Benim Kalemimden İZMİR SAAT KULESİ VE ESKİ FOTOĞRAFLARI

İZMİR SAAT KULESİ VE ESKİ FOTOĞRAFLARI

625
izmir-1966-senesi-nazarca-com

İzmir’i Çok sevenler, Yada Benim gibi İzmirli olan izmir Aşığı arkadaşlarımla paylaşmak istediğim çok eskilerde çekilmiş güzel izmirimin resimlerini sizlerle paylaşmak istedim.

1905-izmir-kordon-resmi-nazarca

Siz bu resmi görünce ne Hisesttiniz? Bilmiyorum.Ama şu an izmirden 1400 km uzakta olan ve yaklaşık 1 sene izmirde yaşamama ihtimali olan benim içim burkuldu.Fotoğrafa dikkatlice bakarsanız az ilerde denize giren izmir halkını görebilirsiniz.Belki şu anki izmir ve kordon sizlere daha görsel, daha teknolojik,daha modern gelebilir.Ama asla daha temiz gelemez.Ne kadar İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu Denizi temizleyip temiz tutmak istesede İzmirliler eskiden izmirde yaşayan vatandaşlar gibi değilki,İzmirin ve Denizinin temizliğine dikkat eden vatandaş nerde? Yok.Ozamanlar kordonda Barlar,Restoranlar  fazla yokmuş sanırım.Ben 1973 Doğumluyum okadar eskiyi tabiki görmedim tam bilmiyorumda.Ama şu Fotoğraf karesinde gördüklrim herşeyi anlatmaya yetiyor doğrusu.Sahilde Barlar,Restorantlar yerine Köşkler,Yalılar var.

1905-izmir-sahil-evleri-nazarca

Ya açıkça söylüyeyim bu fotoğrafın sahil evlerinde çekildiğini tamolarak emin değilim.Benim tahminim öyle.İzmir olduğu kesin .Bu fotoğrafın nerde çekildiğini iyi bilenler altaki yoruma yazarlarsa çok sevinirim. bende yanlış bilgi vermemiş olurum.Bu resimdede denizde yüzen iskelenin tam yanında bir insan var, buda denizin temizliğinin bir kanıtıdır.

eski-izmir-resimleri-nazarca-com

1910 yıllarında izmir sahillerinde çekilmiş eski bir fotoğraf.

izmir-1966-senesi-nazarca-com

Beni en çok etkiliyen 1966 Yılında konak meydanında çekilmiş saat kulesinin bu fotoğrafı.Bu resimi ilk gördüğümde saat kulesinin ve konak meydanındaki  Yalı Camisinin Denize olan yakınlığı.Şimdi izmirli olanlar yada izmiri iyi bilenler bilirler aradaki farkı. saat kulesinin resimdeki bulunduğu yer şimdi yeşil alan, yalı camisinin olduğu yer anayol cadde, saat kulesinin şimdiki yerini fotoğrafta gösteremeyeceğim kadar içerde kalıyor.Hesaplayın artık deniz ne kadar doldurulmuş.İnşallah Deniz bir gün verdiklerini geri almaz!.Fotoğrafta Karşıyaka dahi ne kadar konağa yakın değilmi?.Ah İzmirim Ah Gözümde tütüyorsun:(

karsiyaka-penetti-kosku-izmir-nazarca

İzmiri seven ve İzmirlilerden değerli yorumlarını Bekliyorum.

2 YORUMLAR

    • Neden mi? siteden içerikleri kopyalama yolu ile olduğu gibi alıp benim her ay 600 lira sunucu ücreti ödediğim kotamı yiyen beleşçiler için.Resimleri benim gibi sunucu kiralayıp parasını ödememmek için başkalarının sunucularını sömüren site,blog,forum ve benzeri sayfa sahibi olanların en azından nerede aldıkları belli olsun diye.Bu resimleri benim çekmediğim zaten Aşikar bunu anlamak için çok zeki olmaya da gerek yok sanırım.Ama işte bazıları işgüzarlık yapmaya çalışıyorlar ben de tüm nezaketim ile bu kişilere gördüğünüz gibi bir açıklama yapıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz