ANLATIMLI ŞİŞ VE TIĞLA ÖRÜLEN HARİKA BAYAN ÇORAP MODELİ


El İşleri, Örgüler, Tığ İşi

Hem tığ hem şiş kullanarak örülen gördüğüm en şık örgü bayan çorabı.Resimlerine bakarak elimden geldiğince anladığım kadarıyla nasıl örmüşler sizlerede anlatmaya çalışacağım. Öncelikle sayabildiğim kadarıyla 110 zincir çekerek tığla ilk olarak çorabın önünde bulunan bağcıkların bulunduğu yardeki fıstık örneğiyle başlamışlar.Yok bir dakika şöyle daha kolay örersiniz sanırım onlarda böyle örmüşler. 110 ilmek atarak şiş ile 2 düz 2 ters şeklinde lastik örerek örgüye başlıyorsunuz. Yaklaşık 4 parmak genişliğinde bu şekilde örmeye devam ediyorsunuz. Patiğin tam ortasına geldiklerinde patiğin altına denk gelecek olan Haroşa yani diğer adıyla 12 sıra vargel örüyorsunuz. Vargel yani haroşa örgü bittikten sonra tekrar bir çift düz bir çift haroşa şeklinde lastik örüyorsunuz. Lastiğ ilk ördüğünüz kadar örüp kesiniz.Şimdi çorabın önündeki tığ işi fıstık modelini örmeye başlıyoruz. Resmi inceleyin ve şişle ördüğünüz örgünün bir tarafından ilmek çıkararak fıstık örneği yada normal trabzan örünüz.Aynı işlemi şişle örülen çorabın her iki tarafına 2. resimdeki gibi birleştirecek şekilde örün ve bağcık için uzun bir zincir ip örerek ipi ayakkabı bağı gibi tığla örülen fıstıkların arasından geçirerek çorabı tamamlıyoruz. Farklı şekilde bir açıklaması varsa yazarsanız çok sevinirim yorumlar alta. Kolay gelsin.

iki-sisle-orgu-bot-yapilisi
iki-sisle-orgu-bot-yapilisi

hamzaerdem_132742789254

Admin-Dilek Özatmaca

Ben Kimim daha fazla tanımak isterseniz sayfa altındaki Ben Kimim? menüsüne bakabilirsiniz. Sitemi Beğendiyseniz Lütfen Facebook ve diğer Sosyal Ağlar da Paylaşır mısınız?

4 thoughts to “ANLATIMLI ŞİŞ VE TIĞLA ÖRÜLEN HARİKA BAYAN ÇORAP MODELİ”

    1. Burada farklı bir anlatımı mevcut
      Yapılısı:

      şiş örgü ile iki kat iple örülür. ağız kısmından seksen ilmek başlanır.iki ters iki düz on yedi sıra lastik örülür.yirmi sıra haroşa örülür.on yedi sıra lastik örülür.İlmekler tersi ters düzü düz kesilerek kapatılır. Burun kısmı dikilir.Kenarlarına tığla fıstık yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir