Menü Kapat
dalgali-kare-robali-kiz-bebek-tig-orgu-yelek-yapilisi

KARE ROBALI DALGALI ÖRNEKLİ BEBEK YELEK TIĞLAAçıklamalı tek tığ ile örülen Bebek Yeleği için gerekli malzemeler. 2 adet 100 gram ve 300 metrelik Bebe yünü ,3,5 numara Tığ ile 2-3 adet düğme.

Kız Bebeği Yeleği için 1,5 matbaada ilk gidiyor. İle bir buçuk yaş bebeklere kadar olur.

Yeleğin yapımına yakadan zincir üzerine Trabzan yapıp, ayrımlarını yaparak başlıyoruz.

fusya-pembe-tig-model-kiz-yelek-yapimi
fusya-pembe-tig-model-kiz-yelek-yapimi

Bu modelde dikkat edilmesi gereken Püf nokta artırma kısımları daha düzgün durabilmesi için ayrım kısımlarındaki tek rakam olmasına dikkat edelim.

Bunun sebebi kafes kısımlarının yaparken düzgün gelmesi için. Ayrımları için önler 11, kolay Rumlar 15 arkanın ölçüsü 19 Trabzan.

Yelek yapımına 67 zincir dönmek içinde 3 toplam da 70 tane zincir ile başlıyoruz.

karnibahar-tig-yelek-robasi
karnibahar-tig-yelek-robasi

3 zincir atlayıp 4. zincire Trabzan yapıyoruz. Bu şekilde 11 Trabzan yapalım. 1 zincir çekelim 11. Trabzan içine 1 Trabzan daha yapalım Roba artışı için.

Ön için 11 Trabzan yaptık arttırmamızı yaptık, şimdi kollar için 15 Trabzan yapın tekrar artış yaptıktan sonra 19 tane de arka için yapın.

Tığla yapılmış olan Bebek Örgü Yeleğinde Roba artışı ilk sırada yapılmakta. Örgünün 2. sırasında da tamamen Trabzan olacak. Ama artış yapılan yerlerde tekrar artış yapacağız.

kare-seklinde-bebek-tig-yelek-robasi
kare-seklinde-bebek-tig-yelek-robasi

Her iki sıra Trabzan yapıldıktan sonra 1 sıra kafes örülür. Tekrar 2 sıra Trabzan ,tekrar 1 sıra kafes ,tekrar Trabzan ile Toplamda 6 sıra Trabzan 2 sıra kafes yapılarak Roma tamamlanır.

Kare şeklinde Duran Yelek Robası elde ediyoruz. Yeleğin gövdesini koldan ayırmadan önce model kurmaya başlanılır. Bu şekilde ayrım daha güzel görünür.

fusya-pembe-tig-model-kiz-yelek-yapimi
fusya-pembe-tig-model-kiz-yelek-yapimi

Tığ örneği Karnabahar deseni önlerde 4 er adet, kollarda 8 er tane. Arkada da 8 tane.Kol ile arkadaki desen sayısı aynı .

Yelek gövdesini istediğiniz ölçüde uzatabilirsiniz. Bu sizin tercihinize ve çocuğunuzun boyuna kalmış bir şey.

Yeleğin gövdesinde robadan sonra 11 desen uygulanır, 12 desen dolgu şeklinde yapılır. Yelek boyu kol altından 22 santim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir