Örgü Modelleri KALEMLE SULTAN KENAR OYASI TARİFİ

KALEMLE SULTAN KENAR OYASI TARİFİ

509
sultan-kalem-oyasi
sultan-kalem-oyasi

Kalem ile Sultan Tığ Oyası Kenar Modeli Kalem,İnci ve 3 Renk iplikle yapılan Yazma ve Havlu Kenarı Modelleri için Videolu yapımı.

Tığ battı yemeni kenarı kıvrıldıktan sonra Yeşil iple Hem arada kalan 15 Tığ battı hem İlk sırada Yelpaze gibi görünen Çiçekler için Kalem ile yapıldıktan sonra 1 sıra daha üst trabzan dolguları için 2 sıra halinde yapılır.

2 Kar şeklinde Sarı iple yapılan Oya Çiçeği en son olarak İnciyi ortasına alarak Motif aralarına dikilir. 22 Numaralı Tığ ile İlk sıraya Yeşil iple şöyle başlanır.

İpi en baştaki Tığ battıya sabitleyin iki zincir çekin devamında gelen Tığ battıya batın kapatın 2 zincir çekin yine aynı öndeki Tığ battı üstüne kapatın.

Aralar için 16 tane Tığ battı oluyor ama En başta Yazma kenarından başlarken 7 adet Tığ battı üzerine 2 zincir çekilerek kapatılır.

7  Zincir çekilir dönülür.  3 Tığ battı içine girilir kapatılır yine dönülür Yaptığınız 7 zincirli yuvaya  sık iğne ile girin kapatın sonrasında Kalemi elinize alın ilmeği uzatıp ona geçirin,yuvaya girin ipin ucunu alın 2 zincir çekin ipi uzatıp kaleme geçirin.

Sultan Kalem Oyası Modelinin bu sırasın da Bu işi 9 kez yapınız ve Bu şekilde sıra bitirilir Pembe iplik ile En üsteki 2. sıraya geçilir.

Videoda Hepsini görebilirsiniz. Mor Yazması olan nasıl bir Örnek yapayım diyen ya da İncili Oya Örneği İsteyen Takipçim Arkadaşlara İncili Mor Yazma Modelinin yapılışı burada.

Sultan Kalem Oyası Video

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz