El İşleri Panç Nakışı Tarifleri PANÇ NAKIŞI (PUNCH) NEDİR? NASIL YAPILIR TARİFİ

PANÇ NAKIŞI (PUNCH) NEDİR? NASIL YAPILIR TARİFİ

13180
punch-panc-nakis-teknikleri
punch-panc-nakis-teknikleri

Bu Sayfada Panç Nakışı Nedir? Hangi malzemeler gerekir? Panç İğnesi nereden alınır? Panç Nakış Örnekleri ve Kumaş Üzerine Panç Yapılışı videolu Tarifi  ve Panç İşi Havlu Yapılışını ile hep birlikte öğreniyoruz.

İlk olarak belirteyim ki ne olduğunu İnternet’te Punch İşli Nakış Modellerin de gördüğüm ama yapılışına yeni tanık olduğum Panç işleme tekniğini ve püf noktaları hep birlikte öğreneceğiz.

panc-nakis-yapilisi
panc-nakis-yapilisi

Punch Nedir (Panç Nakış Nedir? Bu nakış tekniği Ülkemiz de çok yoğun olarak bilinmemekte ancak Videolu ve Resimli Panç İşi Modeller ve yapılışları ile öğrenmek isteyenler için İnternet’te bir çok bilgi bulabilirsiniz.

Kumaş üzerine Özel Panç İğnesi ile bildiğimiz Dantel ve Oya ipleri ile de yapabileceğiniz Değişik şekil ve desenler ile işlenen bir tür Nakış Tekniğidir. 3 Boyutlu Nakış Tekniği olan Panç işlemek için esnemeyen her türlü kumaşı kullanabilirsiniz.

panc-nakisli-kus-desenli-paspas
panc-nakisli-kus-desenli-paspas

Panç İğnesi Nereden alınır? Panç İğne Fiyatları ne kadar? Videoda görülen Kalem Panç İğne Fiyatı İnternet’te bulunan  Hobi sitelerinde 14 liradan başlayan fiyatlar ile satılıyor.

Aynı Punch Kalem iğnenin yanında daha fazla aparatları olanlar 33 liraya kadar satılırken daha ucuz ve basit olanlar 8 liradan başlarken en iyieri ve detaylı aparatı olanlar 53 liraya kadar satlıyor.

Panç İğnesi Nakış Setleri Takım setler biraz daha pahalı ama değişik Panç Modelleri için bir çok iğne ve aparatları bulunuyor.

punch-nakis-sablonlari
punch-nakis-sablonlari

Panç Nakış İplikleri-Panç için nasıl ipler kullanılır? Panç Nakış iplekleri için farklı markalar 1,5 lira ile set halinde 22 liraya kadar satılıyor.Ancak setlerin için de bir çok çeşit Punc İpleri bulunuyor.

Ayrıca Dantel işlemek için kullanılan Oya ve Tığ işi modellerde kullanılan Etamin ipleri,Domino ve Altınbaşak iplikleri-Kısaca İğnenin deliğinde geçen her türlü ipleri kullanabilirsiniz.

Panç Nakışı Yapıştırıcısı nedir fiyatı ne kadar? Bu işlem için her türlü kumaş yapıştırıcısını kullanabilirsiniz. Likit Yapıştırıcılar İşleme bittikten sonra hafifçe desenin tersinden tüm desenin üzerine sürülür.

Bunun amacı makine de ya da elde yıkanan Panç Nakışlı Havlular,Kumaşlar ya da çalışmaların yıkandıktan sonra toplanmaması desenin büzülmemesi için gerekli bir işlem. 3-5 liraya Kırtasiyelerden satın alabilirsiniz.

panc-nakisi-punch-isli-havlular
panc-nakisi-punch-isli-havlular

Panç Nakışı Kasnak nereden alınır?Nakış İşleme Kasnak Fiyatları:  Vidalı Kasnak fiyatları 8  liradan başlayarak Panç nakışı tam setleri 123 liraya kadar alıcı buluyor. Tam takım Nakış setleri için de Yapıştırıcı-gürgen ağaç Kasnak-Panç İğne Seti-20 Tane farklı renkte Panç ipleri-Panç yapmak için Havlu.

Ancak daha ucuz Kasnaklar olarak ta Kasnak milim genişliğine göre  ve kasnağın büyüklüğüne göre 8 lira,12 litra 23 lira 53 lira gibi fiyatlara İnternet’te satılıyor.İlk olarak bulunduğunuz şehirde ki Tuhafiye ve Yün ip satan mağazalara bakabilirsiniz.

panc-kelebek-nakisli-havlu
panc-kelebek-nakisli-havlu

Kasnak yardımı ile nakış yapabilirsiniz. Bunlar Panç İşli Havlular-Panç Nakışlı Seccadeler- Panç İşi Masa Örtüleri,Paspaslar-Kırlentler-Giysiler-Punch nakışlı Bebek Battaniyeleri-Etamin Kumaşında bir çok el işi için de kullanabilirsiniz.

Panç Nakışı Tarifleri Videolu Anlatımlar: Şimdi sizler için değişik bir kaç hanımın bu nakış hakkında verdiği tüm bilgiler ile Panç Nakışı Yapım aşamaları ve Resimli Panç Nakış modellerini de paylaşmak istiyorum.

panc-isi-sehpa-ortusu-sablon
panc-isi-sehpa-ortusu-sablon

Panç Nakışı için Desen Şablonları: Her türlü nakış yapımın da kullanılan şablonları kullanabileceğiniz gibi sitem de bulunan Nakış Şablonlarını da sizler için önereceğim.

Kelebek Nakış Şablonları için burada bir kaç tane Kolay Nakış Şablonları görebilirsiniz. Ayrıca Şirin Etamin Şablonları da size Nakış kumaşı üzerine desen çizmenizde faydası olacaktır.

Zamanla benim de sayfam da yayınlayacağım Punc İşi Şablonlar için çeşitli Şablonları sitemiz de bulabileceksiniz. Mesela Minik Hayvanlar ile başlamak isterseniz burada da Hayvanlı Boyama Şablonları sizlere yardımcı olacaktır.

kolay-panc-isi-banyo-takimi
kolay-panc-isi-banyo-takimi

“Nakış için nereden Şablon bulurum? diye endişe etmenize gerek yok sayfam da daha bir çok Şablon bulunmakta.Şimdi eğer bu şablonları almak için yazıcısı olmayanlar A4 Kağıdını ekrana dayayıp çok bastırmadan bir kopyasını çıkarabilirsiniz.

Ancak unutmayın Panç nakışlı Panolar gibi çalışmalarda deseni tam kasnağın ortasına yerleşecek şekilde kalem ile ters taraftan çizdikten sonra Dikiş işlemini de Ters tarafından yapacağız.

fincanli-panc-isi Pano-paspas

Resimlerin ve videoların hepsini İnternet’ten topladım bu çalışmaların hiç biri bana ait değildir. Ben de bu çalışmanın yapılışını gördükten sonra Hakkında araştırma yapıp öğrendiklerimi siz Panç Nakışı Öğrenmek isteyen Dostlar için paylaşmak istedim.

Henüz ben de hiç yapmadım ama gördüğüm kadarı ile kısa bir kaç denemeden sonra öğrenmek çok zor değil gibi görünüyor.

panc-isi-kuzu-paspas
panc-isi-kuzu-paspas

Bundan sonra Nazarca.com sayfam da sizler için Panç İşi Yapılışları hakkında daha çok çalışmalar sunacağım. Resimlerde ki Punch Nakış Modelleri hem Türk hem Yabancı hanımlar tarafından yapılmış.Ülkemizde sıklıkla Havlu Panç Modellerin de gördüğümüz  bu Nakış Tekniğini Paspas olanlar Yabancılar tarafından yapılmış.

Sık Panç işi tekniği ile Tüm Kumaşın üzerini nakış ile doldurarak resimde Paspaslar yapmışlar. Yapmak isteyenler hakkında Tüm bildiklerimi ve Öğrendiklerimi okuyabilir ve Hanımların anlattığı Panç İşi Videolarını izleyebilirsiniz.

panc-isi-duvar-panosu
panc-isi-duvar-panosu

Panç Nakışı Küçük Desenler ve yapılışları


Panç Nakışı Traşlama işlemi


Havluya Panç Nakışı Harf işeme-Panç nakışla Yazı Yazma Tekniği

Panç Nakışı Yapılış Videosu

Daha Fazlasına Bakabilirsiniz..
EL YAPIMI PANÇ İŞİ SATILIK HAVLULAR

Panç İğnesi ile işlenmiş Panç Nakışlı Satılık Havlular. Panç ile Devamına Bak

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz