Örgü Modelleri Bebek Örgüleri MERİNO KUZU YÜNÜNDEN BEBEK HIRKA

MERİNO KUZU YÜNÜNDEN BEBEK HIRKA

539
merino-kuzu-yununden-bebek-hirkasi-videolu-yapimi
merino-kuzu-yununden-bebek-hirkasi-videolu-yapimi

Robası 3 Ajur arttırılmalı 2 renkli, Merino Kuzu Yününden Cepli Bebek Hırkaların dan çok güzel bir model tarifi ile Kışlık Örgü Bebek Yelek Nasıl Yapılır? videosu.

Robalı Hırka da Kullanılan ipin içinde Merino kuzu yünü var. Bu ip İnce ama çok güzel Kışlık Örgüler Yapılıyor. Bakmayın ipin ince olduğuna, yün ip olduğundan çok sıcak tutuyor.

Videonun başında Elif Hanım’ın gösterdiği model dediğim ip ile örülmüş. 3,5 no şişler kullanılmış. 1 yaş bebeğim kullanacağı ölçülerde örülmüş.

yun-kuzu-ipinden-2-renkli-bebek-orgusu
yun-kuzu-ipinden-2-renkli-bebek-orgusu

Sizler aynı ipi Bulamazsanız 250 metre uzunluğunda, 100 gram ağırlığında Nako Elit Baby ya da Alize Baby Best ipleri ile örebilirsiniz.

Yakadan başlanan artırmalarında 3 Ajur çalışmaları ile yapılan bir model. Bu Ajurlu Artırma çalışmasına Roba da 3 arttırmalı Ajur modeli diyebiliriz.

Hırkanın yaka kol ve etek ucu çalışmaları farklı bir renk ile yapılmış. isteyenler aynı renk ile ya da tamamını tek renk yapabilirler ya da bu model Bebek Hırkası gibi 2 renk ile öre bilirler.

Örgüde iki renk iple etek ucu ucu Yakası ve oval kenarlı cepleri pirinç örgü ile örülüyor.

Elif Hanım modeli örerken ince iple, ince şiş kullanmasına rağmen modelin boy uzunluğu 29 buçuk santime ulaşmış. 1 yaş bebekler için ideal boy.

Kol altından, kol altına da genişliği 25,5 olarak ölçülmüş. Kol uzunluğunu istenilen uzunlukta yapabilirsiniz.Ama illaki ölçü istiyorsanız onun ölçüsü de kol altından itibaren kol ucuna kadar toplamda 16, buçuk santim.

Yaka Ucundan Pirinç Örgü ile Yaka Başlaması,Roba Anlatımı

Yaka başlangıcı için Hırkaya 76 ilmek atılarak başlanır. Pirinç örgü bilmeyenler için videoda pirinç örgünün yapılışı da gösteriliyor.

Yakayı 6 sıra ördükten sonra 7. sıraya geldiğinizde bir ilik çalışması yapın. İlik çalışmasını Kız bebek Hırkası için yapanlar varsa örgünün düz tarafında sıra sonunda 4 ilmek kalınca yapın.

3-lu-ajurlu-bebek-hirka-robali
3-lu-ajurlu-bebek-hirka-robali

Erkek bebek hırkası örüyorsanız eğer o zaman da şimdi örgünün son sırasında yani 7. sırasında örgü başında yapabilirsiniz.

Şimdi yeni renge geçerek hem model kurulacak, hem de roba ayrımları yapılacak.

Ön bedenler için 15 ilmek, kollar için 10 ilmek, arka içinde 22 ilmek, Roba ayrımlarının arasında hep 1 tane düz ilmek olacak.

İlk ve son 7 ilmek örgü boyunca hep pirinç örgü ile yapılacak. Burası yelek kenar patları oluyor. Ortada kalan diğer bütün ilmekler yani Hırka düz örgü ile örülecek.

Roba artırmalarını 3’lü Ajur çalışmaları ile yapıyoruz, bittiği zaman tekrar yeni üçlü Ajurlara başlayarak bu şekilde 6 defa arttırma uygularız. yani 6 x 18 arttırma oluyor.

Burada biraz daha Kalın ip ile kalın örgü ipi ile daha doğrusu 4 ya da 5 numara şişle bu modeli yapanlar, 3 yaşlarına kadar çocukları öre bilirler.

O zaman 6 değil de 7 kez arttırıp yani 7 x 3 ile 21 arttırma yapılır. Artık Kolları örmenin vakti.

Pirinçli Örgülü Hırkada Kollar ve Hırkanın Gövde Örülmesi

Hırkanın kullanımına başladığında ilk önce 20 sıra örün her iki taraftan 1’er ilmek kesin sonra 10 sıra daha örün, yine her iki taraftan ilmek kesin.

10 kez ördükten sonra bir kesim daha yapın. 16 sıra örün ve son kesim ile kolların pirinç örgüsüne başlayın.

2-renkli-merino-yun-orgu-hirka
2-renkli-merino-yun-orgu-hirka

Gövde Bölgesine geçiş yaptıktan sonra yine beyaz renk ile düz örgü Örmeye devam edilir. Bel lastiğine geldiğinizde bel lastiğinin pirinç örgüsü ile 5-6 sıra yaparak tamamlayın.

Bebek Hırkasının cepleri ve pirinç örgüsü ile yapılıyor. Her iki kenardan oval bir verev yapılarak, şirin bir cep elde ediliyor.

cepli-merino-yunden-bebek-orgu-hirka
cepli-merino-yunden-bebek-orgu-hirka

Bu cepler iğne ile Hırkanın ön parçaların üzerine dikebilirsiniz. Sonra ceplerine de birer düğme ile süs yapabilirsiniz.

Modelin Tarifi için Bebeğim örgülerim kanalının sahibi Elif Hanım’a çok teşekkür ederiz, emeklerine sağlık.

Merino Kuzu İpinden Bebek Hırkası

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz