Hobi BAKLİYATLARLA HANGİ ETKİNLİKLER YAPILABİLİNİR

BAKLİYATLARLA HANGİ ETKİNLİKLER YAPILABİLİNİR

1432
kuru-fasulyeden-misir-dari-yapimi

Okullarda baklagillerle birşeyler yapma ödevini aramızda yapmayan kalmamıştır sanırım.

Mercimekler,pirinçler,börülceler,kuru fasulye,nohut,buğday ve benzeri bakliyatlar kullanarak biz vazo yapmıştık okulda okurken.

Yabancı bir blog olan Amanda nın blogun da gördüm bu mısır,darı koçanı şeklindeki kalemliği. İnsanlar ne kadar yaratıcı değiller mi?.

Bazılarınız buda nedir yahu bununla kim uğraşacak derken,bazılarınızda waaov çok ilginç diye ilgisini çekmiştir.

Ben evimde kullandığım süslerde,biblolarda,küçük alet,edavat ve mutfak aletlerinde vs farklı herkeste olmayan ilginç şeyler almayı çok seviyorum.

Bakliyatlardan çerçeve yapılışı,Bakliyatlarla ayna çevresi süsleme,Bakliyatlarla resim yapılışı daha bir çok şey yapılabiliyor.

Altaki darı koçanı kalemlikten yapmak istiyorsanız size gerekli olan kuru fasulye,keçe kumaşı,Sarı akrilik boya,fırça,tutkal ve silindir şeklinde karton veya tuvalet kağıdı rulosuyla kağıt havlu rulosu da olabilir.

Bakın keçe kumaş nasıl bulayım diyorsanız yeşil renk el işi kağıdıyla da yapabilir. Siz eksik malzemeler yerine yaratıcılığınızı kullanarak farklı bakliyatlar veya meteryaller kullanabilirsiniz.

Bir bakalım Amanda nasıl yapmış.Anladığım kadarıyla resimlerin altına anlatımını yazayım.

Bakın benim 7,5 yaşındaki kızım şu anda yanımda bu etkinliği patlamamış mısırla yapsalardı daha güzel olurdu hem gerçekten darı koçanı olurdu diyor:)

Fasulye yerine mısır taneleri gerçekten iyi ve ilginç bir fikir.

kuru-fasulyeden-misir-dari-yapimi
kuru-fasulyeden-misir-dari-yapimi kalemlik

fasulyeden-kalemlik-yapilisi
İyice tutkala bezenen karton ruloya fasulyelerin üzerine tutkal bulaştırmadan yapıştırınız.Bu işlemi karton rulonun her tarafına yapmanız gerekmez çünkü zaten bir kısmı keçenin içinde kalıcak.
baklagillerden-degerlendirme-biseler-yapimi

Yapıştırma işlemi bitince Akrilik boya ile iyice sarıya boyayınız ve iyice kuruduktan sonra dış tarafına resimdeki gibi keçe kumaş,yada yeşil karton,yeşil gramafon kağıdı vs kullanabilirsiniz.

bakliyatlarla-resimli-etkinlikler-tavuskusu
bakliyatlarla-resimli-etkinlikler-tavuskusu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz