Menü Kapat

TRAKYA MUTFAĞI ETLİ DÜĞÜN ÇORBASI TARİFİDüğünlerde Pişirilen Yöresel Çorba- İçinde Et Olan Terbiyeli Çorba- En güzel Yöre Yemekleri

Çorba pişmeyen ev yoktur ya da Çorba sevmeyen yoktur herhalde. Özellikle en çok kış aylarında tükettiğimiz çorbalar yemeğe başlangıç esnasında tüketildiği gibi ortadirek ailelerde tek başına ana yemek görevi görür. Neredeyse her besin maddesinin çorbası yapılıyor sanırım çorbanın en büyük özelliğinin sulu ve sıcak olması.

Ben sizlere en çok sevdiğim çorbalardan bir tanesi olan Düğün çorbasından bahsetmek istiyorum. Muhtemelen bir çok kadının bildiği bu çorba evlerde sevilerek tüketilmekte. Bahsettiğim bu güzel Yöresel çorbanın adı Düğün Çorbası. Etli çorba kategorisine giren bu etli yöresel Düğün Çorbası için 100 gram kadar et kullanmanız kafi olacaktır. Et yemek istemeyenler alternatif olarak aynı tarifi Tavuk etinle yaptıklarında harika bir terbiyeli Tavuk Çorbası içeçeklerdir.

Düğün çorbası için bazıları dana gerdan eti tavsiye ederken bazıları kuzu eti terciğ eder. Siz her ikisinide terciğ edebilirsiniz.  Rumeli mutfağından bizim mutfağımıza geçiş yapmış olan limonlu, yumurtalı çorba terbiyeleme ile çorbalar çok daha lezzetli olarak tüketilmekte.

Düğün çorbası adından da tağmin edebileceğiniz gibi Düğün ve Sünnet yemeklerinde servis edilen aslının Dana Gerdan etiyle yapılan Trakya‘da ve hala Bulgaristan’ın Türklerin fazla nüfuslarının yoğun olduğu kesimlerde hala Düğün ve Sünnetlerde misafirlere ikram edilir.

dugun-corbasi-tarifi
dugun-corbasi-tarifi

Düğün Çorbası Malzemeleri:

Yarım demet maydanoz (Arzu edenler çon ince kıyılmış Maydonozu çorbanın üzerine piştikten sonra dökerler)
6 su bardağı su
3 diş sarımsak
5 yemek kaşığı margarin
3 yemek kaşığı un
2 adet yumurta sarısı
Yarım limon
1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
Tuz, karabiber

Düğün Çorbası Yapılışı:
500 gr gerdan
1 adet havuç
1 adet kuru soğan
Soğan ve sarımsaklar soyulur. Soğanlar dörde bölünür.
Havuçlar soyulup büyük parçalar halinde kesilir.
Maydanozlar da ayıklanır ve iri parçalar halinde kesilir.
Bu malzemeleri, 6 su bardağı su dolu bir tencereye biraz tuz ve gerdanı ekleyip yaklaşık 2 saat pişmeye bırakılır.
Bu arada suyun üzerinde oluşabilecek köpükler, delikli kepçeyle alınır.
Bu süre sonunda elde edilen et suyunu süzerek bir başka kaba alınır.
Gerdan eti elimizle didiklenerek parçalara ayrılır.
Derince bir tencereye 2-3 kaşık margarin konularak üzerine un ilave edilir. 3-5 dk un pembeleşinceye kadar tencerede çevrilir.
Kenara ayırdığımız et suyu azar azar ve bir çırpma teli ile sürekli karıştırılarak eklenir. Bundan maksat unun topaklanmadan et suyu ile özlenmesini sağlamaktır.
Didiklenen gerdan parçaları da eklenir ve tuzu karabiberi ayarlanıp, kısık ateşe alınır.
Rumeli çorbalarının vazgeçilmezi, limonlu terbiye hazırlamaya geçilir. Bunun için limon suyu ve yumurtalar iyice çırpılır. Çorbadan 5-6 kaşık çorba suyu azar azar bu limonlu terbiyeye ilave edilir. Birbirine özlenerek yedirilir.Bu haliyle terbiyemiz hazırlanmış olur.
Bu aşamadan sonra ise tersi işlem uygulanarak, limonlu terbiyemiz kısık ateşte kaynamakta olan çorbaya azar azar ve sürekli karıştırılarak yedirilir.
Geriye kalan margarin bir tavada kızdırılıp, bir tatlı kaşığı kırmızı toz biber ilave edilir. Buna yöredeki adıyla “çorbanın yağını yakmak” denilir.
Bu kızgın yağ, çorbanın üzerine gezdirilip servise sunulur.
Düğün Çorbası Tarifi – Nefis Yemek Tarifi paylaşan: yemektarifi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir