Yaşlanmaya Dur Deyin

Yaşlanmaya Dur Deyin


yaslilikZamanın ilerlemesiyle insanlarda bir takım fiziksel değişimler gözlenmektedir. Özellikle kadınların fazlaca şikâyetçi olduğu konulardan birisi de gözaltı torbalarıdır. Gözaltı torbalarının oluşmasının altında birçok sebep yatar. Yaşlanma, yetersiz uyku, yorgunluk ve stres, su kaybı, kalıtsal nedenler, alerjiler, soğuk algınlığı gibi çeşitli sağlıksal sorunlar, gözlerin ovulması veya kaşınması gibi tahrişe neden olabilecek durumlar, regl dönemi, sigara, alkol veya uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıklar, güneş ışınları, ağlamak, bol miktarda sodyum alınması, ödem, böbrek rahatsızlıkları, tiroit problemleri gibi birçok farklı sebep gözaltı torbalarının oluşumunu beraberinde getirir. Gözaltı torbaları için uygulanacak pratik yöntem gözaltı maskeleridir. Yaşlanma karşıtı kremler, bazı bitkisel ilaç veya kremler gibi alternatif olarak birçok yol denenebilir. Fakat genetik nedenler veya yaşlılık sebebiyle oluşmuş gözaltı torbaları için bu pratik yollar işe yaramamaktadır. Bu tür durumlarda cerrahi operasyonlara başvurulmalıdır.

Yaşlanmanın bir diğer belirtisi ise saç dökülmeleridir. Saç dökülmelerinin sebepleri arasında; kansızlık, beslenme bozuklukları, vitamin eksiklikleri, hormonsal düzensizlikler, ağır hastalıklar ve bazı ilaçların kullanımı sayılabilmektedir. Ayrıca kalıtsallık, mantar enfeksiyonları ve kalitesiz bakım ürünlerinin kullanılması da bu sebepler arasındadır. Saç dökülmesine karşı çözüm niteliğinde piyasaya birçok kimyasal veya bitkisel madde çıkarılmıştır. Uzmanlar günde 50-100 adet saç telinin dökülmesini normal sınır olarak kabul etmektedirler. Eğer aşırı miktarda saç kaybı söz konusu ise en yakın zamanda bir uzmana başvurulmalıdır.

Eğer saç dökülmesi hat safhada ise ve artık kellik belirtileri gözlemleniyorsa çözüm olarak saç ekimi düşünülebilir. Saç ekimi iki farklı teknik kullanılarak yapılmaktadır. Bunlardan birincisi fue tekniğidir. Fue tekniği ameliyatsız saç ekimi yapılmaktadır. Bu yöntemde ensenin biraz üzerinden iki kulak arasından alınan yaklaşık 10×3 cm ebatlı saç ucu 1 mm çaplı punch adı verilen bir aletle alınır. Bu yöntemde bir günde 1000-1500 saç teli nakledilebilir. Bu işlem 3-4 gün arka arkaya tekrarlanabilmektedir. Diğer bir yöntem ise fut tekniğidir. Yani klasik saç ektirme işlemleri yapılmaktadır. Bu yöntemde saçlar yine aynı alandan alınmaktadır. Bu yöntemde tek seansta 5000-6000 saç nakledilmektedir. Fakat kafanın arkasından alınabilecek dokunun bir limiti vardır. Bu nedenle 6 ay ara ile 2 ya da 3 seans yapılabilmektedir.

Bir cevap yazın