Menü Kapat

2-ornekli-kare-desenli-sac-orgusu-sis-motifi

2 ÖRNEKLİ KARE DESENLİ SAÇ ÖRGÜ2 Örnekli Örgü Modeli. Fantezi Lastik Modeli ve Saç Örgü Modelinin bir arada kullanıldığı Kare Saç Örgüsü, Kare Fantezi Lastik Desenleri ile örgü yapımı.

Şiş Örneği birçok alanda kullanabilirsiniz. Bana fikrimi sorarsanız Bebek Battaniyesi ve Yetişkin Büyük Erkeklere örülen Kaban gibi büyük Hırkalara ,Bol Dökümlü Erkek Kazaklarına çok yakışır.

2 örnek bir de sen de hem Fantezi lastik örneği Aynı zamanda da burgulu saç örgü modeli sıra ile kullanılmış.

kare-desenli-2-ornekli-sis-ornegi
kare-desenli-2-ornekli-sis-ornegi

10 ilmekle Saç Örgü arada 2 İlmek var. Sonra tekrar 10 ilmek ile Fantezi Lastik yapılmış. Bu şekilde eşit kareler ile kare şekilli bir örgü yapılmış.

O zaman bu örgünü katları 10 + 2 ilmek. Yani 12 ilmek, kenarlar içinde 1’er ilmek her zamanki gibi.

sac-orgulu-fantezi-ornnek-yapimi
sac-orgulu-fantezi-ornnek-yapimi

Fantastik lastik örneğini Bere lastiği, Yelek Etek lastiklerinde, Bebek Battaniyesi Kenarları,Örgü Boğazlı Kazaklar için kullanabilirsiniz.

Bir ters, bir düz tekniği lastik modeline benziyor. Ancak ilmekler daha kabarık. Selanik örneği ile Tekli lastik örneği karışımı bir model.

sisle-erkek-kazka-hirka-battaniye-modeli
sisle-erkek-kazka-hirka-battaniye-modeli

Örneği bizlere sunan benim Görümcem Emine Hanım olur. Modeli bizlere gösterirken Örneğin her iki kenarına ikişer ilmek fantezi lastik olarak kenarlardan gitmiş.

Bunlar örgünün içinde kalacak Desenler. Burada Siz lastikli isterseniz yapabilirsiniz. Ama kenarlar için ilmek mutlaka ekleyin.

2-ornekli-sac-orgulu-kare-desenler-yapimi
2-ornekli-sac-orgulu-kare-desenler-yapimi

Modeli uygularken Fantezi lastik 5 sıra olduğunda, yanındaki saç örgüsünün bükmesi, burgusu yapılır.

Daha uzun burgular istiyorsanız, Selanik örneğini 10 sıra değil de 12-13 sırayla yaparak yarısı uzunluğu geldiğinizde burguyu yaparsınız.

Saç örgüsü 10 sırada bittiğinde, Fantezi lastik örneği ne başlanılır. Fantezi lastik örneği 10 sıra yapılıp bittiğinde, saç örgüsüne başlanır.

sac-orgulu-fantezi-lastikli-kare-orgu-yapilisi
sac-orgulu-fantezi-lastikli-kare-orgu-yapilisi

Bu şekilde örnekler yer değiştirerek, simetrik bir şekilde iki desenli örgü devam edilir.

Eğer bu modeli uygularken Saç Örgüsü yerine farklı bir Burgu ya da Desen kullanmak istiyorsanız, bunu da 10 sıra ördükten sonra bitirmemiz gerekir. Her iki karenin eşit olması icap ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir