KARELİ VANİLYALI VE KAKAOLU PASTA KEKİ YAPMA TEKNİĞİ
kareli-yaspasta-tarifi

KARELİ VANİLYALI VE KAKAOLU PASTA KEKİ YAPMA TEKNİĞİ


Hani bazen birşeyler görürüz ve nasıl yapıldığına anlam veremeyiz ve aynı sonucu elde etmenin bizim için imkansız olduğunu düşünürüz bu yaş pastada bunlardan birtanesi. Bu yaş pastayı diğerlerinden farklı kılan içinin kare kare kakaolu ve vanilyalı oluşu. Resimlerden nasıl yapıldığına baktığımızda “vay bee tabiya nasıl aklıma gelmedi benim” dediğimiz çok olmuştur.

Burda keki ister siz yapın ister hazır pasta tabanı hazır keklerden alın yapmanız gereken 2 adet kakaolu ve vanilyalı kekinizin olması şart. Ben bu Yaşpastayı yılbaşı gecesi süprizi olarak çocuklarıma yapmayı düşünüyorum. Ben kek yapma konusunda pek hamarat olmadığım için şu hazır satılan pasta tabanı keklerden alarak yapacağım.

Keki ince ince kesme aşamasında bıçağınızı ya suya batırarak kesin yada bildiğimiz yağ ile yağlayınki keserken dağılma olmasın. Resimdeki keki küçük yuvarlaklar kesmek için pasta kalıpları kullanmışlar. Biz kalıbımız yoksa evdeki bardak ve cam kasalerden faydalanarak bu şekilde halka kekler kesebiliriz.

Zaten resimli yaşpasta yapımında gördüğünüz gibi kesilen vanilyalı ve kakaolu kekleri birbirlerini tamamlayacak şekilde yerleştirdikten sonra aralarına kremşanti yada pasta kreması sürerek bir vanilyalı bir kakaolu olarak kat kat sıralıyor en son pastamızın üzerine gerekli olan krema ve süslemeleri yaptıktan sonra 1 saat kadar buzdolabinde bekletiyoruz.

Burda size tavsiyem halkalama işleminden sonra keklerin aralarına krema sürmeden önce yaklaşık 1 su bardağı süt ile  kekleri ıslatmanız. Yani yaş pastadaki bütük kekleri elinizle yada kaşıkla ıslatmak için toplamda 3 bardak süt kullanmanız kafi aksi taktirde kekler kuru olacaktır.

kareli-yaspasta-tarifi
kareli-yaspasta-tarifi

Bir cevap yazın