El İşleri Bebek Örgüleri ANLATIMLI BEBE BERE ATKI MODELİ

ANLATIMLI BEBE BERE ATKI MODELİ

273
anlatimli-bebe-bere-atki

Kışın Ayazından Ve Kuru Soğuğundan bebeklerimizi ve çocuklarımızı korumak için , Dışarı çıkarken mutlaka atkı ve bere kullanırız. Sitemde daha öncede bir çok çocuk örgüleri ve onların yapılışlarını paylaştım Onlara Burdan Ulaşabilirsiniz.

anlatimli-bebe-bere-atki

Şapkanın yapılışı
Bir ilmekle başlanıp iki taraftan arttırılarak 9 ilmek oluncaya kadar örülür.
Her iki taraftan 5 ilmek kalıncaya kadar eksiltilir.
5 ilmekle 10 cm örülür.
İki ilmek örülür, 1 arttırılır, 1 düz örülür (bu ortadaki düz çıkacak ilmek olacak), tekrar 1 arttırılır, kalan 2 ilmek düz örülür.
Tersden arttırılan ilmekler örülerek haraşoya devam edilir.
Birkaç sıra bu şekilde ördükten sonra başlığın bir tarafından (örneğin sol tarafından) 5 ilmek bir sıra örülür, bir sıra örülmez. Yani bir gidişte örmeden 5 ilmek kalınca geri dönülür. Diğer sırayı örerken hepsi örülür. Bu şekilde örünce orada şapkanın enseye gelecek olan kavisi oluşacak.
Bu şekilde 30 (yalnızca düzden sayılacak) sıra örülür.
10 sıra yalnızca haraşo örülür. Ense için bıraktığımız 5 ilmek iki sırada bir örülmeye devam edecek ama ortada arttırma-eksiltme yapılmayacak.
Yine ortada bir ilmek baz alınarak, o ilmekten önceki 3 ilmek birlikte alınacak, 1 arttırılacak, ortada düz çıkan ilmek örülecek, tekrar arttırılacak ve 3 ilmek birlikte alınacak. Böylelikle şapkanın iki tarafında desen farkı oluşmaksızın şapkanın diğer tarafı eksilerek örülecek ve şapkanın ucuna gelince, aynen başlangıçtaki gibi örerek şapka bitirilecek.
Daha sonra şapkanın ön tarafından ilmek tutularak 5 sıra haraşo örülür, ucu tığlanır ve geri çevrilerek şapkaya tutturulur.

Atkı:
Bir ilmekle haraşo başlanır ve arttırılarak örülür.
30 ilmek olunca, arttırmadan haraşo olarak 10 sıra daha örülür.
Her iki ilmek birlikte alınarak bir ters, bir düz örülür (lastik gibi). Ve burada ilmek sayısı 15?e düşer.
Bu şekilde 12 sıra örülür.
Sonra her ilmek örülünce bir ilmek ekleyerek (dolayarak değil, delik olmayacak), ilmek sayısı tekrar 30?a çıkartılır ve haraşo olarak 20 cm örülür.
Tekrar iki ilmek bir alınarak, bir ters, bir düz örülür ve ilmek sayısı 15?e düşürülür. 12 sıra örülür.
Lastik örülen yerin dibinden ilmek tutularak (15 ilmek) ikinci bir sıra daha örülür ve ikisi de 12 sıra örülünce bir ondan bir diğerinden alarak ve haraşo örerek devam edilir. Burada yine ilmek sayısı 30 olacak.
10 sıra haraşo örülür ve eksilterek ilmek sayısı bitinceye kadar devam edilir.
Lastik örülen kısmın bir tanesi iki kat olduğu için, atlının bir tarafı çocuğun boynuna geçirildikten sonra iki katın arasından geçirilir

Daha Fazlasına Bakabilirsiniz..
Sorry no related post found

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz