Menü Kapat

ACEMİLER İÇİN EN KOLAY TIĞ İŞİ ÖRNEĞİAcemi tığ işi yapan hanımlar için oldukça kolay bir çok el işi örebilecekleri bir tığ işi örnek.

Bu tığla örülen örneği,Lif Modelleri,örtüler,hatta giysilerde dahi kullanabilirsiniz.

Gelelim bu örneğin nasıl örüldüğüne. Acemiler için dedim fakat örneği nasıl anlatacağımı bilmiyorum ama yinede elimden geleni yapacağım.

Öncelikle ne öreceğimize göre karar verdikten sonra ona uygun genişlikte zincir çekmemiz gerekiyor.Ben bir lif örneği olarak düşündüğüm için zincir sayısını da ona göre vereceğim.

40 zincir çekerek örmeye başlıyoruz. Zinciri çektikten sonra örneğe başlarken ipi tığın üzerine dolamadan 6 adet ip çekiyoruz.

çektiğimiz 6 ipi bir kerede tığın üzerine ip dolamadan çekiyoruz yine tığa ip dolamadan kalan 2 ipi de ördükten sonra trabzanın tepesinde oluşan delikten tığa ip dolamadan tek zincirli 3 trabzan örüyoruz.

2 trabzan da da aynı şekilde tığa ip dolamadan 6 ip çekiyor ve az önceki yaptığımız gibi devam ediyoruz. Resimleri incelediğinizde örnek net olarak görünüyor zaten. Kolay gelsin.

acemiler-icin-en-kolay-tig-ornegi
acemiler-icin-en-kolay-tig-ornegi

basit-ornek
40 zincir çektikten sonra 5 tane uzun zincir çekin
basit-ornek-1
çektiğiniz halkaları tek seferde örmeden içinden çekin
basit-ornek-2
e üstüne ip sarmadan
basit-ornek-3
bir kez örün
basit-ornek-4
Halkaların arasından tığı geçirin ve
basit-ornek-5
4 uzun halka daha çekip çıkarın bir kez örün
basit-ornek-6
tığın üzerine ip almadan örneğin ucuna kadar örün
basit-ornek-7
zincir çekmeden 5 uzun halka daha çekin
basit-ornek-8
başta yaptığınız işlemi tekrarlayınız.
basit-ornek-9
basit-ornek-10

8 Comments

 1. Hülya

  Merhaba tığa yeni başladım bu modeli yapmaya çalışıyorum fakat çok zorlanıyorum.İlk başta hiç yapamamıştım fakat deneye deneye çözdüm.Ama tığı iplerin arasından sokup 4 yeni uzun halka çekme kısmını yapamıyorum.O kısmı göstermiş olsaydınız keşke.Gösterebilme şansınız olursa çok mutlu olurum.Teşekkürler.İyi günler♡

  • Admin-Dilek Özatmaca

   Sevgili Hülya anlatımları ben yapmıyorum sizler için yayınlıyorum sadece.Çevrende bu bölümü bilen varsa göstermesi için ricada bulunabilirsin.Olmadı başka modeller de deneyebilir böylece elini geliştirdikten sonra her Tığ işini yapabilir seviyeye gelirsin

  • Admin-Dilek Özatmaca

   Çok teşekkürler Zeynep hanım fakat hepsi bana ait değil bir çoğu İnternette Anonim olarak paylaşılan içerikler. Ben onları bulup size nasıl yapılır bildiklerimi sizler ile paylaşarak sizlere güzel ve farklı şeyler sunmaya çalışıyorum.

 2. Geri bildirim: 2014 YENİ LİF MODELLERİ RESİMLİ AÇIKLAMALI YENİ LİFLER | Nazarca.com

 3. Geri bildirim: NAZARCA.COM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir