Hobi El İşi Oyuncak Yapımı TUBA ÜFLEMELİ ÇALGI EVDE NASIL NELERDEN YAPILIR

TUBA ÜFLEMELİ ÇALGI EVDE NASIL NELERDEN YAPILIR

1245
tuba-muzik-aleti-nasil-nelerden-yapilir

Üflemeli Müzik Aleti Tuba Çalgısı Nasıl Hortumdan ve Huniden Yapılır? Resimli ve Açıklamalı Yapılışı

Evet çocuklar elimden geldiğince bütün Müzik aletlerinin evde yapılışlarını Resimli ve Anlatımlı olarak sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Bugün Üflemeli çalgılar sınıfına dahil olan Tuba Müzik Aleti Nasıl Yapılır onu göreceğiz. Tuba yapımı için neler gerekir? Hangi Malzemeler ile Tuba Yapılır elimden geldiğince resimlere bakarak sizlere anlatmaya çalışacağım.

Şimdi görsel olarak en fazla bir Tuba müzik aleti evde bu kadar yapılır fakat biliyorum Öğretmenleriniz sizlerden tüm yaratıcılığınızı kullanmanızı ve sizin el yapımı Müzik Aletlerinin en azından gerçeğe azda olsa yakın bir ses çıkarabilmesini istiyor.

Tabi ki o zaman işiniz biraz daha zorlaşıyor.  Fakat Dilek ablanız da fikirler bitmez beraber fikir birliği yaparak her şeye bir çözüm buluruz siz dert etmeyiniz. Tuba Müzik Çalgı Aletinin nasıl ses çıkarabileceğini resimlerin altında yazacağım üşenmeyin okuyun olur mu? çocuklar. Hadi şimdi bakalım Hortum ve Huni ile Nasıl Tuba Üflemeli Çalgı Yapılıyor Öğrenelim Bakalım.
tuba-muzik-aleti-nasil-nelerden-yapilir-4
Öncelikle bize gerekli olan malzemeler: 1 Metre boylarında çok yumuşak ve fitilli yani derin oyuk çizgileri olmayan bir hortum. İki ya da 3 adet elektrikçiler den satın alabileceğiniz plastik renkli bantlar, bir adet küçük boy Huni ve perdeciler den satın alabileceğiniz Püsküler. Püskül için  dert etmeyiniz ben onuda düşündüm ve aynı resimdeki gibi Evde Perde Püskülü nasıl yapılır bir Videosunu buldum onuda sayfanın altına koyacağım. Şimdi bu hortuma üflediğinizde mutlaka titreşimden kaynaklı boğuk bir ses çıkaracaktır. Ama bu sizi tatmin etmezse onun içinde bir fikrim var elbette. Küçük çocukların ellerinden düşürmediği şu küçük düdükler olur heh işte onlardan biraz tok ses çıkaranlardan olsa çok daha iyi olur ama ince ses çıkaran da olsa hortumun içinde boğuk Tuba müzik aleti gibi bir ses çıkaracaktır. O düdüğü tam olarak Tuba’nın ağız kısmının iyice içine yerleştiriniz o zaman ses işini de halletmiş olacaksınız.

tuba-muzik-aleti-nasil-nelerden-yapilir
tuba-muzik-aleti-nasil-nelerden-yapilir

Tuba Müzik sesli Aletimiz bittiğinde yukarıdaki gibi görünecek bence hiç te fena olmamış.
tuba-muzik-aleti-nasil-nelerden-yapilir-1
Huniyi hortumun ağzına sokabilddiğiniz kadar sokunuz. Eğer girmezse hortuma az bir kesik atın öyle sokun. Daha sonra hem düzgün görünsün ek yerleri görünmesin diye hemde üflediğinde hava kaçırmasın boğuk bir ses çıkarsın diye sarma işlemini güzel yapın hava almasın.

tuba-muzik-aleti-nasil-nelerden-yapilir
tuba-muzik-aleti-nasil-nelerden-yapilir

Renkli bantlarla hem Tuba’nın kıvrımlarını oluşturacağız hem biraz daha şirin ve gerçekçi görünmesini sağlayacağız. Dediğim gibi üfleyeceğiniz ağız bölümüne bir düdük yerleştirdiğinizde çok daha iyi ses çıkaracaktır . Kolay gelsin çocuklar. Ama lütfen bir yorumu çok görmeyin özellikle Öğretmenlerinizin yaptığınız Müzik aleti konusunda ne düşündüğünü ve ne not aldığınızı bana lütfen haber verin ve sayfanın altındaki yorum bölümüne yazın. Unutmayın ben burada haber bekliyor olacağım ve mutlaka yorumunuza dönüş yapacağım. Hadi çocuklar kolay gelsin sizlere.

Tuba Müzik Aleti Nasıl Bir Üflemeli Bir Çalgı

tuba-muzik-aleti
tuba-muzik-aleti

Tuba için Püsküllü ip nasıl yapılır videosu

10 YORUMLAR

  1. Umarım kızınız iyi not alır. Bir önceki mesajımda dediğim gibi çalışmanızın resimlerini bana Nazarca Facebook sayfamdan Özel mesaj ile iletirseniz sayfaya dahil etmek isterim. Diğer çocuklar içinde fikir olur

  2. Eğer bana da Nazarca Facebook sayfamdan özel mesaj ile resimleri gönderirseniz onları da sayfaya eklemek isterim

  3. 2.siniftaki kizim icin yaptik,biraz gelistirip alimunyum folyoyla kaplayip,yumurta kutusu kabindan tuslar ekledik.bence on numara bes yildiz oldu.tesekkurler

  4. Tebrikler Aleyna sende gördüğüm kadarı ile oldukça yaratıcısın. Atatürk gençliği işte böyle Zeki ve çalışkan olmalı,tebrikler yavrum.

  5. Dilek ablacım kadının dibisin :)) hoca yaptıgımı cok begendı sadece ses olayını ayarlayamadım ona da hortumun ucunu delıp düdük taktım en çok da onu düşünmemi sevdi hoca :)

  6. ya admin adamın dibisiin dibii aradıgım sey ıste yaa ozellıkle o dip notların yok mu en cok onlar ısıme yaradıı cook sag oll :)))

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz