AYAKKABI KUTUSUNDAN KAMYON OTOBÜS YAPILIŞI
ayakkabi-kutusundan-oyuncak-kamyon-nasil-yapilir

AYAKKABI KUTUSUNDAN KAMYON OTOBÜS YAPILIŞI


Karton Kutudan Nasıl Otobüs ve Kamyon Oyuncak Yapılır?

Babalara iş düştü. “Sen bana hiç oyuncak yapmıyorsun”  diyen oğlunuz için Karton Ayakkabı Kutusundan Otobüs ve Kamyon yapmak için tam fırsatı.

Nasıl Oyuncak Karton Kamyon yapılır? Kartondan Otobüs Nasıl Yapılır? diye soran sevgili okuyucularım da bayılacaktır. Resimli anlatımlı Kutudan Oyuncak Araç yapılışı ne kadar kolay resimlere baktığınızda sizde görüyorsunuz.

Karton ayakkabı kutusunu ayakkabıcılardan  birde pazarda ayakkabı satanlardan istediğinizde mutlaka yardımcı olmak için verirler. Kamyon ya da Otobüsün ön tarafı için sakız kutularını bakkalınızdan temin edebilirsiniz.

Diğer malzemelere gelince, tekerler için 3 adet boş tuvalet kağıdı rulosu ve biraz siyah fon kağıdı ya da mukavva işinizi görür. Kamyon ya da Otobüsüsünüzü Akrilik veya Guaj boya ile boyayabilirsiniz. Buyrun yapım aşamalarını beraber görelim.

ayakkabi-kutusundan-oyuncak-kamyon-nasil-yapilir
ayakkabi-kutusundan-oyuncak-kamyon-nasil-yapilir

ayakkabi-kutusundan-oyuncak-kamyon-nasil-yapilir-1
Karton Ayakkabı Kutusu
ayakkabi-kutusundan-oyuncak-kamyon-nasil-yapilir-2
Ön taraf için sakız kutusu ya da bir süt ya da meyve suyu kutusunu keserek kullanabilirsiniz.
ayakkabi-kutusundan-oyuncak-kamyon-nasil-yapilir-3
İki kutuyu yapıştırdıktan sonra Akrilik beyaz boya ile bir kat astar çekiniz. Bu arada Boyalarınız yoksa onun yerine defter kitap kaplarıyla kaplayabilirsiniz.
ayakkabi-kutusundan-oyuncak-kamyon-nasil-yapilir-4
Kamyonun kasasına mavi renge ön tarafını turuncu renge boyayınız. (Tabi siz hangi rengi isterseniz seçebilirsiniz)
ayakkabi-kutusundan-oyuncak-kamyon-nasil-yapilir-5
A4 kağıtlarından küçük dikdörtgen kağıtlar kesin bunları kamyonun camları olarak yapıştırınız. Kalem ile ön tarafını çiziniz.
ayakkabi-kutusundan-oyuncak-kamyon-nasil-yapilir-6
İki düğme ile farlarını yapın. Düğme yoksa kartondan yuvarlak kesin ya da gazoz kapağı yapıştırınız.
ayakkabi-kutusundan-oyuncak-kamyon-nasil-yapilir-7
Şimdi burada tekerleri bu şekilde yaparsanız tabiki teker dönmeyecektir ancak ittiğinizde sürüklenir. Benim sizlere tavsiyem hani şu 3 kiloluk su şişeleri var onların mavi kapakları teker yapılmak için çok uygun boyutlarda. Ortadan  bir çıta yardımı ile o kapakların ortalarında delik açarak yapabilirsiniz.
ayakkabi-kutusundan-oyuncak-kamyon-nasil-yapilir-8
Tekerleri bu şekilde yapıştırınız.
ayakkabi-kutusundan-oyuncak-kamyon-nasil-yapilir-9
İpi önden alt tarafa yapıştırabilir ya da bir delik açarak ip bağlayabilirsiniz.
ayakkabi-kutusundan-oyuncak-kamyon-nasil-yapilir-10
Kamyonumuzun son hali. Kolay gelsin.

This Post Has 15 Comments

 1. Berat

  Dilek abla merhaba odevimde cok basarili oldum cok tesekkurler…

 2. adem

  Rica ederim Dilek hanım ne demek keşke bütün hanımlar sizden ufak bi ilham alabilseler, evde boş boş oturup şikayet edene ve sızlanana kadar.. Belki sizin kadar olmasa da ufak bi başarı elde ederlerdi

  1. Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu

   Elbetteki edebilirler fakat bu biraz Azim-Emek ve öz güven ile ilgili. Halbuki hayat hikayemde bizzat eğitim durumumu belirtiyorum ki Okuyamamış olanlar bildikleri ile idare etmesinler öğrenmek ve başarmak için çabalasınlar diye. İlkokul mezunlarına iş vermiyor olabilirler fakat ben sıfırdan başlayarak başladığım bu işte şu anda ayıptır söylemesi miktarı yazmayım fakat şöyle söyleyeyim rahat ve sıkıntısız yaşayacak kadar çok kazancım var. Ama Adem Bey dediğim gibi bu biraz insanın yapısı ile ilgili. Ben İlkokulu bıraktıktan sonra Annemden hiç harçlık istediğimi hatırlamıyorum. Evlendikten sonra 5 yıl içinde 3 evladımız oldu ve ben dışarıda çalışmamın imkansız olduğunu görünce Evimden neler yapabilirim diye araştırırken bu zamanlara kadar geldim. Umarım hanımlar bu yorumları okur ve tutunacak dal aramadan o dalı kendi imkanları ile yaratarak kendi ayaklarının üzerine basmaya başlarlar.

   1. adem

    Allah size bağışlasın evlatlarınızı başarı çalışmayla elde edilir, onu bunu eleştirmekle değil, size benzeyen bi yapım var (bu sebepten hayat hikayeniz beni cezbetti) ben de tipik bir Oğlak burcuyum, kazanmış olmanıza da sevindim o da başarının ödülüdür, çocuklara güzel bi gelecek de en iyi başarıdır bence, ne mutlu size.. Aslen izmirli misiniz

    1. Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu

     Atalarım 80 yıl önce Makedonya ve Yugoslaya dan göç etmişler ama biz İzmir de doğduk büyüdük. Allah sizinde evlatlarınızı sizlere bağıslasın. Ben size oyuncak arabaların tamamına bakabileceğiniz bir link vereyim hem buradan da beğendikleriniz olur hem hepsinde farklı bir Tekerlek çalışması var size yardımcı olur.
     https://nazarca.com/?s=oyuncak+araba

     1. adem

      Dilek hanım teşekkür ederim linkinizi inceledim çok faydalı oldu, onlardan yapmadım ama fikir sahibi oldum kumaş rulolarını keserek yaptım tekerlekleri üzerine de kumaş tarzı yumuşak elişi kağıtlarından yapıştırdım, içinde de aleminyum folyo ile kaplı karton yaptım çelik jant hesabı çok güzel oldu fotoğrafını çekemeden gönderdim okula ama çekince yollarım size isterseniz tekrar teşekkür ederim ilginize alakanıza

     2. Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu

      Fotoğraflarını görmeyi hatta sitede yayınlamayı çok isterim,Geri dönüş yaptığınız için ayrıca teşekkürler.

   2. adem

    Bi de şey soracaktım benim oğlana bi kamyon yaptım mukavvadan 30-40 cm kadar amaokulu için buna nasıl bi teker yapabilirim

   3. adem

    Sitede yayınlamanız güzel olur evet en kısa zamanda göndermeye çalışacağım, ayrıca Bursa’da yapılacak bişey olursa (elimden gelecek) haberimiz olsun meslek gereği sürekli dışarıdayım, haber vermeniz yeterli :-)

    1. Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu

     Çok teşekkürler Adem bey olursa size ulaşırım Allah razı olsun

 3. emre

  Sey kamyonun kasasi kac m olucak

  1. Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu

   Kaç santim önemli değil ki bildiğimiz boş bir Ayakkabı kutusu olsun yeterli

   1. adem

    maşallah size siteniz de başarılı hayat hikayeniz de.. Takdir edilecek yanlarınız çok, güzeliğiniz de yıllara meydan okumanın göstergesi, başarılarınız daim olsun

    1. Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu

     Merhabalar Sevgili Adem Bey
     Tüm Beyfendiliğiniz ve Nezaketiniz ile satırlara döktüğünüz içten güzel düşünceleriniz için çok teşekkürler :)

Bir cevap yazın