Hobi BAKIR TEL VE KAĞIT PEÇETE İLE BALERİN MOBİL YAPILIŞI

BAKIR TEL VE KAĞIT PEÇETE İLE BALERİN MOBİL YAPILIŞI

3233

Nasıl çok hoş değil mi ? Kağıt Peçete ve Bakır Tel ile yapılan Balerin Mobil olarak kullanmışlar. Fikir olarak gerçekten çok yaratıcı.

Tabi böyle güzel şeyler yapabilmek için sadece yaratıcılığınızın gelişmiş olması yeterli değil aynı zaman da el becerisi kabiliyet istiyor.

Siz isterseniz kendi yaratıcılığınızı da üstüne katıp değişiklikler yapabilirsiniz.

Mesela Peçete yerine Krepon kağıdı kullanabilirsiniz.

Bu şirin Tel ve Kağıt Peçete ile yapılışını gördüğümüz  Balerin Mobili isterseniz ayakta durabilecek bir platform ile Biblo gibi kullanabilirsiniz de

Bu arada yeğenim Ortaokula gittiği dönemde sanırım Görsel sanatlar ödevi içindi Tel ile Heykel İnsan Figürü yapma ödevi için bir çalışma yapmıştı.

Fikir yapandan ellerine sağlık ben de üzerime düşeni yapayım anladığım kadarı ile Nasıl Telle Peçete İle İnsan Balerin Mobil Yapılır resimlerin altına yazmaya çalışayım.

Peçete ile başka Neler yapılır biraz size bir kaç link vereyim onlara da bakmak isterseniz diye.

Peçeteden Orkide Çiçeği Resimli açıklamalı her zaman ki gibi.

Çiçek demişken Karanfili unutmamak gerek Peçetelerden Karanfil Çiçek Yapımı.  Dekupaj Çalışmalarında Peçete Tekniği Nasıl Kullanılır görmek isterseniz.

Daha sitemde bir çok şey bulabilirsiniz. Sitenin en üstündeki arama kutusuna yazıp Entere basmanız yeterli.Kolay gelsin.

tel-ve-peceteden-balerin-mobil-yapilisi-1
Buradaki örneklerde renkli Peçeteler de kullanılmış ve çok şık olmuş.
tel-ve-peceteden-balerin-mobil-yapilisi-2
Öncelikle Bakır tel ile İnsan iskeletini oluşturuyoruz.
tel-ve-peceteden-balerin-mobil-yapilisi-3
Burada yemek servisin de kullanılan Kaliteli ve kabartma desenli Peçeteler kullanılmış. Tabi bu çok mantıklı kalitesiz peçeteler hemen yırtılır ve zaten bu şekilde yaprak, yaprak ayrılmaz çok ince kalır. Fakat Balerinlerin Kıyafetlerini yaparken bu şekilde ayırmayacağız. Daha doğrusu ayırıp tekrar birleştirerek hacim kazandıracağız.
tel-ve-peceteden-balerin-mobil-yapilisi-4
Tek ,tek ayırdığımız peçeteleri 1 santim kadar genişliklere ayırıyoruz.
tel-ve-peceteden-balerin-mobil-yapilisi-5
Şimdi burada benim de kafamı karıştıran bir detay var. Kavanozda ki su gördüğümüz gibi bulanık. Tahminlerime dayanarak suyun içine ya biraz beyaz tutkal ilave ediliyor ya biraz un. Yoksa bu şekilde Peçetel Bakır tellerin üzerinde durmazlar bir süre sonra kurdukların da peçeteler açılma yapar. Zaten normalde geri dönüşüm çalışmaların da bir şeyleri kaplamak ya da içindeki nesneyi saklayıp ona hacim kazandırmak için Gazete kağıtlarını tutkallı suya batırıp nesnenin çevresine bolca yapıştırırız. İyice kuruduğu zaman aynı alçı gibi görünür sert ve dayanıklı olur.
tel-ve-peceteden-balerin-mobil-yapilisi-6
Yani tutkal ya da biraz un işinizi görecektir. Öncesinde bakır teli bu suyla iyice ıslatın daha sonra peçete şeritlerini sararken de bu suyla biraz nemlendirerek en son peçeteleri sarma işi bittiğinde parmaklarınızla bastırarak iskeleti ıslatın ve şekillendiriniz. İyice kurdukların da sert olduklarını göreceksiniz.
tel-ve-peceteden-balerin-mobil-yapilisi-7
Evet burada iyice kuruduklarını görüyoruz ya da varsayıyoruz diyeyim :)  Bir peçeteyi 3-4 yaprak olacak şekilde açınız. Sonra onları yine eskisi gibi üst üste koyun fakat bastırmayınız hacim verin ki kabarık olsun.Kağıt peçeteyi yuvarlak olarak çevresini kestikten sonra tam ortasından da bir delik açın ve iskeleti ortasında ki delikten geçirerek üst taraftan bükerek yapıştırınız. Umarım anlatabilmişimdir.
tel-ve-peceteden-balerin-mobil-yapilisi-8
Balerinimiz tel ile oluşturulduğu için istediğiniz şekli rahat verirsiniz.Bu arada alttaki resimlerdeki Erkek olan Balerinin üzerine peçeteden yaptıkları Dans giysisinin kollarını İspanyol Modeli geniş yapmışlar. Süper olmuş. Pembe giysili kız Balerin , Mavi giysili Erken Balerin ile sicim ya da ipe aralara inci boncukları geçirip düğüm atıp sonara Balerinleri bağlayınız. Bebek Odasında çok Dekoratif ve güzel olmaz mı? Kolay gelsin.
tel-ve-peceteden-balerin-mobil-yapilisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz