Benim Kalemimden MUHTEŞEM YÜZYIL’DA ŞİMDİ NELER OLACAK

MUHTEŞEM YÜZYIL’DA ŞİMDİ NELER OLACAK

243
muhtesemyuzyil-entirikalar

Muhteşem Yüzyıl’da Bundan Sonra Neler Olacak? Gerçek Hayatta Sultan Süleyman Tarihi

Muhteşem Yüzyıl‘ın en son izlediğimiz iki bölümünde Şehzade Mustafa’nın Babası tarafından Boğdurularak öldürülmesi  (video) ve sonrasında gelişen olayları gösterdi.

Benim gibi Muhteşem Yüzyıl’ın sıkı izliyecilerinin dışında bu Diziyi takip etmeyenler bile bu bölümleri merak ederek izledi. Bende ilk 10. bölümünden sonra Muhteşem Yüzyıl’ı hiç kaçırmadan izleyen müdavimlerindenim.

Hatta çoğu zaman Tv de başladığında henüz uyanık olan çocuklarımdan tüm dikkatimi vererek izleyemeyeceğim için Dizinin gece İnternette tekrarını izliyorum. O saatlerde çocuklarım uyudukları için ortalık sakin oluyor çayımı demliyor geçiyorum Pc başına.

muhtesemyuzyil-entirikalar
muhtesemyuzyil-entirikalar

Hürrem Sultan ve damadı Rüstem’in çevirdiği Entirikalardan sonra beklenen oldu Hünkar Mustafa’nın ölüm emrini verdi.  Ben burdaki yazımda elbetteki iyi bir izliyici sıkı bir Muhteşem Yüzyıl takipçisi olarak düşüncelerimi ve fikirlerimi sizlerle paylaşacağım. Hürrem Sultan tüm yaptıklarına rağmen halk tarafından çok seviliyordu fakat en son olarak Şehzade Mustafa’nın öldürülmesine sebeb olunca bir çok taraftarını dahi bu son yaptıklarından sonra kızdırdı. Özellikle biz kadınlar kendiside 5 çocuk Annesi olan bir kadının tek bir evladı olan başka bir Annenin evladının ölümüne sebeb olmasına anne yüreğiyle tepki gösterdik. Fakat şunu unutmayalımki bu savaşta ilk evladını yitiren Hürrem Sultan’dı . Mahidevran Sultan Hürrem’in oğluna hastalık bulaştırarak ölmesini sağlatmış ve ilk cinayeti o işletmişti.

Kanuni-Sultan-Süleyman-Osmanlı-Padişahı-nazarcacom
Kanuni-Sultan-Süleyman-Osmanlı-Padişahı-nazarcacom

Burda olan zavallım Babasına en sadık evlat olan hiç bir suçu olmayan Şehzade Mustafa’ya olan oldu ve genç yaşta babasının emriyle hayata gözlerini yumdu. Hürrem hayranları dahi bu ölüm karşısında çok üzülerek Hünkar Sultan Süleyman’a öfke duymaya başladılar. Tabi burda en büyük suçlu Hürrem, Mihrimah ve Rüstem gibi görünse de Mustafa’nın canını aldırmak için en küçük bir fırsatı kollayan Hünkar Yeni çerilerin Şehzede Mustafa’ya olan sevgisinden ve sonsuz desteklerinden çok rahatsızlık duyduğu için böyle bir olayda vereceği karar belliydi.

Şehzade Mustafa ölmeden önce bu olayda hiç bir suçunun olmadığını iftiraya uğradığını ve masum olduğunu yazmasına rağmen Hünkar Sultan Süleyman hala Mustafa’nın masum olduğuna inanmak istemiyor.  İsterse Milattan önce olsun asla bir Babanın bir evladını öldürmesi kabullenibilecek bir olay değil. Hepimiz Hünkar Sultan Süleyman’nın ve Hanedanının Tarihini biliyoruz. Bilmeyenlerde bu diziden dolayı internetten okumuş ya da medyada yazılanları takip ederek dizinin devamında neler olacağını biliyoruz.

Tarihte Padişah Sultan Süleyman’ın Şehzade Mustafa’dan sonra Mustafa’nın oğlu Mehmed’inde boğdurularak öldürülmesi emrini veriyor. Hünkar Hanedanının İstikbalini çok düşünüyor fakat herkeslerden korumakta olduğu Hanedan mensublarının gözünün yaşına bakmıyor zira Mustafa ve oğlu Mehmet’ten 8 sene sonra Hürrem Sultam’dan olma oğlu Beyazıd ve 5 torununun daha ölüdürülmesi emrini vermiştir. Toplamda 2 oğul ve 6 torunu Hünkar Sultan Süleyman’ın emirleri doğrultusunda öldürülmüşlerdir. Mustafa’nın ölümünden sonra tüm bu olanlar karşısında çok üzülen abisi Şehzade Mustafa’nın babaları Hünkar Sultan Süleyman tarafından öldürülmesini kabullenemeyen ve yemekten, içmekten kesilen Sehzade Ciğangir’de bir süre sonra hastalanarak ölecektir.

Şehzade Mustafa’nın öldürülmesini haksızlığa uğramasını, Hünkar’ın  Hürrem Sultan’ın ve Rüstem’in oyunlarına gelerek kararlarını sağlıklı bir şekilde verememesi bir vatandaşımızı çileden çıkarmış olmalıki Savcılığa suç duyurusunda bulunarak Hünkar Sultan Süleyman’ın Padişağlığının alınmasını Şehzade Mustafa’nın İtibarının geri iade edilmesini talep etmiş. İlk duyduğumuzda bu vatandaşımızın suç duyurusunda bulunarak Sultan Süleyman’ı İhbar etmesi komik geliyor fakat şunuda unutuyorki eskilerde Türk vatandaşlarına ve Ülkesine büyük zararlar veren genç insanların idamlarının altına imzalarını atan , kanlı Darbelerde söz sahibi olanların dahi yargılanamadığı Adaletin tecelli etmediği bir Ülkede 1494-1566 yılları arasında gerçekleşmiş bu olaylar karşısında ne yapmalarını bekliyor ki?

Bu haksızlık karşısında sessiz kalamayan vatandaşımızın suç duyurusunda bulunarak Kanuni Sultan Süleyman’ın Padişahlığının düşürülmesini istiyor fakat bunun için neredeyse 500 yıl önce yaşamış bir Padişağa nasıl Darbe yapıp onu o tahtan indireceğiz ki?  Tabi bu biraz kulağa komik geliyor:) fakat tüm bu olanlara maruz kalan Mazlum Şehzade Mustafa için bu karar beklenen , istenen bir karar olurdu.

6 Kasım 1494 Trabzon’da Dünya2ya gelen Kanuni Sultan Süleyman 72 yaşında 7 Eylül 1566 Felç geçirdikten sonra  beyin kanamasından Zigetvar’da sefer sırasında  ölmüştür.  Babası 1. Selim’in ölümünün ardından 30 Eylül 1520’de  25 yaşının sonlarına sonra tahta çıkmıştır. Kanuni Sultan İstanbul, Süleymaniye Cami mihrabı önündeki türbesinde dir.

Kanuni Sultan Süleyman için oğlu Şehzade Mustafa’nın yazdığı Mektup

Hünkarım, Ey Canum babam,
Bu satırları okuduğunuza göre siz kendi kalbinizi söküp attınız
bense bu yalan dünyadan göçüp gittim.
Size bir babanın evladına kıydığı bu zalim dünyayı bırakıyorum
Zira ikbal ve iktidar uğruna babasının canına kastetmiş bir zalim
olarak yaşamaktansa, bir mazlum olarak ölmeyi eylerim”

Hürrem Haseki Sultan ne zaman nasıl öldü? Önce Süleyman mı öldü? yoksa Hürrem Sultan’mı Öldü?

Hanedanlıkta her zaman söz sahibi olan Hürrem Sultan’ın  gerçek adı  Alexandra Anastasia La Rossa / Lisowska‘dır  1500, 1506 yılları arasında Rutenya-Lehistan’da Dünya’ya gelmiştir. Osmanlı Türkçesinde Hürrem Sultan’ın adı خرم سلطان
Avrupa ülkelerinde Hürrem Sultan Roxelana adı ile bilinir.  Sarayın Haremine getirildikten sonra bir süre sonra Ciğan Padişağı Kanuni Sultan Süleyman’ın aşkını kazanıp onların değimiyle Cennetine girdikten bir süre sonra Hünkar Sultan Süleyman’ın Nikahlı zevcesi olmuştur. Haseki Sultanlıktan sonra oğlu 2. Selim’in tahta çıkmasıyla Valide Sultan oldu. Fakat Kanuni Sultan Süleymandan önce ölen Hürrem oğullarının tahta çıkması ve Valide Sultan olmak için onca entrika çeviren Haseki Hürrem Sultan Valide olduğunu göremeden 8 yıl önce 15 Nisan 1558’de vefat etti öldü.

hurremsultan
hurremsultan

Hürrem Sultan Neden Öldü?

Haseki Hürrem Sultan’ın tam olarak nasıl öldüğü bilinmiyor. Bazı kaynaklar zeğirlenerek öldüğünü iddaa ederken bazıları kadın hastalıkları ile ilgili kötü bir hastalıktan öldüğünü iddaa ediyorlar. Hürrem’in ölümü Kanuni Sultan Süleyman için çok ağır olmuştur. Hürrem’in ölmesi Padişahta derin acılara sebeb olmuşrur. Bu Dönemde Sultan Süleyman İran’da bir şehrin adını Hürremabad olarak değiştirmiş ve hala bu şehrin adı Hürremabad’dır.

Hünkar Sultan Süleyman Hürrem’in ölüsünün Süleymaniye Camisinin avlusuna gömdürür bir süre sonra bu mezar Türbe olarak değiştirilir Padişah Sultan Süleyman tarafından.

7 Eylül 1566 yılında Beyin kanamasından ölen Padişah Sultan Süleyman 72 yaşında Hürrem Sultan’dan 8 yıl sonra vefat ediyor. Kanuni Sultan Süleyman öldükten sonra  Hayatta olan tek evladı Selim tahta geçiyor.

Hürrem’in Çocukları Ne Zaman ve Neden Ölüyorlar?

Şehzade Mehmed:  Hürrem Sultan’ın En büyük oğlu olan Şehzade Mehmed Mahidevran Sultan tarafından verilen emirle hastalık bulaştırılarak 1543 yılında öldü 1521 Doğduktan tam 22 yaşında ölmüştür. Tabi gerçek Kanuni Sultan Süleyman Tarihinde farklı sebeblerden dolayı öldüğüde söylenmektedir.

mihrimah-sultan.nazarca-com
mihrimah-sultan.nazarca-com

Hürremin Kızı Mihrimah Sultan Ne Zaman Neden  Öldü

Mihrimah Sultan 1522 yılında doğmuş 1574 yılında 56 yaşında hastalanarak öldüğü söylenir. 17 yaşında evlendiği Rüstem Paşa’dan Dünya’ya gelen kızları  Ayşe Hümaşah Sultan’dan sonra iki erkek evlat Dünya’ya getirdi. Ölümüne kadar sarayda ya da şimdiki adıyla Pahitahta kardeşi Padişah 2. Selim’in danışmanlığını yaptı. Annesi Hürrem Sultan öldüğü için Pahitahtın Valide Sultan’ı gibi görülmekteydi. Çok naif ve kırılgan olan Mihrimah Sultan Kardeşi Selim’den sonra ailede en son hayatta kalanlardan biri oldu.  Rüstem paşa 20 yıllık vezirlik hayatında sadece 2 yıl Vezirlikten uzaklaştırılmış fakat sonra yine Vezir olmuştur.

Hürrem Sultan’ın 3. çocuğu Şehzade Abdullah Ne Zaman Öldü?

5123 yılında Hürrem Sultan’dan Dünya’ya gelen Şehzade Abdullah 2-3 yaşlarında bir bebekken öldü.

Şehzade Selim (Padişah 2. Selim ) Ne Zaman Nasıl Öldü:

Hünkar olabilmesi için Annesi Hürrem Sultan’ın tüm mücadelelerinden sonra annesi Hürrem Sultan’ın ölümünden 8 yıl sonra babası Kanuni Sultan Süleyman ölünce tahta çıkmıştır. 1524’te doğan Şehzade Selim mihrimah’tan 4 yıl önce hastalanarak ölmüştür. Sokollu Mehmed Paşa en güvendiği insanlar içinde olmuştur hep . 2. Selim padişah olarak tahta geçtiğinde Sokollu Mehmed Paşa’yı Vezir ilan etmiştir. Padişah olduktan sonra Osmanlı’da bir çok seferler kazanmış büyük başarılara imzasını atmış büyük eserler yaptırmış bir Padişah olarak bilinir. Hasekisi Nurbanu Sultan’dan sonra 2. bir Haseki Sultan’ı Selimiye Sultan’ı zevcesi olarak almıştır. Nurbanu Sultan’dan 3 kızı , 2 oğlu olan 2. Selim .  Selimiye Sultan’danve diğer iki Cariyelerinden toplamda 12 çocuğu olmuştur. 8 erkek 4 kız babası Şehzade Selim 50 yaşında vefat etmiştir.

Hürrem Sultan’ın oğlu Şehzade Bayezid Ne zaman Neden öldü?

1525 yılında Dünya’ya gelen Şehzade Beyazıd biz Beyazıd diye söylüyoruz fakat gerçekte Bayezıd’tır. 1561 yılında İran/Kazvin’de babası Sultan Süleyman tarafından  cellatlara 5 oğluyla beraber boğularak öldürülmüştür.  Bayezid ve 5 oğlu Şehzade Mustafa’nın ölümünden 8 yıl sonra Sultan Süleyman’ın kendi kanından olan Hanedan mensubu Şehzade ve torunlarıyla beraber  öldürtüğü kişi sayısı 8 olmuştur.  Annesi Hürrem Sultanın desteğine güvenen ancak Hürrem Sultan’ın ölümünün ardından çaresiz kalan ablası Mihramıh’ında Selime destek olmasıyla  Bayezıd henüz daha babası Sultan Süleyman hayatta olmasına rağmen kardeşi Şehzade Selim ile taht kavgasına tutuşmuş ve ordusuyla Pahitahta yürümüştür. Şehzade Beyazıd Şehzade Selim tarafından İran’a kadar kovalanmış ve canını zor kurtararak İran Şahına sığınmıştır. Babasının kendini affedeceğini uman Bayezıd İran şahının sarayında Babası Kanuni Sultan Selim’in cellatları tarafından 5 tane oğulları ile beraber boğularak öldürülmüştür.

Hürrem Sultan’ın oğlu Cihangir Ne  zaman Neden Öldü?

1531 yılında doğan Şehzade Cihangir fiziksel olarak engelli olarak Dünya’ya geldi. Çoz az Sefere katılabilen Cihangir kardeşleri arasında en çok sevdiği Ağabeyi Şehzade Mustafa’nın Sultan Süleyman tarafından boğdurularak öldürülmesine dayanamayıp çok büyük üzüntüler içine girerek yemekten içmekten kesilmiş ve hastalanarak 1553 tarihinde Şehzade Musatafa’nın öülünden çok kısa süre üzüntüden hastalanarak 22 yaşında Halep’te ölmüştür.  Cihangir’i çok seven Kanuni Sultan Süleyman Cihangir’in öümünden sonra bir semte Cihangir adını vermiştir.

Tarihte yazanları kurgulayan Muhteşem Yüzyıl Senaristleri eğer Tarihe göre haraket edeceklerini varsayarsak görünen o ki Muhteşem Yüzyıl’da daha çok ölümler ve kayıplar yaşanacaktır. Burdaki Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’dan Hanedanlığın geleceği hakkındaki bilgileri sizlerle paylaşırken önümüzde daha bir çok bölümde gözyaşı dökeceğimizi gösteriyor. Günümüzde artık Hanedanlıklar olmasa da entirikalar diz boyu.  Sizlerinde Muhteşem Yüzyıl hakkında  yorumlarınız varsa lütfen alta yazınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz