Menü Kapat

SEO NASIL YAPILIRÖncelikle sizlere seo?nun tam olarak ne olduğunu açıklayalım. Webmasterlar sitelerini Google de üst sıralara sokmaya çalışırlar. Çünkü üst sıralara girdikleri zaman sitelerine giren kişi sayısı daha çok olacaktır. İşte Google de üst sıralara siteleri getirmek için yaptıkları ve kullandıkları yöntemlere bizler Seo diyoruz. Seo tam olarak Google de siteleri üst sıralara çıkarmak için uygulanan yöntemlere denir.

Aslında genel anlamda seo?nun bütün mantıkları aynıdır. Temel mantık internet aleminde ne kadar çok sitede kendi sitenin linki mevcutsa, siten google de üst sıralara çıkmaya başlar. Yani dolaylı yollardan sitenin linkini diğer sitelerde barındırman gerekiyor. Diğer sitelerde ne kadar çok sitenin linki olursa, senin sitende google açısından o kadar çok değerli olur. İşte Seo?nun temel mantığı budur. Yalnız bu mantıkta yol izlerken doğallığa önem vermelisiniz. Çünkü bazı yöntemleri Google artık anlıyor. Anladığı zaman size yarar olacağı yere, zararı oluyor. İşte bundan dolayı yöntemleri iyi bilmeli ve çok abartmadan yapmalısınız.

Seo Nasıl Yapılır

Seo

Google botlarının en çok sevdiği link kesinlikle makale türü veya tek sayfadan alınan linklerdir. Bir site içerisinde birden çok fazla sayfadan link alınırsa Google bu tür seo yöntemlerini sevmiyor ve amacınız ters tepmiş oluyor. İşte bu konumda kesinlikle mantıklı hareket etmelisiniz. Sitenizin linkini ekleyeceğiniz sitelere doğal olarak yaklaşmalısınız. Örnek vermek gerekirse, bir makale içerisinde geçirilen link çok doğaldır. Google siteye girer yeni konuyu indexlemek için bir bakar ki sitenizin linki orada. İşte o an şöyle der ?Bu site o kadar kaliteli ki adam kendi sitesinden bu siteye link vermiş? der. İşte o anda sitenizin sıralamasında yükselişe geçmesini sağlar botlar. Yani Google botlarını birazda insan gibi düşünmelisiniz. Bot deyip geçmeyin kesinlikle. Onlar insanlardan bile zeki desek yeri vardır.

Seo optimizasyonu yaparken çok abartıya kaçmamalısınız. Doğal yollardan eklenen linklere birkaç örnek vermek istiyorum. Makale ve bloglara yorum linkleri kesinlikle doğal link olarak algılanabilir. Makale içerisinde geçirilen linkler %100 doğal link olarak algılanıyor. Yalnız bir çok blogda artık tonlarca link oluyor. İşte çok fazla link varsa ve sizde o bloğa linkinizi eklerseniz kesinlikle yararlı olmayacaktır. Bunlara da dikkat etmeniz gerekiyor.

Uzun yıllar önce herkes footer link alırdı sitelerden. Evet birkaç yıl önce bu sistem güzel şekilde işliyordu. Artık bu sistem kesinlikle yararını yitirmiş durumdadır. Halen yararı mevcuttur ama o kadar fazla değildir. Bundan dolayı sizlere footer link almanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Son zamanlarda profil link davası ortaya çıkmaya başladı. Profil link kesinlikle abartıya kaçılmadı taktirde yararlı olacaktır sitenize. Profil link kasmak için son zamanlarda programlar üretildi. İsterseniz programı alarak kendiniz profil link kasarsınız. İsterseniz program sahiplerine belir bir ücret vererek onların kasmasını sağlarsınız. Bu size kalmış bir durumdur.

Bana soracak olursanız makale link ve profil link dışında başka seo optimizasyonu işine girmeyiniz. Bu tür linklerde de kesinlikle çok abartıya kaçmayın. Yavaş yavaş seo optimizasyonu yapın. Çok hızlı olmanız sitenize kesinlikle zarar verecektir. Yapmanız gereken oturup mantıklı olarak düşünmek olacaktır. Google?yi bir insan olarak elinize alın ve değerlendirmenizi yapın. Kesinlikle sizlerde mantıklı yolu bulacaksınız..

5 Comments

 1. Ömer

  Merhaba dilek abla öncelikle yillardır takip ediyrum sitenizi seo derken şunu öğrenmek istiyrm sizden sitenizin örnek olarak yoast seo veya all seo pack ayarlarını kendinizmi yaptınız bunu öğrenmek istiyorum dilek abla sizden.

 2. ertan uluocak

  benim sitem de seo çalışması yapmak istiyorum. led tabela kelimesi 2 sayfaya kadar gelmeyi başardım.1 sayfaya getirmek için profesyonel destek almak istiyorum.yardımcı olabilirmisiniz.
  http://www.ubesbilgisayar.com sitem var dmoz kaydı var page rankı2 depoled.com mu ubesbilgisayarmı karar veremedim hangisiyle yola devam edeyim kararsızım.
  yardımcı oalbilrseniz sevinirim.
  ücrete mükabil olabilir.
  teşekkürler iyi çalışmalar.

  • admin

   Ah Ertan arkadaşım Kelin merhemi olsa kendi başına sürermiş :). Ben seo için hiç birşey yapmıyorum. Bence en iyi seo her gün siteye içerik ekleyerek siteyi güncel tutmak,kendi paylaştıklarına uzun,uzun düşünce ve konu hakkındaki bilgileri hiç bir yerden kopyalamadan kendin yazman işte o zaman özgün olur ve bu çok iyi,birde googleda ilk sırada olmasını istediğin keliminin bulunduğu sayfayı googlenin kendi webmaster araçlarından dizine ekle ve o sayfaya alabildiğin kadar yorum al yada kendin ziyaretçi gibi yorum yaz cevapla. Yani sitede hep bir haraket görünsün. Google desin ki waaoov bu site sahibi aktif, adam yada kadın :) sitesiyle ilgileniyor. Bilki google cin gibi nasıl sahtekarlıkları eninde sonunda ceza veriyor sandboxsa düşürüyorsa dürüst ve çok çalışkan bir site sahibi olursan seninde emeklerini görecektir. Yani kısacası en başta yazdıklarımı uygula siteni bir kelimede değil bir çok kelimede ayakta tutarsın ve konu başlıklarını kalkıpta örnek En iyi Seo yazarsan önünde çok rakibin olur işin çok zor. Eğerki sen Örnek: seo en iyi nasıl yapılır? yazarsan işte o zaman farklılığın olur google sıradanlığı sevmez . Bak Ertan arkadaşım, örneğin senin 2. sayfada dediğin led tabela seni şu an 3. sayfaya taşımış. Şu anda ben şu led tebela hakkında üç kelime yazayım 10 güne kalmaz ilk sayfada 1. sıralarda olurum. Nasılmı şöyle, En ucuz led tabela fiyatı,2013 led tabela cm fiyatları, Işıklı Tabela, led tabela tanıtımı, Ucuz led tabela. İşte bak bu kelimeler farklı ve yeni yazıldı işte bu en iyi seodur. Konu,içerik hakkındaki başlık çarpıcı,halk dilinde ve farklı olursa fark yaratır. Hem sen zaten kullandığın teknikle 2. ve 3. sayfalara kadar çıkmışsın ve bu büyük başarı. Aynı tekniğine devam et ve o sayfanı güncel tut, devamlı bişeler yaz, yorum ekle vs.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir