ATATÜRK’ÜN ÖZEL EŞYALARI
ATATÜRKÜN ÖZEL EŞYALARI

ATATÜRK’ÜN ÖZEL EŞYALARI


ATATÜRKÜN ÖZEL EŞYALARI

ATATÜRK’ÜN ÖZEL EŞYALARI
AKSESUARLARI

KRAVAT İĞNESİ

Manevi kızı Afet İNAN tarfından Anıtkabir Müzesine bağışlanmış olan bu kravat iğnesi, “g.m. Kemal” ibaresi bulunan ince sarı madeni tele şekil verilerek yapılmıştır.

DÜĞMELERİ

 

Büyük düğmelerin üzerinde 29’ar, küçük düğmelerin üzerinde 25’er adet elmas taşı bulunan, platin alt taraflarında manşet düğmeleri bulunan

KOL VE FRAK DÜĞMESİ

Toplam toplam dokuz parçadan oluşan takımın alt tarafı altın, kenarları platin ve ortakarı incilidir. Birinin ortasında inci yoktur. Alt tarafında dikin halkası bulunan üç adet düğme, aynı model iki düğmenin birleşmesiyle yapılmış olan iki adet manşet düğmesi ve iki adet yakaya takılan düğmeden oluşmaktadır. Kutusunun kapak içinde “A.Forster-Wien” yazılıdır.

BROŞU

 

Fiyonk biçiminde, platin üzeine pırlanta taşıdır. Broşun ortasında bir adet olmak üzere toplam 140 adet pırlanta taşı vardır. Atatürk tarafından Dr. Müftale SOYER’e 10 Mayıs 1936’da düğün hediyesi olarak verilmiş olup; Müftale SOYER tarfından Anıtkabir müzesine bağışlanmştır.

ÇAKMAĞI

 

Madeni kısımları beyaz nikalajlı altlığı yeşil mermerden yapılmış, Ronson marka ve Çekoslavakya malıdır.

TABAKASI

Altından yapılmış sigara tabakasının üst kısmında iki sıra ince şeritli kanallarda dört pırlanta, altı safir taş vardır. Kanallar üzerinde ince çizgiler ve nokta desenler işlenmiş olup, kapağın açma yerinde de safir taş gömülüdür.

Bir cevap yazın