Benim Kalemimden SÜPER YAT 15 MİLYON EURO DEĞERİNDE ADASTRA

SÜPER YAT 15 MİLYON EURO DEĞERİNDE ADASTRA

301
ADASTRA-YAT-NAZARCA-COM

Billionaire couple buy incredible £15million superyacht that can be controlled by an iPad

Sizlere gördüğünüz ve göreceğiniz en güzel Yat hangisi onu göstermek istiyorum. Resimlerini ve Videosunu gördüğünüz Yatın adı Adastra.  Endonazyalı Milyarder bir İş adamı eşi , kendisi ve ailesi için Adastra Sussex tabanlı tekne tasarımcısı John Shuttleworth tarafından tasarlanması için talimat vermiş ve yapımı tam 5 yıl sürmüştür.

Milyarder İşadamı bu güzel Yat için ne kadar ödedi merak ediyorsunuz bu Yat tam olarak Milyarder çifte  15 milyon £uro’ya mal olmuş. Yatın en büyük özelliği bir İpad tarafından 50 metrelik bir mesefaden uzaktan kontrol edilebilmesi. Endenozya’da iki adet özel Ada’sı bulunan Milyarder çift kendileri için özel olarak tasarlattıkları bu yat için tüm detayları konforu düşünerek yaptırmışlar.

Bu panoramik manzaralı Yat Adastra  tam olarak 16 metre genişliğinde 42.5 metre uzunluğunda ve 52 ton ağırlığında. ‘Dünyanın en şaşırtıcı süper yatlarından biri’ olarak gösterilen Boat Uluslararası dergisi tarafından açıklanan , 42.5metre uzun Adastra standartlarının bile yüksek bir milyarder eğlendirmek için donanımlı bir yüzen zevk sarayı diye Dergide yazıldı.

Milyarder İş adamı Anto Marden ve eşi eşi Elaine  O Hong Kong merkezli büyük bir nakliye Holdinginin  patronu. Yüksek Teknoloji kullanılarak yapılan bu Yat’ın içinde yok , yok desek yeri. Yatın dış görünüşü güzel olduğu kadar Denizin içinde dalgalarla en iyi mücadele edecek şekilde tasarlanmış.

Yapımı 5 yıl süren bu Tasarımın Planlanması ve Tasarımı 3 yıl sürmüş. Adastra’nın benzin deposu tam dolu olduğunda 4.000 kilometre kadar seyahat etme imkanı veriyor.

Yat’ın entegre bir gemi izleme sistemi vardır ve hatta bir 50 metre aralığında bir Apple iPad ile kontrol edilebilir .
Adastra 2300 devirde 1150hp biri Caterpillar C18 motoru ve 3200 rpm Avara motorları  2 Yanmar 110hp sahiptir .

Adastra’da 16 kişilik bir giriş salonu vardır ve navigasyon istasyonu ile ana güvertede bir salon alanı bulunmaktadır .  Çin’ de ilk olarak Denize açılan Adastra ‘da mutfak,banyo,yatak odaları tüm konfor  düşünülerek tasarlanmış. İki kişilik ana dümen istasyonu , 6 ft geniş televizyon ekranları ile donatılmış 15 çift kişilik yatak kabinli kamaraları, Jakizi, sauna, buhar odaları ile misafirleri , dostları ile harika ve konforlu Deniz yolculuğu için tüm detaylar düşünülmüş.

Maalesef resimleri çok fazla olduğu için Galeri olarak sizlere sunmak zorundayım aksi taktirde resimler ve Yat’a ait video sayfayı çok yorar ve geç açılmasına sebep olur. Resimlere tıklayarak büyük hallerini tüm detayları görebilirsiniz.

Bu Adastra adlı Yat’ın harika ve yetenekli yaratıcısı,tasarımcısının sitesine burdan ulaşabilirsiniz

John Shuttleworth

www.john-shuttleworth.com


Adastra

Yat Adastra
Adastra Super Yacht by McConaghy Boats

Adastra is the 140foot (42.5m) Trimaran recently lanched in China, and was built at McConaghy Boats Zhuhai Facility, China for a Hong Kong client for long range ocean voyaging. Designed by John Shuttleworth Design.

“Adastra” is the result careful design, planning and discussion with the owners, to build a yacht that meets the needs of a very experienced ocean voyaging couple and their family, and to provide the level of comfort and style that would be expected in a yacht of this class and size. No effort has been spared in the challenge to produce a beautiful yacht that will have low fuel consumption and yet provide excellent sea keeping qualities and luxurious accommodation. “Adastra” takes the power trimaran concept further than has ever been attempted before, previous vessels like “Earthrace” and “Cable and Wireless” were stripped out record breaking machines. The challenge of turning this concept into a viable luxury yacht has led us to further research and to develop new thinking on stability and comfort at sea for this type of craft. Extensive tank testing and radio controlled model tests in waves have been carried out to analyze stability and performance. Outrigger height has been optimized for ease of motion at sea, and a new outrigger shape has been developed to increase stability in waves. We have undertaken a state of the art structural analysis of all the major components in the yacht in order to achieve the light weight required for very low fuel consumption. All this has resulted in the exceptional vessel that was recently launched by McConaghy boats in Zhuhai, China.

Adastra’s 16 metre beam creates a spacious saloon area on the main deck which offers superb views through a panoramic window and accommodates a lounge area, dining table, and navigation station. A forward facing door through the saloon window gives easy access to a large sunbed on the foredeck. The aft deck has a sofa and bar area to port and a dining area to starboard, further aft of this there is space for a 4.9 metre tender and directly below is a garage which can store a 3.1 metre tender. The garage door has been designed to fold out and create a large dive platform. Extra space has been created below deck by slightly flaring the central hull just above the waterline. This area has been split into two sections with a full-width master cabin located aft with access from the deck saloon, and two further guest cabins, accommodation for the crew, and the galley located forward of the engine compartment. Adastra offers comfortable accommodation for nine guests and up to six crew members. The main helm station, which has seating for two, is positioned in a raised pilot house situated between the aft deck and the saloon area and forms part of the cross beam structure.

A SiMON² integrated ships monitoring system monitors fuel, security, pump sensors, electrical, lights, etc. The vessel has a fully automated fuel management system which includes an Alfa Laval system for cleaning the fuel.

The anchoring system is unique with 3 anchors all driven by carbon fibre drum winches run by hydraulics. The primary anchor is a custom 130kg Bruce style anchor that deploys out of the starboard wing. The bow anchor is 80kg and deploys out of the bow with a carbon fibre arm. The third anchor is 60kg which deploys out of the port wing and will be used as a stern anchor.

The Superstructure is carbon fibre with Nomex honeycomb core, the hull is Glass/Kevlar foam sandwich and the interior is light weight oak cabinetry using honeycomb panels. To help reduce weight, virtually every aspect of the boat is custom built. This includes carbon fibre hatches, portlights, ladders and even hinges, which are all built specifically for the vessel.

“One of the world’s most amazing super yachts, that could spell the future for efficient long range cruising” Boat International

2 YORUMLAR

  1. Bu arada Sevgili okuyucularım Adastra’nın yatın içinin dekorasyonuna bakarken şimdi aklıma geldi bu yatın kapısı nerede.Sayın john shuttleworth’un kendi yukarıda linkini verdiğim linkine tıklayarak web sitesine gittiğinizde bu Yatın çok daha güzel ve yakın çekilmiş resimleri mevcut. Hatta buradan linki vereyim tıklayıp gider bakarsınız. Gözlerinize inanamayacağınız bu güzel Yatın her parçası el yapımı özel imalat ve en kaliteli malzemelerle hiç bir masraftan kaçınmayarak yaptırmış Yatı. Aslında bu Yatın tam adı Tirman Adastra. Merak ettim Tirman Adastra ne demek diye baktım Google çeviri kafayı yemiş olmalıki Tirman Adastra’nın türkçe bir kelime olduğunu algılıyor sonra vazgeçiyor Vietnam’ca diyor sonra yine Türkçe oluyor:) Adı niçin Tirman Adastra diye bilen ya da öğrenenler buraya yorumlara yazarlarsa sevinirim. Böyle bir Yatı bırakın Kayığımız daği yokken bakarken içimizden “vay bee” diye geçirdiğimiz bu Yatlardan bir gün bu sayfaya girenlerden birinin böyle bir Yatı olurmu ki? Bellimi olur Okuyucularım Nasip bu neden olmasın?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz