KABARTMA DESENLİ KIRLENT DİKİLİŞİ
kabartmali-kirlent-modeli-ve-yapilisları-dikimi

KABARTMA DESENLİ KIRLENT DİKİLİŞİ


Yastık modelleri arasında boncuklu,incili,pullu,püsküllü,oyuncak şeklinde,çiçek motifli,örgü,örme dantel,peluşlu her türlüsünü çok severim fakat bunlar gerçekten çok hoşlar.Ben Kırlent dedim, siz yastık yada minder ne dikerseniz dikin bu kabarık desen oluşturma hepsine çok yakışır.En çokta Pembe inci boncuk işliyi beğendim.Eğer sizde eviniz ve sevdikleriniz için bu şekilde kabartma desenli kırlentler yapmak istiyorsanız öncelikle tekniğini iyi öğrenmelisiniz gerisi kolay 1.Resimdeki mavi kırlentin yapılışını detaylı olarak her resmin altına yazcam sizler iyi okuyup bir yandanda yapmaya çalışırsanız dikilişini çabuk kavrarsınız.

Burdanda Güzel Bir Kırlent Modeline Daha Bakabilirsiniz.Tıklayınız.

kabartmali-kirlent-modeli-ve-yapilisları-dikimi

 

Malzemelerimiz,cetvel,ip,iğne,mezure,makas,kırlentlik kumaş ve astar,elyaf.Öncelikle kumaşımızın tersine cetvelle kırlentimize eşit genişlik ve ende olan küçük kare çizgiler çiziyoruz,önce boyuna, sonra enine.Yanlız karelerin genişliğine siz karar vereceksiniz büyük kare büyük desen küçük kare küçük desen olur. Siz bir ortalama isterseniz benim sizlere tavsiyem 3 yada 4 santim olsun karenin her bir tarafının eni ve boyu.

 
şimdi her karenin içine bir köşeden bir köşeye çapraz çizgiler çizerek. her karenin içine 4 adet üçgen düşecek şekilde kırmızı çizgiler dikilicek alanlar.

 

Resimi iyi iceleyin malzemeleriniz varsa bir yandanda deneme yanılma yoluyla sonuca çobuk ulaşırsınız.1.Resme bakın 11 den 12 doğru her iki kırmızı çizgiyi uçlarından dikerek büzünüz.Sağlam nakış ip gibi bir ip seçerseniz zamanla dikişler sökülmez.

 

1. resim kırlentin ön yüzü,2. resim ters dikilen kısmı

 

 

Şimdi ben elimden geldiğince Tekniği sizlere anlatmaya çalıştım , fakat siz deniyerek benim anlattığımdan çok daha iyi bir sonuçyakalar deneme yanılma yoluyla bir yerde yanlış anlatım yaptıysamda fark eder hatta kendiniz bile farklı şekiller bulabilirsiniz.Fakat cetvelle bir çizim yapmak ve dikilecek alanları ayrı bir renk kalemle çizmeniz şart.Ve bu kırlentler için seçtiğiniz kumaşta saten veya benzeri kumaşlar daha çok kabartma deseni ortaya çıkarır.Şimdi alta sizlere bir çok kabartma deseni göstericem onlarıda aynı teknikle yapabilirsiniz.

 

nasıl dikileceğini çizgili alanlarda göstermiş

 

birer kare atlıyarak karelerin dört ucunuda resimdeki gibi birleştirip inci,düğme,boncuk vs süslüyebilirsiniz.

 

karelerin içindeki düz çizgiler dikilip büzülecek.

 

kırmızı çizgileri büzerek sağlamca sökülmemesi için dikiniz.

 

kare çizgiler bir sağdan sola, bir soldan sağa doğru büzülerek dikilecek.
 

desen iki ayrı renk kumaşta gösterilmiş.ok ve çizgiler takip edilerek mavi noktalardan mavi noktalara doğru büzülerek dikilecek.

 

birer kare atlıyarak çapraz şekilde köşeden köşeye kareler iple büzülerek dikilecek.

 

aynı bir başak gibi çizgilerin uçları birleşecek.

 

karelerin çapı 2 santim çizilmiş.Dikilecek alanlar sadece çarpı işareti olan yerler.

 

Burda dikkatli inceleyiniz.9adet kareyi işretleyip aynı baklava dilimi gibi olan yeşil kareler büzülerek dikilecek .

 

karelerin çapı 3 santim yanlız kırlentin arka yüzle dikilerek birleşeceğini hesaplayın yanlarda mutlaka dikiş payı bırakın yoksa örneğin, desenin bir kısmı dikişe girer.

This Post Has 13 Comments

 1. ertuğrul

  Merhaba dilek hanım çizimler çok işime yaradı . Ben bu işi ciddi bir şekilde yapma hazırlığındayım.mobilya mağzaları ve mimarlarla Çalışmayı planlıyorum. Bana yardımcı olabilirmisiniz. Örneğin Wep tasarım veya geliştirme veya pazarlama. Ailemle yapıcam. Yardımcıolursanı çok memnun olurum. Teşekkürler.

  1. Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu

   Ertuğrul bey elimden ne gelirse yardımcı olmaya çalışırım

 2. Nesrin

  yaptım oldu :) hemde süper teşekkürler

  1. Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu

   Kolay gelsin Nesrin hanım :)

 3. aysegul

  merabalar, kirlentlerin her iki tarafinada mi desenleri koyuyoruz yoksa sadece bi yuzu yeterlimidir? cewabiniz icin simdiden tesekkurler..

  1. Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu

   Merhabalar Ayşegül Hanım
   Aslında burada tercih sizin ben üşenmem her iki tarafını da kullanmak istiyorum diyorsanız, her iki yüzünü de yapabilirsiniz. İsterseniz sadece ön yüzü olacak şekilde bir tarafını sade kumaş ile yapabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin :)

 4. per

  ben kumas kabartmalri ariyordum yarin ilk isim kumaslari dan birini kabartmak olacak sayenizde ve bana ne kadar faydali oldugunu size yollayacam yaptiklarimi ins tskler

  1. Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu

   Gerçekten yaptıklarınızı bana gönderirseniz çok sevinirim info@nazarca.com mail adresime gönderebilirsin severek yayınlarım burda.

 5. per

  merhabalar kumas santimleri ne kadar kendimize göremi yapacagiz tskler acayip güzel anlatmissiniz cok tskler

  1. Admin:Dilek Özatmaca-Özsoylu

   Merhabalar Per
   Ya şimdi ben yapmadım buınları ama anlatım tabiki bana ait. Ben resimleri inceleyerek anlatım yaptık bir ölçü yok yani. Ama dikkat edersen göz kararı 2 santım ya da 3 santim gibi yapılabilir göz kararına göre

 6. esmer

  merhabalar,kirlentlerinizi denedim fakat olmuyo buzulmuyo neden anlamadim nerde hata yaptim tam olarak.lütfen bana cevap yazin ilk modeli denedim fakat buzulmuyo.

  1. admin

   Sevgili Esmer görmeden nerde sorun olduğunu bilememki. Sen resimleri ve yaptığını çok iyi incele mutlaka bir yerde yanlışlık vardır.

   1. Cennet

    Merhabalar .Ben de yaptım başardım. Kırmızı ile çizilen yerleri iyice sıkıp büzdükten sonra düğüm atmak gerekiyor. Kırmızı olmayan yerlerde ise ipi serbest bırakmak gerekiyor. Takılanlar için belirtmek istedim.

Bir cevap yazın