Örgü Modelleri Bebek Örgüleri AYRINTILI AÇIKLAMALI TIĞLA ÖRGÜ BEBEK KAZAK BERE

AYRINTILI AÇIKLAMALI TIĞLA ÖRGÜ BEBEK KAZAK BERE

2691
tigla-bere-kazak-bebek-orgu-yapilisi
tigla-bere-kazak-bebek-orgu-yapilisi

Tığla Roba dan Örülen Bebek Kazak Modeli Yapılışı. Robadan başlanacak ve dikişsiz bir şekilde örülecek.

Robadan başlarken Çekeceğimiz zincir sayısını yapacağımız trabzanlar kadar yapacağız.

Alize Şekerim Mini Colors El Örgü İpi. 100 gram ağırlığında, 320 metre uzunluğundadır. Tığ olarak ta 3,5 no tığ.

Çünkü yuvarlak halka şeklinde devam edileceği için zincir artmaması için. Arka ortadan başlayacak 18 ense bölümü 15 zincir kol için. Ön için 20 zincir.

yuvarlak-yakali-robali-bebek-kazagi-tigla
yuvarlak-yakali-robali-bebek-kazagi-tigla

Robaya konulacak trabzan sayısına eşit zincir çekimi Sıralama şöyle. 18-15-20-15 çekin zincirin düz yüzünü bularak iki ucunu birleştirin.

Sık iğne ile ilk zincirde kapatın. Tam arka ortasından başlamış olunacak. 3 zincir çekin her zincir üzerine 1 tane 3 çekmeli trabzan yapın.

Baştaki 3 zinciri de trabzandan sayarak 9 trabzan yapın. Arkanın yarısı oluşturuldu. 2 zincir çekin sıradaki zincirden trabzana devam edin.

orgu-bebek-tig-kazak-roba-ayrimi
orgu-bebek-tig-kazak-roba-ayrimi

15 trabzan da kol için yapın ve yine 2 zincirle sıradaki zincire batarak ön bölüm için 20 trabzan yapın 2 zincir çekin.

Kol için 15 tane 3 lü trabzan sonrası 2 zincirle sıradaki zincire batın. Kalan 9 trabzan da arkanın diğer yarısı tamamlanır. Bebek Kazar Roba artırmasına başlanmış olur.

tigla-yapilan-bebek-kazak-kol-kapatmasi
tigla-yapilan-bebek-kazak-kol-kapatmasi

Robanın ilk sıra trabzanları 4 noktadan artırma ile yapılmış oldu. Santim olarak ölçtüğünüz de 19 cm denk gelecek.

Roba için toplamda 68 zincir çekmiş olduk. Roba da 8 defa artırma yapılacak.Artırma tamamlandığında Ön trabzanlar 20 taneden 36 taneye çıkacak.

robadan-bebek-kazak-yapimi-videosu
robadan-bebek-kazak-yapimi-videosu

Arka 1 trabzan sayısı 34 trabzana çıkarken 15 ilmek olan kollar da 31 ilmek olana kadar örülür. Her birine 16 ilmek oluşmuş olur.

8 kez artırma sırası bittiğinde çift olarak artırma yapılmaya başlanacak. Son 2 sıra 2 artırma yapılacak kol ayrımı ile bedene devam edilecek.

uzun-kollu-tig-kazak-orgusu-cocuklara
uzun-kollu-tig-kazak-orgusu-cocuklara

Örnek kurulumunda trabzanın 1 tepesine 1 alttan dolanarak trabzanlar yapılır.Tek kol yapımında 15 cm trabzan yapılır kol manşetine gelinir.

Kol manşetini 5 cm sık iğne ucuna da ters sık iğne yapılır. Kol boyu 15 cm uzunlukta olur. Toplam 13-14 sıra kadar örülmüş manşete gelinmiş olur.

yakadan-robali-alize-bebek-kazak
yakadan-robali-alize-bebek-kazak

Bedenin uzunluğunu örülen bebek ya da çocuğun bedenine uygun örmeniz gerekiyor. Yaka kenarını tığ battı yaparken çocuğunuzun başının rahat geçmesi gerekir. Kenar oyasını çok sıkı örmeyin.

Kol ve yakaya yapılan Tığ battı üzerine 1 sıra Ters sık iğne kapatma yapılır. Beden yapımı bitip etek ucuna gelince 1 sıra Tığ battı ve üstüne ters sık iğne yapılır bitirilir.

orgu-tigla-ayrintili-bebek-kazak-tarifi
orgu-tigla-ayrintili-bebek-kazak-tarifi

Kazak omuzdan etek ucuna 34 cm. Yakadan kol ucuna 32 cm. Genişlik 26 cm olur. Toplam 1,5 yumak ip giden bu Bebek Kazak 1- 1,5 yaşlara uygun.

Kol altından çift artırma ve Robadan tek artırma sıralarını daha fazla,Kol ve beden boyu daha uzun yapılırsa 2-3 yaşa kadar yapabilirsiniz.

robali-tig-isi-kazak-bere-bebek-takim
robali-tig-isi-kazak-bere-bebek-takim

4-5 yaşa Tığ işi Kazak için de Arka 23 zincir kol 20 zincir on 25 olarak yapın. Çocuğunuzun boynuna ölçün tamamsa deva edin.

Işı hanım kalan Yarım yumak iple 71 zincirden başlayarak bir Bere yapmış. Sizde Bere,Battaniye,Hırka ve Patik ile Takı Örgü hazırlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz