Hobi KARTONDAN ÖDEV İÇİN PANDA ŞEKLİNDE SAAT YAPILIŞI

KARTONDAN ÖDEV İÇİN PANDA ŞEKLİNDE SAAT YAPILIŞI

2020
Panda Saat

1.2. ve 3. sınıflar için Ev ödevi Evde Kartonla Saat Yapma için bizde bugün çocuklarla Kartondan Panda Şeklinde Saat Yaptık. 10 gün önce küçük kızım için Mukavva Kartondan Çiçek Şeklinde Saat yapmıştık.

Yani sizin anlayacağınız 3 çocuk Annesi İlköğretim 2. sınıf Öğrencisi kızım Nazar (7.5 yaşında)  alttaki 1. resimdeki siteme ismini veren en küçük yavrum 2. kızım.

Diğer kızım Masal o da 3. sınıf öğrencisi (9 yaşında ) Resimlerde gördüğünüz saati aslında 3. Sınıf Saat Yapma ödevi için ona yaptık. Fakat küçük kızım Saatle resim çektirmek isteyince ablası onu kıramadı.

En büyük çocuğum Oğlum Gurur o da 6. sınıf Öğrencisi ve 11 yaşında. Yani sizin anlayacağınız toplamda Gurur için İlkokul 3. sınıfa kadar 3 kez

Masal için bu yaptığımız ile beraber 3 kez. Nazar içinde 2 kez toplam da 8 kez bunca yıldır her sene bir çok şeyle Saatler yaptık. Kartondan Saatler, (bakınız) Ped Tabaktan Saatler, Cd ile yapılan Saatler , Süt Kutusundan Saat hatta 3 d 3 Boyutlu saatler dahi yaptık.

Gelelim bugün yaptığımız Saati nasıl yaptığımıza. Maalesef yapım aşamalarını evin berbat hali sebebiyle çekemedim :)

Malum bir yandan sitelerim ile ilgilendim, bir yandan akşam yemek hazırlığı, arada küçük kızım Nazarı almak için okula gittim geldim.

Yani gün içinde biraz yapıp biraz kurumasını beklemek zorunda kaldık. Bakalım Masal yarın okula götürecek Öğretmeni Bana Pardon!! ona ne not verecek :)

Şimdi anlaşılacak bir şekilde tüm detayları sizler için adım adım yazacağım. Buyrun kolay gelsin.

Öncelikle ben karton kutu kartonu kullandım. Tabi siz onun yerine Fon kartonu ya da Mukavva Karton kullanabilirsiniz.

Tam boy Beyaz fon kağıdı ya da tam boy Mukavva kartonu tam gelecektir.

Öncelikle düzgün bir 8 rakamı çizmemiz gerekiyor.

Ben bunun için bir tane pasta tabağı ve bir tane biraz daha büyük olan yemek tabağı kullandım. Çünkü resimlerde gördüğünüz gibi Pandanın başı daha küçük olacak.

Siz isterseniz el ve ayakları yapmadan Kardan adamdan Saat yapabilirsiniz de

Pandanın yani 8 rakamının etrafındaki siyah çerçeveyi siyaha boyamak için daha küçük Nescafe tabakları kullanarak içine ayrıca yuvarlak daireler çizdim.

İlk olarak çevresinde ki Siyah rengi Akrilik boya ile boyadık. Tabi siz sulu boya,kuru boya kalemi ya da Pastel boya da kullanabilirsiniz.

Boyadığımız siyah çerçevelerin kurumasını beklerken Pandanın 2 kol- 2 ayak ve 2 kulaklarını kesip onları Akrilik boya ile siyah ve beyaza boyadık.

Panda Saatin yüz ifadesini alttaki resme bakarak çizmeye çalıştım.

Panda Çizimi

Önce Pandanın ağzının çevresindeki siyah haleyi sonra gözler ve burnu kurşun kalemle çizdim.

Daha sonra Akrilik siyah boya ile Gözler,burun ve ağzını Siyah akrilikle boyadıktan sonra oval büyük çemberi ince sulu boya fırçası ile çizdik.

Saatin rakamları ve ortasında duran kartondan Akrep ve yelkovanı tutan plastiği çalışmayan masaüstü saatimizi kırarak ondan alıp kesip yapıştırdık.

Siz isterseniz Kırtasiyeler de satılan arkası yapışkanlı Sticker Rakamlardan yapıştırarak ya da Suluboya fırçası ,kalem vs ile yapabilirsiniz.

Sticker Rakamlar her kırtasiye ve oyuncakçılarda 1 tl ye satılıyor Alttaki resimde gördüğünüz gibi

sticker-rakamlar
sticker-rakamlar

Rakamları yapıştırdıktan sonra Pandanın ortasını ve yüzünü beyaz renge boyadık. Eğer siz Beyaz fon kağıdı kullanırsanız beyaz alanları boyamanız gerekmez.

Pandanın el,ayak ve kulaklarını siyah ve beyaza boyamıştık bu arada onlar da kurudu ve onları da resimdeki gibi uhu ile yapıştırdık.

Saat yaparken en zorlandığımız yer her zaman Saatin Akrep ve Yelkovanın hareket etmesini sağlayacak düzeneği kurmak oluyor.

Biz bu sefer şanslıydık eski saatimizi kırıp içindeki düzenekteki plastikleri kullandık. Böylelikle Akrep ve Yelkovanımız çok rahat hareket ediyorlar.

Fakat daha önceki yaptığımız Saat Performans ve Proje ödevlerin de kulağımızı takılan klipsili küpeleri kullandım. Küçük boncuk olan Küpeleri ön taraftan takıp arkadan klipsisini taktığım zaman gayet iyi oluyordu.

Raptiye ya da somunlu da vida kullanabilirsiniz. Kolay gelsin.

Kartondan Panda Şeklinde Saat
Kartondan Panda Şeklinde Saat
Fotoğraf-0336
Kartonla Panda Saat Yapımı

Fotoğraf-0332
Bu arada Ortasında ki alanı beyaza boyarken taşma yapıp yamuk olmuş. Alttaki resimlerde Pandanın içine küçük bir tabak koyup tekrar siyah ile boyayıp biraz daha düzgün hale getirdik.

Panda Saat
Panda Saat

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz