KEÇE BAŞLANGIÇ ÖNERİLERİ
basit-kece-hayvan-figuru-calismasi

KEÇE BAŞLANGIÇ ÖNERİLERİ


Kolay Keçe İşleri    Acemiler İçin Basit Keçe Örnekleri

Keçe işlemeye hevesiniz var fakat nerden başlayacağınızı ne yapaağınızı bilmiyorsanız ilk önce aşağıdaki gibi basit acemiler için bir başlangıç olacak Keçe El İşleriyle başlayabilirsiniz. Tiftik keçe ya da ıslama keçe yöntemleri elinizi keçe işlemeye yatkınlaştırdığınızda daha ileriki zamanlarda geçiş yapabilirsiniz.

Keçe ıslamadaki bence en kolay ıslak keçeleme top dediğimiz küçük keçe toplar elde ederek bunlardan çeşitli ev aksesuarı ve takı gibi şeyler yapılıyor. Bir çok insan acemi olarak merakla başladığı keçe işleme sanatını bir süre sonra hobi olmaktan çıkararak ek kazanç sağlayabiliyor ve keçelerden yaptığı ürünlerin satışını yaparak evinin geçimine katkıda bulunabiliyor.

Öncelikle sizi bıktırmayacak zorlamayacak basit keçe işleriyle başlıyarak her geçen gün bu işte kendinizi daha da geliştirebilirsiniz.  Özellikle yaz aylarının yaklaşmasıyla çeyizinde keçe el işleri olmasını isteyen mustakbel gelin adayları yılın bu zamanlarında bir yandan heyecanla düğünlerinin telaşında bir yandan eksik çeyizleri tamamlamaya çalışıyorlar.

Çok eskilerden keçe daha çok kırsal kesimlerde semercilik gibi sanat dalında kullanılıyordu. Güneydoğu ve Doğu Anadoluda hala bir çok köyde kalın keçelerden sedir örtüleri olarak faydalanırlar. Bu sedir örtüleri keçelerin kalınlıkları ortalama 1 santim kalınlığında ve osmanlı motiflerini, halı motiflerini çağrıştıran geometrik desenlerden oluşur.

Keçe kumaşı seçerken öncelikle yapacağınız şeye en uygun kalınlıkta keçe seçmelisiniz. Unutmayın ki en küçük arta kalan keçelerinizden dahi bir çok şey yapabilirsiniz. Altaki basit keçe işleme çalışmalara bakalım neler kullanılmış ve nasıl çalışılmış.

basit-kece-hayvan-figuru-calismasi
basit-kece-hayvan-figuru-calismasi

Bu şekilde Anne Ördek ve yavru ördekleri güzel bir kumaşın üzerine dikerek ya da yapıştırarak şirin bir Pano elde edebilirsiniz. Bebek ya da çocuk odasında kırlentlerin üzerine dikerek çok şirin bir Kırlent elde edebilirsiniz.  Burdaki keçe hayvan figürü çalışmasında ince keçe ve yalancı oyuncak gözü kullanılmış. Yalancı oyuncak gözü kırtasiyelerde satılıyor.

felt-flawer-nazarca-com
felt-flawer-nazarca-com

İsterseniz arkasına tel toka ya da lastik takarak toka olarak kullanın isterseniz arkasına bir çengelli iğne takıp evinizin dekorasyonu için perde toplamada, Kırlent üzerinde, Giysilerde bir çok şekilde kullanabileceğiniz güzel bir keçe çiçek çalışması. Küçük keçe kumaşlarınızı değerlendirmek içinde bir seçenek. Ortasına metal düğme yoksa renkli düğme, pul, boncuk vs işliyebilirsiniz. Keçe El İşleri daha fazlasına burdan bakınız.

This Post Has 2 Comments

  1. volkan

    Emeğinize sağlık sizi tebrik ediyor kutluyorum başarılarının devamını diliyorum

    1. Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu

      Çok sağolun Volkan bey :)

Bir cevap yazın