Hobi TELKARİ KAĞIT ÇİÇEK YAPILIŞI

TELKARİ KAĞIT ÇİÇEK YAPILIŞI

1359

Kağıt Telkari Çalışması,yapımı oldukça kolay olan çok keyifli bir sanat çalışması,Çocuklarımızla Okullarda ve Evde Yapacağımız Etkinlikler İçin İdeal Bir Çalışma.

Ben Sizlere Kağıt Telkari Çiçek Yapılışını Sunuyorum Buyurun,Merak Edenler İçin.Telkari çalışmaları için resimlerdeki gibi uzun şerit Telkari kağıtları satılıyor.

Telkari çalışmalarımızı Hobi Bölümümüz den görebilirsiniz.

Kağıt Telkari Yapılışı

 Malzemeler?

Renkli fotokopi kağıtları veya renkli fon kartonları
Sivri uçlu bir çöp şiş veya kürdan
Maket bıçağı veya makas

(Paper Quilling için hazır şeritler halinde kesilmiş renkli kağıtlar ve sarma işlemi için de ince uçlu bir alet kullanılıyor. Bende bunların hiçbiri olmadığı için yukarıdaki malzemeleri kullandım.)

Nasıl Yaptım?

Burada yalnızca bir fikir vermesi için, bir davetiyeye veya doğumgünü ya da sevgililer günü kartına iliştirilebilecek, isterseniz çerçeveleyip duvara asılabilecek basit bir çiçeğin nasıl yapılacağını anlatacağım. Mantığını anladıktan sonra farklı şekiller ve düzenlemeler yapmak size kalmış.

Öncelikle çiçeğim için seçtiğim kırmızı, yeşil ve yavru ağzı renkli kağıtları yarım santim kalınlığında şeritler halinde kestim:

Çiçeğin kafası için kırmızı şeritlerden altı tane damla şekli, yavru ağzı şeritlerden de üç tane sıkı sarma yapmak gerekiyor. Bunun için önce kırmızı şeritlerden birini çöp şişin ucunu kullanarak sarmaya başladım. Bunu yaparken şeridinizi paralel bir biçimde sarmaya çalışın. Alttan üstten boru gibi uzamasına izin vermeyin

Şeridimi yeterince sardıktan sonra (ne kadar saracağınıza çiçeğinizin büyüklüğüne göre karar verebilirsiniz, yeter ki diğer parçaları da aynı büyüklükte sarın) biraz gevşemesi için elimden bıraktım

Sonra helezonumun açık ucunu yapıştırıcı ile yapıştırdım

Helezonuma şekil vermek için bir tarafından tutup parmaklarımla sıkıştırdım. Bunu yaparken içteki halkaları da sıkıştırmaya çalışırsanız daha hoş bir görüntü oluyor

Bu damlalardan beş tane daha yaptım

Çiçeğimin tohumları için yavru ağzından şeritleri sıkı sıkı sardım ve elimden bırakmadan kenarlarını yapıştırdım

Çiçeğimin sapını yapmak için üç tane şeridi diplerinden birbirine yapıştırdım ve kenardaki şeritleri, yaprakların olmasını istediğim yere kadar sarıp, yine damla şeklinde kenarlarından sıkıştırdım

Sonra bütün parçaları arkalarına yapıştırıcı sürerek, önceden paspartuyla çerçevelediğim bir parça kartona yapıştırdım

İşte bu kadar

İpuçları: 1) Eğer paper quilling çalışırken kullandığınız tüm kağıtları standart bir kalınlıkta (benim için yarım santim) keserseniz, bir işten artan şeritleri diğer işlerde de kullanabilirsiniz.

2) Eğer quilling aleti yerine benim gibi çubuk çomak ya da yalnızca ellerinizi kullanıyorsanız, telkari parçalarınızın güzel görünmesi için şeridin en başındaki kıvrımın düzgün olmasına dikkat edin.

3)Yapıştırıcı olarak japon yapıştırıcısı kullanmayın çünkü kağıt ve karton bu sulu yapıştırıcıyı hemen emiyor. Bunun yerine craft tutkalı veya bildiğiniz uhu, pritt vs. kullanabilirsiniz. Ben en iyi sonucu mum şeklindeki yapıştırıcılarla aldım.

Telkari Ağaç Yapımı
Telkari Değişik Örnekler

Alıntı

Örnek Telkari Çalışması

10 YORUMLAR

  1. yha benim anlamadığım şey şu ki siz bunları renkli kağıtlarla yapmışsınız ama bizim öğretmen renkli mukkavva ile yapıcaz dedi yardımcı olur musunuz gerçekten önemli????

    • Bu çalışma bana ait değil fakat neden yapıldığını söyleyeyim. Resimlerde görmüş olduğunuz uzun şerit halinde satılanlar Telkari yapımında kullanılan özek kağıtlar. Kırtasiye ve hobi mağazalarında da Kağıt Telkari için Kağıt varmı dediğinizde bunlardan gösterilir.

    • Bu çalışma bana ait değil fakat neden yapıldığını söyleyeyim. Resimlerde görmüş olduğunuz uzun şerit halinde satılanlar Telkari yapımında kullanılan özek kağıtlar. Kırtasiye ve hobi mağazalarında da Kağıt Telkari için Kağıt var mı dediğinizde bunlardan gösterilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz