KAĞITLARDAN HAMUR ELDE EDEREK BONCUK YAPILIŞI


Hobi, Öğrencilere

Gazete kağıtlarını hamur şekline getirerek top şekli ve boncuk oluşturacağız bugün. Bakın çocuklar bu tekniği bir çok yerde kullanabiliriz. Mesela benim oğlum güneş sistemi ve  Dünya ve gezegenler proje ödevinde yuvarlak dünya ve diğer gezegenleri yapması gerekiyordu ve biz bu yöntemi kullanarak oğlumun ödevinde kullandık. Tabi oğlumun yaratıcığılı öğretmenininde çok hoşuna gitmiş ve ödevinden 100 puan almıştı. Bu yöntemi aklınızın bir köşesinde tutun bir çok etkinlikte,takı yapmada yada benzeri faliyetlerde bu tekniği kullanabilirsiniz. Bu tekniği kullanırken eski bitmiş defter ve gazetelerden faydalanabilirsiniz. Resimdeki etkinlikte bu teknik takı kolye yapmak için kullanılmış ve çokta hoş olmuş. Resimlerin altına nasıl yapıldığını ve içine hangi malzemeleri koyarak yapacağınızı yazacağım dikkatli okuyunuz. Bu teknikte Marangoz tutkalı dediğimiz yapıştırıcıda zaman,zaman kullanılır.Kağıtlardan hamur yaparak boncuk yapılışı.

kagit-top-yapimi

kagit-top-yapimi-1

Önce kağıtları veya gazete kağıtlarını küçük,küçük yırtınız bir kabın içine koyunuz. İçine biraz sıcak su ve bir tutam Alçı koyarak yoğurarak hamur elde ediniz. Burda dikkat etmeniz gereken bu hamuru çok çobuk sertleşmeden yaparak boncuk yada top şeklini oluşturmanız gerekiyor.

Kağıtlardan top yapılışı
Kağıtlardan top yapılışı

Boncuk olarak kullanacaksanız resimdeki gibi kürdanlara geçirerek boncuk delikleri olmasını ve bir kenarda kurumasını beklemeniz gerekiyor. İyice kuruduktan sonra Akrilik veya Guaj boya ile boyayınız. Eğer bu boyalarınız yoksa suluboya terciğ ediniz.

Admin-Dilek Özatmaca

Ben Kimim daha fazla tanımak isterseniz sayfa altındaki Ben Kimim? menüsüne bakabilirsiniz. Sitemi Beğendiyseniz Lütfen Facebook ve diğer Sosyal Ağlar da Paylaşır mısınız?

2 thoughts to “KAĞITLARDAN HAMUR ELDE EDEREK BONCUK YAPILIŞI”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir