Tatil ŞANLIURFA BİRECİK KIYI RESTAURANT’A ŞABUT ZİYAFETİ

ŞANLIURFA BİRECİK KIYI RESTAURANT’A ŞABUT ZİYAFETİ

2036

Şanlıurfa Kıyı Restaurant Birecik –  Fırat Nehri Kıyı Restoran’da Balık Şabut ŞişYöresel Nehir Balık Çeşidi Urfa

Bugün sizlere 13 yıldır dilimden düşürmediğim, çevremdeki herkese bıkmadan usanmadan anlattığım ,  tadıyla beni mest eden hayatımda yediğim en leziz , en güzel balık Şabut Balığından bahsetmek istiyorum.

Eğer sizde benim gibi Deniz ürünleri yemekten büyük keyif alanlardansanız eğer hala Şabut balığı yememişşeseniz emin olun daha Balık yememiş sayılırsınız.

Egenin incisi İzmir’de doğan bendeniz çocukluğumdan beri çok düşkünümdür Deniz mahsulleri yemeklerine.

Benim çocukluğumun bir bölümü babamın memleketi olan Manisa /Akhisar Gölmarmara kasabasında geçti.

Çocukluğumda da Babam Gölmarmara gölüne gider ordan tatlı su balığı sazan avlar bizde evde ziyafet çekerdik.

halfeti-sabut-balik-resmi-Resim alıntı site mavielmas.gen.tr
halfeti-sabut-balik-resmi-Resim alıntı site mavielmas.gen.tr

Neredeyse haftada 2 gün evimizde mutlaka Balık pişirilirdi. Sazanların yumurtalarını yani Havyarını Annem kavurur biz üç kardeş afiyetle midemize indirirdik.

Denizden çıkan kefal balığının dışında tüm Deniz mahsullerini, Balıkları,İstakoz , Kerevit, Karides ne olursa olsun hepsini severek yiyorum. Yani kısaca bendeki Balık sevdası çocukluğuma dayanır.

sabut-baligi-izgara-Resim Alıntı blog -miss-sensible.blogspot.com.tr
sabut-baligi-izgara-Resim Alıntı blog -miss-sensible.blogspot.com.tr

Bundan tam 13 yıl kadar önce 2001 yılında bekar olduğum yaşımın 26- 27 olduğu yıllarda akrabalarımla gittiğimiz Günaydoğu tur gezisinde tanıştım Kıyı Restoran ve onların bize güleryüzleriyle yakın alakalarıyla ikram ettikleri Şabut balığınla.

Bizim yanımızda o yörenin insanlarından dostlarımız olduğu için biz turdan ayrı olarak gezintiye çıkarak benim 27. yaşıma girmemi kutlamak için yaklaşık 6 kişilik bir grup olarak  Şanlıurfa iline giden güzergahtaki Saray yolu üzerinde bulunan Kıyı Restoran’a gitmemizi önerdiler.

sabut-izgara-sis-yemek-urfa-firat-erdallageziyorum.blogspot.com
sabut-izgara-sis-yemek-urfa-firat-erdallageziyorum.blogspot.com

Oraya gittiğimizde gerek o zamnlarki oranın çalışan personeli , garsonları , komileri , şefleri ve sahibi çok güzel ve güler yüzle karşıladılar sağolsunlar.  Yanımızdaki arkadaşlarımız ve oranın sahibi bize yöresel yemeklerinden oranın en meşhur Nehir balığı olan Şabut balığından yememizi tavsiye ettiklerinde tadını hiç bilmememe rahmen hemen balık çok sevdiğim ve daha önce hiç yemediğim bir balığı tadmanın heyacanı ile kendime Şabut balığı siparişi verdim.

halfeti-sabut-sis-balik-nehir-firat_mini-Resim Alıntı mehmetdilbaz.net
halfeti-sabut-sis-balik-nehir-firat_mini-Resim Alıntı mehmetdilbaz.net

Tabi diğer arkadaşlarımızla beraber. Balık masamıza gelinceye kadar masamızı en güzel mezeler , salatalar ve dolmalık acı biber turşusu ile donattılar. Sabırsızlıkla beklerken garsonun elindeki tabakları görünce hemen kendimi işaret ederek doğumgünü kızı benim ilk bana servis ediniz diye arsızlık yaptım.

urfa-birecik-kale-kiyi-restorandan-manzara (2) kiyi-restoran-giris-kapisi (2)

Aman Allah’ım o da ne! hayatımda o zamana kadar yediğim en lezzeti en güzel balıktı bu. Nefes dahi almadan afiyetle balığımı tüketirken oralı olan arkadaşlarımıza bir yandan bu balık hakkında sorular soruyordum. Şabut balığı Fırat nehrinde yetişen yörenin en sevilen balıklarındanmış. Şabut balığı çok yağlı bir balık olduğundan en güzel mangal ya da ızgara üzerinde şiş yapılarak tüketildiğinde lezzetli olurmuş. Aynen dedikleri gibi harika bir balıktı.

kıyı-restoran-gece-birecik-manzarasi-firat-nehri (2)

kiyi-restoran-fasil-ekibi (2)

Büyük balık olduğundan içindeki kılçıkları L şeklinde ve yok denecek kadar az ve her lokmada  tek adet ya var ya yoktu. Benim iştahla balığı yediğimi gören Kıyı Restoranın sahibi masamıza kadar gelerek servisten ve yemeklerden memnun kalıp kalmadığımızı sordu tüm nezaketiyle. Bende ona bu nefis balığa bayıldığımı 1 porsiyon daha sipariş etmek istediğimi söyledikten sonra balık hakkında merak ettiklerimi sormaya başladım.  Sağolsun Beyfendi çok kibar bir insandı ve bu balığa ait Kıyı Restoranın mutfağında çekilmiş özel resimleri getirerek bana nasıl bir balık olduğunu gösterdiğinde çok şaşırdım.

Balığı yakalayan kişi ile balığın boyu neredeyse aynı görünüyordu.  Ben şimdiye kadar hiç Kalkan balığı yemedim fakat yiyenler bu balığın Kalkan balığın tadına çok benzediğini söylediler.  Tam 13 yıldır Şabut balığından sonra yediğim en lezzetli balıklardan birisi de Somon balığı Şabut kadar olmasada inanılmaz bir tadı var. Birde fiyatları bu kadar pahalı olmasada keşki herkez hep yiyebilse.

kıyı-restoran-birecik-urfa-saz-ekibi-fasil (2)

kiyi-restoran-bahcesi (2)

Restoran’ın menüsünde elbetteki Balık dışında Kebab türleride bulunuyor.  Balık olarak Karides, Alabalık, Şabut Şiş, Levrek , Çipura (çupra) , Şabut Buğulama ve Midye Tava bulunuyor. Denizi olmayan bir il’deki Restoran için bir çok Deniz balığı seçenekleri mevcut.  Balık dışında Yöresel kebablar masamıza azar , azar ikram edilerek tadına baktık bazılarının. Balık yerine Kebab yemeyi Terciğ edenler için menü şöyle : Kuzu Pirzola, Urfa Kebabı Patlıcanlı , Kuşbaşı Haşhaş , Beyti Domatesli , Yoğurtlu Kebab, Keme Kebabı, Kanat, Ali Nazik ve Tavuk şiş seçeneklerine bakmanızda fayda var.

Yediğinizde ağzınızın içinde dağılan bu nefis harika bir tadı olan Şabut balığını mutlaka ama mutlaka yemenizi tavsiye ederim. Özel bir sos ile şişte pişirilen Şabut balığını yerken abartmadığımı sizlerde göreceksiniz.

kiyi-restoran-aksam-gunatimi
kiyi-restoran-aksam-gunatimi

Restoran tam Fırat Nehri kıyısında adı bu sebeble Kıyı Restoran diye geçiyor. Fakat şunuda belirtmeden bugün Kıyı Restoranın kendi Resmi web sitelerine girip baktığımda resim galerileri ve tasarımlarının dışında hayel kırıklığına uğradığımı belitmeden geçemeyeceğim. Bu kadar güzel , kaliteli ve şık bir Restoranın web sitesinin daha iyi olmasını isterdim.

Özellikle bu yazının devamını çok okumak istememe rağmen link kırık olduğundan okuyamadım.( FIRAT’IN MAVİSİ
Fırat’ın mavisi ile yeşilin birleştiği noktada, güneşin doğuşunun ve batışının en güzel seyir devamı için tıklayınız. ) Mutfağımız menüsünde birbirinden lezzetli yemeklerin resimlerini ararken sadece menüde neler var yazı olarak belirtilmesi beni açıkçası üzdü.  Bize ulaşın bölümünde sadece adres bilgileri ve tel numaraları var site üzerinden mail gönderemiyorsunuz.  Fakat tüm bu hayel kırıklıklarıma rağmen sitelerinin teması ve özellikle resim galerisi çok hoşuma gitti beni 13 yıl öncesinde saatlerce ziyafet çekip canlı müzik eşliğinde dans ettiğimiz şarkılar söylediğimiz o özel doğum günü eğlenceme götürdü.

kiyi-restaurant-gunduz-manzarasi-birecik-urfa
kiyi-restaurant-gunduz-manzarasi-birecik-urfa

Restoranda oturduğunuzda tam karşınızda Şanlıurfa’nın şirin ilçesi Birecik görünüyor manzarası ile gidip göremediğim bu ilçe bende hayranlık uyandırdı. Az sonra bu güzel yerlerin ve Restoran’ın resimlerini eklediğimde sizlerde bu güzellikleri görecek ve bana hak vereceksiniz. Yaz tatilinde Ülkemizin güzel bölgesi Güneydoğu turlarına katılarak bu güzel yerleri ziyaret etmek isteyenler güzel anılarını bizlerle paylaşırlarsa çok sevinirim. Eğer oralara gitme imkanınız oldusa ya da oralarda yaşıyorsanız bu leziz balık hakkında bildiklerinizi sayfanın altındaki yorum bölümünden fikir,görüş ve yorumlarınızı bizlerle paylaşmanız bizleri mutlu edecektir.

kiyi-restoranin-birecik-manzarasi-gece (2)
kiyi-restoranin-birecik-manzarasi-gece

Bu güzel mekana gitmek isterseniz adres bilgileri aşağıda yer alıyor

KIYI RESTAURANT  Saray Yolu Birecik Merkez ŞANLIURFA-TÜRKİYE Tel: +90 414 661 01 17
GSM: +90 536 313 64 08 Email: mail@kiyirestaurant.net

Sitenin Resmi Web Adresi  Kıyı Restaurant yazarak Google da arama yapabilirsiniz

Oraya gidebilecek kadar şanslı olanlar benden selam götürürlerse çok sevinirim. Eğ haliyle oraya 13 yılda binlerce kişi gittiği için beni hatırlamalarının mümkünatı yok fakat bende derin ve mutlu anılar unutulmaz leziz tadlar bıraktıkları için bende onları ve o güzel Restora’ı o yörenin sıcak , içten, samimi davranışlarını müşteriye gösterdikleri saygı ve nezaketi hiç unutmadım.

Not: Şabut balığı şiş ızgara resimlerini internetten toplayıp derleyerek sizlerle paylaştım resimleri aldığım blog ve sitelerin isimleri resim etiketlerinde bulunuyor emeğe saygı

Kıyı Restaurant resimleri Restoranın resmi web sitesinden alınmıştır.

Tarih : 13.02.2014

Yazan:Dilek Özatmaca Özsoylu Nazarca.com Admin’i

6 YORUMLAR

  1. Sevgili Rıza Bey bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Maalesef Birecik ziyaretimize dair resimler artık mevcut olmadığı için İnternette bulduğum Şabut Balığı olarak paylaşılan bir kaç resmi makalem içinde paylaştım.Ama sayenizde öğreniyorum ki Yediğim Balık Şabut ancak paylaştığım resim Turna balığına aitmiş.Benim yediğim Balık Şiş Şabut olduğundan Balığın bütün olarak Porsiyonda gördüğümde o olup olmadığını anlayamadım. Şabut Balığını yedikten sonra fikirlerinizi tekrar bizler ile burada paylaşırsanız çok sevinirim.

  2. Sevgili Rıza Bey bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Maalesef Birecik ziyaretimize dair resimler artık mevcut olmadığı için İnternette bulduğum Şabut Balığı olarak paylaşılan bir kaç resmi makalem içinde paylaştım.Ama sayenizde öğreniyorum ki Yediğim Blık Şabut ancak paylaştığım resim Turna balığına aitmiş.Benim yediğim Balık Şiş Şabut olduğundan Balığın bütün olarak Porsiyonda gördüğümde o olup olmadığını anlayamadım. Şabut Balığını yedikten sonra fikirlerinizi tekrar bizler ile burada paylaşırsanız çok sevinirim.

  3. dilek hanım şabut balığı ile ilgili deneyiminiz beni çok etkiledi. adıyaman da yaşayan biri olarak av yasağı biter bitmez tadına bakmayı ümit ediyorum. Fakat sizin şabut balığı olarak koyduğunuz resimdeki balık, yine şabut balığı gibi sadece fırat nehrinde yaşayan fırat turnasıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz