Bilgisayar WİNDOWS 7 KLAVYE KISA YOLLARI VE PRATİK KULLANIMI

WİNDOWS 7 KLAVYE KISA YOLLARI VE PRATİK KULLANIMI

177
windows 7 kullanışı

Windws 7 pc si olanlar için klavyede bulunan tuşların nasıl kullanıldığı ve pc nizi kullanmakta sunduğu kolaylıklardan seçilmiş 21 adet pratik bilgiler

windows 7 kullanışı

1. Windows 7 de masaüstü simgelerinin boyutunu değiştirmek istiyorsanız herhangi bir simgeye tıklayıp CTRL tuşuna basın ve fare tekerleğini hareket ettirin. Bu kadar basit.

2. Windows 7 de WİN+P tuşu ile projektör ve monitör seçeneklerine ulaşabilirsiniz.

3. Çalıştır komutuna “dccw.exe ” yazarsanız renk kalibrasyonu yapmanızı sağlayacak pencere gelir.

4. Bir yazılımınbirden çok defa çalıştırmak için SHİFT tuşunu kullanarak tıklamak yeterlidir.

5. Web Tarayıcılardaki www ve com standardını kullanmamak için Ctrl+Enter tuş larını kullanırsanız www ve com kısmını tarayıcı otomatik tamamlar. Örneğin youtube yazıp Ctrl+Enter yaparsanız www.youtube.com adresine gider.

6. Ctrl+Fare tekerleği kullanarak internet sitelerinin yazı boyutunu büyütüp küçültebilirsiniz.(Bunu yaptıktan sonra geri eski haline çevirmek için tarayıcınızdaki görünüme ordanda sıfırlaya tıklayabilirsiniz.  nazarca.com

7. Başlat menüsüne “olay” yazıp enter’a basarak olay görüntüleyicisine ulaşabilirsiniz. Buradan bilgisayarınızdaki hataları ,işlemleri ,sorunları ve uyarıları görebilirsiniz.

8. Çalıştır komutu vererek “msconfig” yazar enter a basarsanız windowsun başlangıçta çalıştırdığı programları görebilir ve düzenleyebilirsiniz.

9. SHIFT tuşuna basili tutulduğunda standart açılışta yapılan ve baslat menüsünde baslangiç bölümünde bulunan uygulamalar açilmaz

10. SHIFT tusuna açilista bastiginiza da otomatik açilan CD?ler bir seferlik açilmaz.

11.Win+Sağ ve Win+Sol tuşları ile tüm pencereleri sağa yada sola sürükleyebilirsiniz. [Windows tuşu]+[D] tüm pencereleri minimize eder ve masaüstünü gösterir.

12.Win7 de Wordpad open office ve office word dosyalarını açabilir.

13.Win7 iso dosyalarını çift tıklama ile CD yada DVD ye yazabilir.

14.Başlat menüsündeki arama çubuğuna “xp mode” yazarak WinXp uyumlu tüm programları Win7 de açabilirsiniz.

15.Arama çubuğuna “alıntı”yazarak gelen “görüntü alıntı aracı” ile ekranın istediğiniz yerinden görüntü alabilirsiniz.

16.Win+Home tuş kombinasyonu ile o an açık pencere dışındaki tüm pencereleri minimize edebilirsiniz.

17.Aralarında Internet Explorer 8’in de bulunduğu birçok Windows bileşenini “Denetim Masası | Programlar | Programlar ve Özellikler” başlığı altındaki “Windows Özelliklerini aç veya kapat” linkine tıklayarak devre dışı bırakabilir veya etkinleştirebilirsiniz.

18.Varsayılan olarak Windows 7 başlat menüsünden direkt internet araması yapma imkanı sunulmaz. Bu seçenek devre dışı bırakılmıştır. Fakat bu özelliği açmak mümkün. Arama kutucuğuna “gpedit.msc” yazın ve Grup İlkesi Düzenleyicisi’ni açın. Şu yolu takip edin: “Kullanıcı Yapılandırması | Yönetimsel Şablonlar | Başlat Menüsü ve Görev Çubuğu”. Sağ taraftaki listede beliren “Başlat menüsüne Internet’te Ara bağlantısını ekle” girdisine çift tıklayın ve etkinleştirin. Bunu yaptığınızda Windows 7 başlat menüsünde “Internet’te Ara” seçeneği belirir.

19.Arama çubuğuna “not” yazarak yapışkan notlar aracı ile (post it) oluşturabilirsiniz.

20.Arama kutucuğuna “perfmon /report” komutunu verdiğinizde sisteminizdeki yerel donanım kaynakları, sistem tepki süreleri ve işlemler hakkında detaylı bir rapor alabilirsiniz.

21.[Windows]+[L] kombinasyonu güncel oturumu kilitler. [Windows]+[M] aktif pencereyi minimize eder.[Windows]+[Tab] ile uygulamalar arasında geçiş yapabilirsiniz.

Kolay Gelsin.      nazarca.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz