KUM VE SU SAATİ ŞİŞEDEN NASIL YAPILIR
siseden-kum-saati-odevi-yapma

KUM VE SU SAATİ ŞİŞEDEN NASIL YAPILIR


Fizik Ödevi: Evde Plastik Şişelerden Kum ve Su saati yapılışı 

Okulda öğretmenlerin Evde Su saati ve Kum saati yapın ödevlerinde öğrenciler için Nasıl Kum saati yapılır Resimli anlatımı. Fizik ödevi Kum Saati yapım aşamaları için lütfen resimleri inceleyiniz ve açıklamaları okuyunuz.

Kum saati malzemeleri nelerdir? İki tane aynı çeşit ve aynı boyda su yada içecek plastik şişesi. Renkli kum( kırtasiyelerde küçük paketler halinde satılıyor ya da kendiniz ince elenmiş kumu kuru gıda boyası tozu ile karıştırabilirsiniz.

Onun yerine tuzda kullanabilirsiniz şişeyi renkli tercih edersiniz fakat bir süre sonra tuz nemlenme yapar. Tuz kullanacak olanlar ödevlerini öğretmenlerine gösterdikten bir süre sonra nemlenme olabileceğini bilmeliler.

Şişelerin altına ve üstüne denge sağlamak ve daha hoş görünmesi için karton mukavvadan veya oluklu kartonlardan çember şeklinde karton kesmeliler fakat Eva kağıdı da kullanabilirsiniz.

Eğer ödeviniz su saati yapmaksa aynı teknikle içine bir sıvı koyarak yapabilirsiniz. Fakat şişenin kapağına açacağınız delik çok fazla büyük olmamalı. Su saatinin içine gıda boyasını renklendirmek ve sıvılaştırmak için biraz su koyarak yapabilirsiniz.

siseden-kum-saati-odevi-yapma
siseden-kum-saati-odevi-yapma

kum-saati-nelerle-nasil-yapilir-1
Öncelikle şişelerden 1 tanesinin kapağını sivri bir şeyle deliniz. Gerekirse burada bir yetişkinden yardım talep ediniz çocuklar.
kum-saati-nelerle-nasil-yapilir-2
İki şişe aynı olmalı ve tam ortalarından aynı yerlerinden resimdeki gibi kesmelisiniz. 1 litrelik fanta kola şişelerinden kullanabilirsiniz.
kum-saati-nelerle-nasil-yapilir-3
Şişelerin ağız bölümlerini kullanacağız. Karton üzerine şişenin genişliğinde çember çiziniz
kum-saati-nelerle-nasil-yapilir-4
Kartondan kestiğiniz çember ve yuvarlak kartonu birbirine resimdeki gibi yapıştırınız.
kum-saati-nelerle-nasil-yapilir-5
Şişeler den 1 tanesinde kapak olacak tam şişelerin ağızlarını denk getiriniz ve renkli bantlarla hava almayacak şekilde güzelce bantlayınız. Kartonları şişelerin altına temizce yerleştirip yapıştırınız. Burada dikkat etmeniz gereken nokta su saati yapack olanlar karton yerine kavanoz kapağı kullanabilir ya da iki küçük şişe kullanırlar ve kesmelerine gerek kalmaz.

siseden-kum-saati-odevi-yapma
siseden-kum-saati-odevi-yapma

Kum ve Su saati hakkındaki Ansiklopedik kısa bilgiler

Kum saati Arapların, su saatini Mısır ve Mezopotamyalıların bulduğu ileri sürülür. Kum ve su saatleri Çin’de de kullanılıyordu. Asya Türkleri bu iki saat türünü de kullandılar. Gerek kum saati, gerek su saati, birbirine bitişik iki kaba ko­nan kum ya da suyun, bir kaptan diğerine akması esasına dayanırdı.

Su ya da kumun bir kaptan öteki kaba aktığı sü­re eşit aralıklı bölümlere ayrılıyor, bunların süresi belli bir zaman bölümünü gösteriyordu. Su ve kum saatleri İslam ülkelerinde 16. yüzyıl sonlarına kadar kullanıldı.

Evlerde su ve kum, medreselerde, kütüphanelerde, daha çok gündüz çalışılan yerlerde güneş saati kullanıldı. Güneş olmadığı gün­ler de kum ve su saatleri daha çok uy­gulanırdı. Ayrıca geceleri, ayın ve yıl­dızların hareketlerine, ışık sürelerine dayanan gece saatleri de kullanıldı.

This Post Has 6 Comments

 1. ekin

  harik çok tşk

 2. ayla

  ya daha iyi anlatın hiç bişey anlamadım :)

 3. cennet

  bu şişeler 1l lik kola şişesimi

  1. Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu

   evet

 4. beren

  güzel bn yaptım süper oldu

Bir cevap yazın