bahceye-kolay-tas-doseme-teknigi

BAHÇELERE NASIL TAŞ DÖŞENİR


Bahçenize taş döşemek ve güzel bir bahçeye sahip olmak isterseniz nasıl yapabileceğinizi burdan görebilirsiniz.Ben hep tek,tek döşeniyor sanıyordum o örüntüyü nasıl oluşturduklarını bir kalıp kullandıklarını görene kadar.Tabi tek,tek döşenen zemin döşemeleri de mevcut. Buyrun hep beraber bahçelere nasıl kendimiz taş döşeye biliriz öğrenelim , kışın çamur olan bahçelerde hem yeşili hem beton döşemeyi öğrenelim.

bahceye-tas-nasil-dosenir-

bahceye-tas-nasil-dosenir-

 

Bahçemizin ilk hali de çok güzel , fakat tahmin ettiğiniz gibi kışın kar ve yağmurlardan çamur olan bahçelerimizi kullanamaz hale geliyoruz.

Evet adamlar işin kolayını bulmuş ve öncelikle betondan yada demirden bir kalıp yapmışlar.Daha sonra bu kalıbı kullanarak bahçeye beton döküyorlar.İsterseniz mıcırlı beton dökerek daha süslü olmasını da sağlayabilirsiniz.


Beton kalıptaki peteklerin içine nasıl dökülüyor görüyoruz.

br/>


Kenarlarda boşluk kalan kısımlara kalıp ile yaptığımız taş betonları tek,tek monte edebiliriz. Altına az ıslak çimento sürerek yapıştırabilirsiniz.

 

Yapım aşamalarını görüyoruz.Zamanla taşların arasından çıkan çimenler taş döşemeyi yeşillikli ve doğal bir görünüme kavuşturuyor.

 

 

Benzer metodda taş döşeme örneği.

Taş döşeme kalıblarını nerden bulabileceklerini soran sevgili ziyaretçim Ahmet bey ve sizler için saçtan yapılmış bir kalıb örneği göstermek istedim.Bu resmi Kaynakçılara göstererek aynısını saçtan yaptırabilirsiniz.Üsteki gibi kalıbı kullanırken ters çevirerek kullanıyorsunuz.Kalıbın içindeki kenarlıklar taşların kenar çizgilerini oluşturuyor.

35 thoughts on “BAHÇELERE NASIL TAŞ DÖŞENİR

 1. Çok güzel öneriler var.Fakat:
  1-Zemin niteliği
  2-Kullanma amacı
  3-Kullanma alanı
  4-Maliyet hesabı…değerlendirmesi yapılmadan bu işler olmaz.AKADEMİ

    • Rica ederim. Umut bey gelişmeleri ve verilen fiyatları burdada yazarsanız sizin gibi bahçe peyzaj işleriyle ve taş döşeme kalıpları arayanlara yardımcı olmuş olursunuz. Teşekkürler,iyi günler.

 2. ıyı calısmalar dılerım oncelıkle bu tas kalıplarıdan nerede bulabılrım bılgı verır ısenı zcok sevınrımm

  • İnanın tam olarak bilmiyorum.Sanırım kişiler bunları kendileri yapıyorlar.Kendiniz tahtaları birbirine çakarak bu şekilleri verdikten sonra beton ile kaplayarak kendi kalıplarınızı oluşturabilirsiniz.Bir marangozdanda yardım alabilirsiniz.Birde inşaat malzemeleri satan dükkanlara sorabilirsiniz.Benim tahminim bu kalıbları ustalar kendileri önce tahtalardan iskeleti daha sonrada beton kaplama yöntemini kullanarak kendileri oluşturuyorlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir