isparta-kuyucak-lavanta-diyari-lavanta-bahceleri
isparta-kuyucak-lavanta-diyari-lavanta-bahceleri

Lavanta diyarı Kuyucak, Isparta ilinin son zamanlarda en çok bilinen ve takip edilen yeri oldu. Sosyal medyanın gücü tam da burada ortaya çıktı. Bundan yaklaşık 3 yıl kadar öncesine kadar kimse lavantaların nerede geldiğini bile bilmezdi.

Ancak o eşsiz manzarayı gidip görenlerin paylaştığı resimler ile Kuyucak bir anda turizm cennetine dönüştü. Yerli ve yabancı pek çok turist kilometrelerce öteden sırf bu güzelliği görmek için geliyorlar.

Öyle ki Lavanta Örgülere bile ilham veriyor.Örgü Lavanta Lif Modeli tarifinde bunu görüyoruz.

 Bu sebeple bir ön bilgi olması bakımından Lavanta Çiçekleri diyarı Kuyucak hakkında bir şeyler söyleyelim. 

kuyucak-isparta-lavantalar
kuyucak-isparta-lavantalar

Kuyucak, Torosların eteğinde kurulmuş olup, Isparta’ya bağlıdır. Köyün etrafındaki yamaç ve ovaların tamamı lavantalar ile kaplıdır.

250 kişilik nüfusu ile küçücük bir köy olan Kuyucak’ı tüm dünyaya işte bu lavanta tarlaları duyurdu. Soğuk bir iklime sahip olduğu için toprakları kurak ve verimsizdi.

lavanta-diyari
lavanta-diyari

Bu sebeple boş kalmasındansa lavanta fideleri ekmişler. Bu lavantalar öbek öbek o kadar güzel çoğalmış ve kokusu tüm köyü kaplar hale gelmiş. 3 bin hektar alana yayılmış lavantalar ile Avrupai bir köye dönüşmüş durumda. 

Lavanta Diyarı Nasıl Bu Kadar Büyüdü 

Lavanta diyarı nasıl bu kadar büyüdü sorusunun cevabı için başlangıcına bakmak gerekir. 1975 yılında 450 kök ile ilk lavanta ekimi yapılmış. 30 aile sadece kendi bahçelerine ekmişler.

Zamanla ticaretinde gelişmesiyle tüm köy lavanta ekmeye başlamış ve her yer lavanta tarlasına dönüşmüş. Üretim amaçlı kurulan bu köyde zamanla lavanta ekimi çok daha artmış ve lavanta üretiminin neredeyse tamamını sağlar duruma gelmiş. 

Gıda, kozmetik ve ilaç sanayisinde bolca kullanan lavanta, Kuyucak köyü sayesinde ekonomiye ve kasabaya ciddi gelir kaynağı olmuş. 

isparta-kuyucak-lavanta-diyari
isparta-kuyucak-lavanta-diyari

Tüm bunlar bu kadar basit ve plansız olmadı tabi ki. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gelecek Turizm’de adındaki kalkınma programı çerçevesinde, dünyada ki bazı kuruluşlar yardımıyla da bu dönüşümün mimarı olmuştur.

Sonuç olarak da işte o kuru, çorak topraklar 3.000 hektarlık bir lavanta tarlasına dönüşmüş ve Kuyucak köyü turizme kazandırılmıştır. 

Kuyucak Köyüne Ne Zaman ve Nasıl Gidilir

Lavantalar, haziran ayında sıcakların başlamasıyla birlikte çiçek açmaya başlar. Temmuz ayı gibi hafiften morarırlar. Çiçeklerin açmasından itibaren yaklaşık 2 ay süren bu sürecin sonunda o eşsiz görüntü ortaya çıkar. 

Ağustos ayı başında hasat edilmeye başlandığı için en uygun zaman Temmuz ayının ilk iki haftası gibi duruyor. Kuyucak köyünü ve lavanta tarlarının o muhteşem görüntü ve kokusunu mutlaka ziyaret edin. 

ısparta-kuyucak-lavanta-bahceleri
ısparta-kuyucak-lavanta-bahceleri

Kuyucak köyü, Isparta havaalanına 21 kilometre mesafededir. Ancak havaalanında dolmuş ve otobüs benzeri bir şey olmadığı için taksiyle köye ulaşmanız gerekecektir.

En kötü şehir merkezine taksiyle giderek oradan dolmuş vasıtasıyla köye ulaşabilirsiniz. Otobüsle gitmek için de otogara indiğinizde Keçiborlu ilçesine giden servis ya da otobüslere binebilirsiniz.

Oradan da minibüs ile Kuyucak köyüne ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel araç ile gitmek isteyenlerde Burdur gölüne kadar gidecekler. Oraya çok yakın mesafede olan Kuyucak köyünün tabelalarını göreceksinizdir. 

Kuyucak Köyünde Yapılacaklar 

Kuyucak köyüne gidiş amacımız aslında çok belli. O mis kokulu ve eşsiz görüntüde ki lavanta tarlarını canlı gözlerle görmektir. Fotoğrafçılar için bulunmayacak bir mekandır.

kuyucak-lavanta-tarlalari-turkiye
v

Geniş ovaları ve Torosları lavantalar eşliğinde kadraja alabilirler. Kuyucak köyünde otantik ortamlarda köylülerin el emeği ürünleri ile kahvaltınızı yapabilirsiniz. 

Lavanta çayı, lavanta balı gibi ürünleri mutlaka deneyin. Köyü yürüyerek veya bisiklet ile gezerek huzurlu dakikalar geçirebilirsiniz. Rehberli turlara katılarak köy ve lavantalar hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. 

lavanta-diyari-kuyucak
lavanta-diyari-kuyucak

Kuyucak’ta Ne Yenir 

Köylerde ağırlıklı olarak Gözleme ve Çay bulunur. Çünkü yapımı en kolay ve zahmetsiz şeylerdir. Daha kapsamlı bir şeyler yemek için ise 2 yerden bahsedebilirim. Bunlardan bir tanesi Kadın girişimcilerin kooperatifidir. Konumu biraz içerlerde kalıyor.

isparta-kuyucak-yemekleri
isparta-kuyucak-yemekleri

Bilmeyen zor bulur ama destek alınabilir. Orada girişimci kadınların yaptığı ev yemeklerini tadabilirsiniz. Haşhaşlı kaymaklı sarma ve lavantalı muhallebiyi şiddetle yemenizi öneriyorum.

kuyucak-kuyu-tandir-et-yemegi
kuyucak-kuyu-tandir-et-yemegi

Bir diğer nokta ise Lavanta kokulu isminde bir kafe. İsminin kafe olduğuna bakmayın. Burada etin her türlüsünü bulabilirsiniz. Izgara çeşitleri,Tandır, ve saç kavurma yiyebilirsiniz. Ancak erken gitmelisiniz, aksi durumda akşama doğru yemek bulamayabilirsiniz. 

Kuyucak Konaklama İmkanları 

Kuyucak konaklama imkanları gün geçtikçe artmaktadır. Sosyal medya etkisi ve Lavanta ticaretinin ciddi boyutlara ulaşması ile birlikte yerel halk evlerini otellere çevirir oldu.

Turistlerin her geçen gün ilgisi artmasıyla birlikte konaklama ihtiyacı yetişmeyecek gibi duruyor. Butik otellere çevrilmiş evler gibi küçük çaplı otellerde yapılıyor. En çok dikkat çeken konaklama yerleri hakkında kısa bir bilgi verelim. 

Ama şunu da belirtelim. Burada yer alan konaklama yerleri Kuyucak köyünde yer almaktadır. Dilerseniz çevre ilçe ve köylerde de konaklama imkanları mevcuttur. 

Lavanta Villa 

Lavanta ve gül bahçeleri ile donatılmış olan Lavanta Villa’nın toplam 24 odası bulunmaktadır. Peyzajı ile gelenleri büyüleyen ve hizmeti ile büyüleyen bir butik otel. Doğayla iç içe ve sakinliği arayıp, üstüne bir de enfes lavanta ve gül kokuları arıyorsanız doğru adres burasıdır. 

Aliye Garden 

Türkiye’nin lavanta bahçesi Kuyucak köyünde sonradan restore edilip dönüştürülen bu şirin butik otel ihtiyacınızı karşılayacak düzeydedir. Köy evinden dönüştürülen bu butik otelde Banyo, tuvalet, televizyon ve wi-fi gibi tüm imkanlar mevcuttur. Doğaya uygun olarak restore edilen bu aile işletmesini tercih edebilirsiniz. 

Isparta Lavanta Köyü

Daha Fazlasına Bakabilirsiniz..
BALAYINI KIBRIS’TA GEÇİRMEK
yurtdisi-kibris-balayi-tatili-otelleri-fiyatlari

Bu hayatın sadece bir kez yaşanıyor olması, balayını Kıbrıs’ta geçirmek Devamına Bak

TÜM GÜZELLİKLERİYLE ESKİŞEHİR GEZİLECEK YERLER VE MİLLİ PARKLAR
eskisehir-gezilecek-yerler-milli-parklar-fiyatlar

Türkiye doğal ve yapay güzellikleriyle gezilecek yer bakımından en zengin Devamına Bak

YEŞİLİN HER TONUNA SAHİP OLAN GÜZELLİKLERİ İLE TRABZON
trabzonda-nereleri-gezmeli

Türkiye’nin en yeşil bölgelerinden olan Karadeniz’in incisi Trabzon yaylaları, piknik Devamına Bak

ERDEK TÜRKİYE’NİN ÖNEMLİ TURİZM MERKEZİ
erdek-balikesir-turizm-merkezi

Türkiye'nin ilk sayfiye yerlerinden biri olan Balıkesir ilçesi Erdek Otelleri, Devamına Bak

MERSİN KIZKALESİ GEZ,GÖR, EĞLEN VE MUTLU OL
mersin-kiz-kalesi-gezilecek-yerler

Mersin Kızkalesi Konumu,Gezilecek Yerleri,Yapılacak Şeyler,Efsanesi . Mersin Kızkalesi mevkiinde sahile 600 metre Devamına Bak

EVCİL HAYVAN GÖTÜRÜLÜBİLEN OTELLER TESİSLER
evcil-hayvan-goturulen-oteller-tesisler-tatil

Türkiye de Hayvan Dostu Oteller,Tatil Köyleri,Tesisler.Evcil Hayvan Kabul Eden Oteller .Kedi,Köpek,Kafesli Devamına Bak

ÇEŞME GEZİ LİSTESİ-GEZ,GÖR,YE,EĞLEN,TANI VE BİL
cesme-ne-yenilir-kalinir-eglenilir-gezilir

Çeşme Gezi Rehberi. Evet Çeşme Gezi Listesin de Çeşme de Devamına Bak

KARAVAN TATİLİ ROTASI- KARAVAN,ÇADIR KAMP VE PARK ALANLARI
turkiye-karavan-cadir-kamp-ve-park-alani-tatili

Karavan ve Çadır Tatili. Her tatilci mutlaka bir karavan tatili ve Devamına Bak

BODRUM TATİLİNDE AİLE İÇİN EKONOMİK TATİL ALANLARI
turkey-bodrum beach

Aile İçin Bodrum da Ucuz, Ekonomik Tatil Alanları ,Tesisleri,ve Alternatif Tatil Mekanları Devamına Bak

TÜM GÜZELLİKLERİ İLE İSTANBUL BÜYÜKADA
istanbul-buyukada-gezi

Büyükada konumu ve tarihi ile hem İstanbul’un hem de prens adalarının Devamına Bak

BALIKESİR ÖREN HARİKA BİR TATİL BELDESİ
balikesir-oren-akcay-sarimsakli-gezi-tatil

Balıkesir Ören Burhaniye’ye bağlı bir mahalledir. Deniz kenarında harika bir kumsalı olan Devamına Bak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz