Hobi El İşi Oyuncak Yapımı SELPAK KUTUSUNDAN OYUNCAK AHİZELİ EV TELEFONU NASIL YAPILIR

SELPAK KUTUSUNDAN OYUNCAK AHİZELİ EV TELEFONU NASIL YAPILIR

6638
karton-kutudan-dahili-ahizeli-telefon-nasil-yapilir

Karton Selpak Kutusundan Ahizeli Ev Telefonu Nasıl Yapılır

Kartondan nasıl Ev Telefonu Yapılır tüm detaylarıyla resimli ve anlatımlı olarak burada görebilirsiniz. Okulda ödev olarak Evde Karton Kullanarak Sabit Dahili Ev Telefonu yapın ödevi için çocuklara çok faydalı olacaktır. İsteyenler çocuklarına Oyuncak Karton Telefon olarak ta yapabilirler.

Selpak kutusundan nasıl Ev Telefonu yapılır? resimlerde görebilirsiniz. Eğer Selpak kutusundan farklı şeylerde yapmak isterseniz Selpak Kutusuyla Karton Gitar Nasıl Yapılır sayfamıza buradan bakabilirsiniz. Bu tarz ev yapımı oyuncaklar çocuğunuzun ilgisini çekecektir.

Böylelikle İnternette oyun oynamaktan Facebook online çocuk oyunlarından çocuğunuzu uzaklaştırabilir yaşıtları gibi oyuncaklarla oynamaya teşvik edebilirsiniz.

Malzemeler: 2 adet selpak kutusu, akrilik ya da guaj boya, renkli fon kağıtları, makas,yapıştırıcı,fırça,Telefonun kordonu olması için hediye sarmakta kullandığımız şeritlerden,cetvel,renkli,simli vs kalemler.

Ödev ya da oyuncak çocuk evi için evcilik oynarken kullanabilecekleri oyuncak karton Telefon yapımı

karton-kutudan-dahili-ahizeli-telefon-nasil-yapilir
karton-kutudan-dahili-ahizeli-telefon-nasil-yapilir

karton-kutudan-dahili-ahizeli-telefon-nasil-yapilir-1
Öncelikle selpak kutularından bir tanesini resimdeki gibi tam ortadan ikiye ayırın kesin.
karton-kutudan-dahili-ahizeli-telefon-nasil-yapilir-2
Sağlam olan kutuyu ter çevirin ve ortadan ikiye ayırdığınız kutunun bir tarafını bunun yanına zımbayla ters çevirerek iliştiriniz. Zımbanız yoksa yapıştırın yanlardan. Burası ahizeyi koyduğunuz bölüm olacak.
karton-kutudan-dahili-ahizeli-telefon-nasil-yapilir-3
Ortadan ikiye kestiğimiz kutunun diğerini yan tarafı düz onuda diğeri gibi oval kesmek için kalemle çizerek kesilecek yerini belirleyiniz.
karton-kutudan-dahili-ahizeli-telefon-nasil-yapilir-4
çizdiğiniz bölümden kesin. Bu Telefonun konuşmak için kullandığımız ahizesi konuşma bölümü olacak.
karton-kutudan-dahili-ahizeli-telefon-nasil-yapilir-5
Buralara dikkat. Burada orta tarafa ortanın yüksek durabilmesi için bir şey koymamız gerekiyor. Resimdeki ne diye merak ediyorsanız içi boş cep telefonu pili kullanmışlar. Tabi siz onun yerine o büyüklükte ve kalınlıkta karton kesip yapıştırabilirsiniz. Buna neden gerek olduğuna gelince altaki resimleri incelediğinizde göreceksiniz fakat ben yinede kısaca yazayım. Az sonra burdaki açık bölümü bir kartonla kapatacağız ve ahizenin gerçek ahize gibi görünmesi için yapılan bir işlem.
karton-kutudan-dahili-ahizeli-telefon-nasil-yapilir-6
Ahizenin gösterilen yerine bir delik açınız. Resimde delgeç kullanıyorlar.Buraya kablo,ip ya da resimdeki gibi hediye ipi takarak ahizenin kablosu olarak kullanacağız.
karton-kutudan-dahili-ahizeli-telefon-nasil-yapilir-7
Ahize ile işiniz şimdilik bitti. Diğer parçanın selpak kutusuna zımbalanışını görüyoruz.
karton-kutudan-dahili-ahizeli-telefon-nasil-yapilir-8
Telefonu ve ahizeyi istediğiniz renk Akrilik ya da Guaj boya ile boyayınız.
karton-kutudan-dahili-ahizeli-telefon-nasil-yapilir-9
Lütfen Dikkatli okuyunuz: Burada telefon ve ahizenin tersten nasıl göründüğünü görüyoruz. Şimdi telefonun altındaki bölümdeki oval açık alandan telefonun içine ağırlık yapacak birşeyler koyarsanız çocuk ahizeyi kaldırdığında içi boş olan telefon yerinden haraket etmez ve telefonu kullanmak rahat olur. Bu resimdeki için bir şey yapmamışlar fakat içine gazete,kumaş vs teperseniz ahır olur rahat kullanırsınız. Tabi en son altına Telefonun genişliğinde bir karton yapıştırırsanız daha temiz bir çalışma olur. Deliklerden ahize ipini takın.
karton-kutudan-dahili-ahizeli-telefon-nasil-yapilir-10
Az önce yazımda bahsetmiştim ahizenin ortasını yüksek yapmak için karton vs yapıştırınız demiştim. İşte tam o noktadayız. Bir cetvelle ahizenin içini rahatlıkla kapatacak uzunlukta karton kesin onuda boyayınız yada mavi fon kağıdı kullanınız.
karton-kutudan-dahili-ahizeli-telefon-nasil-yapilir-11
Ahizenin içini kapatacak kartonun nasıl kıvrılacağına katlanacağına dikkat ediniz.
karton-kutudan-dahili-ahizeli-telefon-nasil-yapilir-12
Bakın şimdi ahizenin ortasında çökme olmayacak çünkü oraya bir yükselti karton yapıştırmıştık. Resimdeki gibi kartonu yerleştirin yapıştırınız. Şimdi gerçek bir Ahizeye benzemeye başladı.
karton-kutudan-dahili-ahizeli-telefon-nasil-yapilir-13
Yapıştırıcı sürdüğümüz konuşma ve işitme bölümüne iki tane yuvarlak karton yapıştırınız. Üzerine kalemle noktalar yaparak delikmiş izlenimi verebilirsiniz.
karton-kutudan-dahili-ahizeli-telefon-nasil-yapilir-14
A4 kağıdı ya da fon kağıtlarından küçük kare kağıtlar kesin bunlar telefonun tuşları olacak. İsterseniz minik düğmeler yapıştırın üstlerine düğmelere uygun boyutlarda numaralı sembollu kağıtlar yapıştırabilirsiniz ya da sadece resimdeki gibi kağıtlardan yapınız.
karton-kutudan-dahili-ahizeli-telefon-nasil-yapilir-15
Numaraları resimdeki sıraya göre yapıştırınız.

karton-kutudan-dahili-ahizeli-telefon-nasil-yapilir
karton-kutudan-dahili-ahizeli-telefon-nasil-yapilir

Burada biraz kabarık olsun diye vitray cam boyaası ile çerçeve yapıyorlar siz kalemler ilede yapabilirsiniz ya da oraya bir başka renk fon kağıdından dikdörtgen kesip yapıştırabilirsiniz.Kolay Gelsin.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz