban
kenarlari-tiglanmis-kece-taban

Tabanın ön tarafından tam ortadaki delik ve birlikte sağdan 6 soldan ,6 delik 3 lü trabzan. Burun kısmına ortadaki delik 5 li trabzan olur.


Keçe Tabanda Boncuklu Ev Bot Modeli Yapımı

Öncelikle tabanın kenarlarının tığlaması bitirdikten sonra, 2. sıraya tam topun kenarından başlayalım İki dikişler iç tarafa gelsin.

Batik desenli örgü ipi ile tabanın iç kısmından batalım ,1 sıra her Zincire batarak 2 li trabzan ile sırayı tamamlayalım.

kece-tabanda-bot-modeli-kenar-yapimi
kece-tabanda-bot-modeli-kenar-yapimi

Tığ işinde kaydırma tekniği ile 2. sıraya geçelim. Bu sırada farklı bir lastik uygulaması yapılacak.

Her Zincire ilk önce Trabzan tepesinden 2.de önünden tığımızı geçirerek bir sıra lastik olarak yapalım. 5 sırada burun işlemi için ilmek toplama yapacağız.

batik-bot-burun-ilmek-kesimi
batik-bot-burun-ilmek-kesimi

İlmekleri keserek gideceğiz ki burun oluşsun. Tam burun kısmına geldiğimiz zaman 4 ilmek kesme yapacağız.

Burundan tam ortadaki trabzanı bırakarak sağında ve solundaki ilmekleri birlikte keserek alıyoruz.

batik-orgu-bot-bayan-patik-yirtmac-yapimi
batik-orgu-bot-bayan-patik-yirtmac-yapimi

Tekrar burun kısmına gelinceye kadar lastiğe devam edelim Bu sırada. Aynı şekilde ortadaki Trabzana dokunmadan her iki tarafından birer ilmek 3 ilmeği kesiyoruz.

Kesme işlemini önlerde 3 er ilmek keserek toplam 15 sıra yapınız. Kesme işleminin 13 sırasını Batik renk iple, geri kalan 2 sırayı siyah iple yapıyoruz.

cicek-pullu-batik-orguden-bot
cicek-pullu-batik-orguden-bot

Ancak Öncelikle boncukları siyah hepinize geçirmelisiniz. Bot Modelinin önünü Siyah renk ile iki sıra burun kesme işlemi yaptıktan sonra bot patik ve kısmına gelmiş oluyoruz.

Siyah renkle 1 sıra her deliğe batarak 2 li trabzanlar yapalım. Sıra başına geldiğimizde birleştirme yapmadan örgü çevirelim.

siyah-boncuklu-batik-bot
siyah-boncuklu-batik-bot

2 zincir ile diğer başa kadar tekrar 2 li Trabzana devam edelim. Bu şekilde bot modelinin yaka kısmına yırtmaç uyguluyoruz.

Her seferinde bir uca geldiğimizde uçları birleştirmiyoruz dönüş yapıyoruz. Bu işlemi toplam 10 sıra yapalım. Bot patiğin boncuklu bölümüne geldik.

boncuklu-batik-ipli-orgu-ev-botu
boncuklu-batik-ipli-orgu-ev-botu

Boncuklu bölüme başlamak için 8 zincir çekelim bir boncuk alıp kapatalım tekrar 8 ile zincir ile 2 trabzan atlayarak kapatalım.

Bir cevap yazın